Prvi znanilci pomladi

Kakor je lanska zima dolge mesece pokrivala pod debelo snežno odejo prve znanilce pomladi, tako je letošnja kopna zima po gozdovih že kar nekaj tednov nazaj privabila telohe iz zemlje. In na sončnih pobočjih in v svetlih gozdovih je telohov že vse belo. Za ta čas je prav teloh tisti, ki nam pričara prve pomladne radosti v naše domove, če jih okrasimo s šopkom iz gozda. V Sloveniji raste več sort teloha, vrtnarji ga uvažajo iz tujine tudi kot posodovko v več barvah, ki cveti prav v mrzlih zimskih dneh. V posodo lahko zasadimo reso in telohe, skupaj bodo učinkovali kot šopek iz gozda. Telohi so trajne rastline, ki dobro uspevajo tudi v vrtovih. Niso zahtevni za vzgojo, imajo radi sonce, če so posajeni v bolj pognojeno zemljo, so rastline večje, tako listi, kot cvetovi, ne marajo pa presajanja. Torej, če jih posadite, jih pustite na istem mestu vsaj nekaj let. Telohi cvetijo celo zimo, letos so se prvi popki pojavili že decembra. Najbolj znan ječrni teloh, čeprav ima bele cvetove. Črni se imenuje zaradi črnih korenik. Ker pa obstaja veliko križancev, so barve cvetov tudi zelene, rumene, rožnate, škrlatne in skoraj črne, pa tudi pikčaste in polnocvetne sorte so se že pojavile v naših vrtnarijah. Iz zahodnoevropskih dežel prihaja k nam skorajda vsako leto kaj novega. V davnih časih so črni in beli teloh uporabljali tudi v zdravilstvu.Čeprav so cele rastline strupene, tudi živali jih ne uživajo, jih uporabljamo v zdravstvu, predvsem koreniko. Zeleno barvo cvetov imajo kar tri vrste telohov: hostni, dišeči in deljenolistni. Med seboj so si podobni, ločimo jih po deljenosti cvetov. V dolenjskih in štajerskih gozdovih je doma škrlatni teloh. Cvetove ima vijolične ali temno modre, notranja stran cvetov pa je zelena. Ta sorta se je k nam razširila z Balkana in je zanimiva predvsem za botanike. Prav ti ljubitelji večkrat obiščejo našo Slovenijo, ker je na splošno zelo bogata z velikim številom divjih in zdravilnih sort rož. Poznamo tudi brezstebelne telohe. Pri teh se cvetovi razvijejo na vrhu stebla in ko odcvetijo, so tudi plodovi kot stroki zelo dekorativni. Seveda so primerni za vzgojo v loncu. Zeleni telohi so k nam prišli s Kitajskega, nekateri ga imenujejo tudi tibetanski teloh in je lepa dopolnitev drugim spomladanskim rožam, ki so bele, modre, rožnate barve, skratka gredico lahko posadimo v vseh barvnih odtenkih.

Letos je idealna zima tudi za ciklame zunaj. Ponekod jih posadijo že kmalu spomladi, letos so lahko v mrzlih vetrolovih ali v zavetnih vhodih kar pred hišo, saj imajo rade nizke temperature, da dolgo cvetijo. Vendar zmrzniti ne smejo. Naše vrtnarije ponujajo pisano paleto barvnih cvetov. Za dolgo cvetenje naj imajo stalno vlago, ne marajo pa prepiha. Odcvetele cvetove tudi redno odstranjujemo, da imajo novi popki dovolj prostora. Ko odcvetijo, gomolj presadimo v vrt, pod kakšen grm, kjer bo čez poletje ciklama »počivala« in si nabrala novih moči za naslednjo sezono.

V tem času si naredimo načrt za nov vrt. Tako zelenjavni kot cvetlični. Tudi okenske in balkonske zasaditve si omislimo sedaj. Največja izbira semen za enoletno rezano cvetje je prav v tem času. Seme posejemo v rastlinjake že konec februarja ali marca in maja rastline že prepikiramo. S tem dosežemo, da čim prej zacvetijo in tako ustvarimo barvne preproge cvetja čez celo poletje. Če ni mrzlo, saj letos je zima mila in kar vleče v sončnih dneh malo na vrt, lahko tudi že obrežemo preveč razrasle grmovnice. Kasneje bodo imele veje že preveč soka in tudi brsti bodo že bolj polni in bodokar silili k cvetenju. Če iz kakršnih koli razlogov trajnic niste presadili jeseni, je zgodnja pomlad tudi še pravi čas za to. Izkopljemo jih čimbolj previdno, da ne poškodujemo korenin in morebitnih poganjkov, jih razdelimo na več delov in takoj posadimo na nova mesta. Ko se bliža pomlad, porežemo tudi vse suhe trave, ki so čez zimo ščitile njihove korenine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / sreda, 2. julij 2014 / 11:07

Praktične naloge za krajši čas

Počitnice bodo kar dolge in otroci bodo pritiskali na starše in stare starše, ker bi ure in ure radi gledali risanke in sedeli pred računalnikom. Vmes se vsaj nekaj časa lahko zamotijo z r...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Na štartu ve, kako daleč je cilj

Tudi zato je Škofjeločan Lojze Primožič v svojem prvem poskusu uspešno opravil eno najbolj garaških športnih preizkušenj, imenovano ironman.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zlata čipka Aliču in Žakljevi

Na kolesarski dirki od Železnikov do Soriške planine sta bila najhitrejša Simon Alič in Rada Žakelj.

Žiri / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zbirka o utrdbah v žirovskem muzeju

V Stari šoli oziroma Muzeju Žiri so pred mesecem za dva konca tednov odprli zbirko Pozdravljeni, ljubitelji utrdb.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Železniki v znamenju čipk

Letošnji Čipkarski dnevi so v Železnike privabili okoli sedem tisoč obiskovalcev. Novost: razstava čipk na oknih v starem delu mesta.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Letos šest občinskih nagrajencev

Na slavnostni akademiji ob občinskem prazniku v Železnikih, ki je letos potekala v znamenju Janeza Evangelista Kreka, so listino častnega občana podelili doktorju medicine Jožetu Možganu.