Človek stotih talentov

V Šenčurju je na ogled razstava Antona Podjeda, ki tokrat predstavlja slovensko ornamentiko.

Na enega prvih mrzlih decembrskih dni so v Muzeju občine Šenčur odprli razstavo upokojenega psihologa Antona Podjeda, po domače Vrbančkovga Toneta. Prvi sklop razstave predstavljajo ornamentalne risbe na podlagi ljudskih izročil, drugi sklop je iz kaligrafskih zapisov in tretji iz predmetov domače zakladnice. Risbe so v tehniki flomaster in večina jih temelji na ornamentiki.

Anton Podjed je razložil: »Izhajam iz motivov slovenskih vezenin, ki so pravo bogastvo našega naroda.« Največkrat se je pri izdelavi slik igral z inicialkami in tako izdelal več kot sto voščilnic, ki jih je daroval svojim prijateljem ob raznih priložnostih. Nanj je najbolj vplival likovni pedagog Peter Jocif iz Preddvora, ki je bil njegov učitelj v petem razredu, in nekaj del iz tega obdobja je bilo možno videti na razstavi. Veliko ga je naučil tudi oče. Umetnik je povedal: »Moj stil je prepoznaven. Nekoč se je na razstavi božičnih voščilnic profesor Janez Bogataj zagledal v mojo voščilnico in trdil, da je kopija. Oslinil je prst in ga povlekel po njej ter jo nekoliko uničil. Rekel sem mu, da ga bo tole stalo 20 tisoč tolarjev. S tem sem mu hotel le povedati, da delam samo originale.« Poleg risb je bilo moč videti tudi dve stari skrinji s poslikavami in avbi, od katerih je bila ena iz 19. stoletja.

Anton Podjed se poleg umetnosti ukvarja tudi s pridelavo jabolčnega kisa in zdravilnimi zelišči, saj je velik zagovornik zdravega načina življenja.

Na odprtje razstave je prišel tudi šenčurski župan Miro Kozelj, ki Antona pozna že od otroških let, in povedal, da ga vedno znova preseneča s svojimi talenti. Razstavo si lahko ogledate do 7. januarja; lahko boste tudi kupili kakšno izmed avtorjevih umetnin.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 18. maj 2021 / 16:09

Četrti svetovni dan čebel

Svetovni dan čebel, 20. maj, je namenjen ozaveščanju o pomembnosti čebel pri zagotavljanju globalne prehranske varnosti.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 19. september 2016 / 20:10

Župnik, ki je tudi športnik in gasilec

Branko Potočnik je župnik Župnije Reteče, ki v teh dneh praznuje štirideseto obletnico posvetitve župnijske cerkve. Nekdanji alpski smučar in trener se redno vključuje v aktivnosti kraja. Je tudi član...

GG Plus / ponedeljek, 19. september 2016 / 20:06

Bučar, mož pokončne drže

Slabo leto od smrti dr. Franceta Bučarja je pri založbi Mohorjeva iz Celovca izšla knjiga o tem slovenskem državniku in politiku. Napisala jo je televizijska novinarka in avtorica knjig v zbirki Kako...

Slovenija / ponedeljek, 19. september 2016 / 20:02

Koroški kmetje bodo volili

Na Koroškem ima Kmetijska zbornica pomembno vlogo, saj je v nekaterih primerih zakonsko določen, pri drugih pa posvetovalni partner pri ključnih odločitvah oblasti v primerih, ki zadevajo kmetijstv...

Kranj / ponedeljek, 19. september 2016 / 20:00

Prednost obnovi kuhinje

Vodenje Osnovne šole Jakoba Aljaža Kranj je z novim šolskim letom prevzel Jože Povšin, ki prvič opravlja ravnateljsko funkcijo.

Kronika / ponedeljek, 19. september 2016 / 19:56

Tožijo zdravnika Stareta

Družba Lambergh od nekdanjega vodje medicinske dejavnosti v istoimenskem hotelu v Dvorski vasi dr. Andreja Stareta, sicer znanega športnega komentatorja, zahteva povračilo 163 tisoč evrov.