Tolarje pustite na svojih računih
"Vsakršna nervoza ali panika ob uvedbi evra je odveč," pravi Igor Poljšak, vodja sektorja poslov z občani v Gorenjski banki, in dodaja, da bo banka vsa tolarska stanja na računih avtomatično preračunala v evrska.
Velika večina ljudi je o zamenjavi tolarjev v evre dobro obveščena. Kaj bi jim svetovali v zadnjih dneh pred uvedbo evra?
»Nervoza ali panika je odveč. Ljudje naj ne hodijo brez potrebe v banko, denar, ki ga ne potrebujejo za vsakdanje potrebe, naj pustijo na računih. V banki jim bomo vsa tolarska stanja na vseh vrstah računov pa tudi pri depozitih in posojilih avtomatično preračunali v evre po tečaju zamenjave. Prva dva tedna v januarju bodo lahko plačevali s tolarji in z evri, v banki pa bodo še vse do 1. marca tolarje lahko brezplačno zamenjali za evre. Menjavo tolarjev nad 1.500 evrov bodo morali predhodno najaviti, sicer jim bo banka za tako velik znesek zaračunala nadomestilo.«
V banki ste prejšnji petek začeli prodajati začetne pakete in zbirke slovenskih evro kovancev. Povpraševanje je bilo veliko …
»Tako velikega povpraševanja nismo pričakovali, začetni paketi in zbirke slovenskih evro kovancev so že pošli. Ljudje so se želeli seznaniti s slovenskimi evro kovanci, jih videti in otipati. Nekateri še vedno mislijo, da bodo veljali le v Sloveniji. Nikakor! Veljali bodo v vseh državah, kjer je evro zakonito plačilno sredstvo, enako bodo tudi vsi evro kovanci drugih držav veljali pri nas.«
Upokojenci bodo v petek, to je en teden prej kot običajno, prejeli svojo zadnjo tolarsko pokojnino. Kaj jim svetujete?
»Svetujemo jim, da dvignejo z računov le toliko tolarske gotovine, kot jo bodo potrebovali do konca leta. Morebitni ostanek tolarjev bodo lahko zapravili v prvih dveh tednih januarja, ko bo možno plačevati tako s tolarji kot z evri. Tudi njim bomo vsa tolarska stanja na računu preračunali v evre, po novem letu pa bodo na bankomatih in v bankah tudi že lahko dvignili evre.«
So primeri, da ljudje tudi v teh zadnjih decembrskih dneh, torej le nekaj dni pred uvedbo evra, kupujejo evre?
»Tovrstnih nakupov je bolj malo, evre kupujejo predvsem tisti, ki jih v teh dneh potrebujejo ali se kljub vsemu želijo oskrbeti z evri še pred začetkom zamenjave valute.«
Je opazno, da ljudje v teh dneh prinašajo v banke tolarje, ki so jih sicer hranili doma?
»Vsak dan je več pologov tolarske gotovine na račune, veliko prinašajo predvsem tolarske kovance.«
Kako bodo ljudje lahko »prišli« do evrov?
»Delovanje večine bankomatov bo na zadnji decembrski dan prekinjeno ob devetih zvečer, po polnoči jih bomo postopno vključevali, zadnje naj bi vključili do polnoči 1. januarja. Na bankomatih bo možno dvigovati bankovce za deset in dvajset evrov, prva dva dneva novega leta pa bodo od 10. do 14. ure odprte tudi dežurne poslovalnice v Škofji Loki, Kranju, Tržiču, Radovljici, na Bledu in Jesenicah. V teh poslovalnicah bo možna le zamenjava tolarjev v evre, ne pa drugi bančni posli.«
Kakšen je rezervni scenarij za primer, če bankomati ne bi delovali?
»Priprave na uvedbo evra so bile dolgotrajne in temeljite. Verjetnost, da bi se to zgodilo, je ob vseh preskušanjih mreže bankomatov zelo majhna, a kljub temu smo predvideli tudi takšno možnost. V tem primeru bi bilo v dežurnih poslovalnicah možno dvigovati z računov tudi gotovino, vendar le do določenega zneska.«
Kje boste letos dočakali novo leto?
»Pričakal ga bom v banki, skupaj s sodelavci bomo poskrbeli, da bodo vsi postopki izvedbeno in časovno potekali po načrtu.«