Uspešna štipendijska shema

Vlada, občine in podjetja so v dveh letih podelili 81 štipendij za deficitarne poklice.

Kranj – Na Gorenjskem v lesarstvu, gostinstvu, kovinarstvu, prevozništvu, strojništvu in elektroindustriji, gradbeništvu, tudi medicini ter drugod že nekaj let primanjkuje delavcev. Tudi zato je Regionalna razvojna agencija Gorenjske na pobudo občin pripravila regijski projekt štipendijske sheme, ki mlade spodbuja k odločitvi za tovrstne poklice.

»S štipendijsko shemo skušamo vsaj malo vplivati na ponudbo in povpraševanje na trgu kadrov in tako vplivati na deficitarne poklice,« je razloge za zagon projekta pred dvema letoma razložila vodja projekta Lidija Zeme. Shema je za podjetja izredno zanimiva, saj morajo za štipendije (za zdaj) prispevati zgolj 20 odstotkov štipendij, prav toliko dodajo občine, preostali del pa vladna služba za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, v prihodnje pa ministrstvo za delo. Lani se je na razpis prijavilo 19 delodajalcev, letos pa 25, vendar vsa podjetja niso podelila štipendij, saj ni bilo prijav. Skupaj so lani podelili 41 štipendij (od tega dve posebni za študij v tujini), letos pa 40 (pet). Največ štipendij je šlo pri dijakih za poklice strojni tehnik ali mehanik, elektrotehnik, natakar ali kuhar in strojni tehnik, pri študentih pa vodita programa strojništva in elektrotehnike.

Posebne štipendije so v pristojnosti občin, ki želijo podpreti posebej nadarjene študente. »Izredno nadarjeni študenti in dijaki bi težko našli svoje mesto v štipendijskih shemi, vendar jim želimo v občinah pomagati,« pravi Nada Kržan Bogataj iz Mestne občine Kranj, kjer so lani podelili tri posebne štipendije. Pri kadrovskih štipendijah se delodajalec - poleg finančnega prispevka za celotno obdobje šolanja - obveže, da bo po zaključku šolanja štipendista zaposlil.

V prihodnjem letu bodo skušali v agenciji pridobiti še več štipendistov, saj se pomanjkanje »pravega« kadra na Gorenjskem nadaljuje. Tako pravi tudi Andreja Kacin iz Merkurja, kjer so letos razpisali štipendije za metalurga, strojnika, elektrotehnika, računalničarja, kmalu pa bodo potrebovali tudi rezalce kovin, mehatronike … »Potrebujemo tudi diplomante naravoslovnih fakultet in jih tudi štipendiramo, medtem ko je diplomantov družboslovnih ved na trgu dovolj,« pravi Kacinova. Merkur je letos podelil 20 štipendij, opažajo pa, da je vedno manj tudi trgovcev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 4. maj 2017 / 16:46

Policisti le redko streljajo

V zadnjih petih letih so gorenjski policisti le dvakrat opozorilno streljali – na Jesenicah in v Tržiču, v obeh primerih pa je preiskava pokazala, da upravičeno.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 15. december 2006 / 06:00

Kakšen je tvoj dotik

Slovenci so turistično novinarstvo zelo dobro predstavili v Karlovyh Varyh, leta 2008 bo Slovenija gostila Svetovni kongres FIJET, delo na radiu ni vedno enostavno, dekleta pa so oblikovala majico po...

Prosti čas / petek, 15. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Besniške borovnice

Obkroži pravilne trditve in se imej za pametnega.

Prosti čas / petek, 15. december 2006 / 06:00

Nominator 228

Čeprav gre leto nezadržno h koncu, k tej, samo časovni ločnici, in se tradiciji primerno srečujemo ob hrani, s kozarcem v roki, imajo tokratne tri zgodbe enak predznak. Znanje. In biti b...

Kultura / petek, 15. december 2006 / 06:00

Pojejo že trideset let

Redni letni koncert Mešanega pevskega zbora KD Jakoba Aljaža Medvode je bil letos jubilejni.

Kultura / petek, 15. december 2006 / 06:00

Lažno podeželje

V nedeljo so v Prešernovem gledališču v Kranju v režiji Eduarda Milerja premierno uprizorili dramo Podeželje, Martina Crimpa.