Evro zapira menjalnice
"Menjava tolarjev v evre in obratno je doslej predstavljala 70 odstotkov našega prometa," pravi Ivo Jukič Wilfan, direktor družbe Wilfan, ki bo januarja že zaprla menjalnici v Domžalah in na Celovški cesti v Ljubljani.
Kranj – Po podatkih Banke Slovenije je v Sloveniji 1.213 menjalnih mest, od tega jih je 986 v bankah in 227 v pogodbenih menjalnicah. V letošnji prvi polovici leta so banke in menjalnice odkupile za 161,4 milijarde tolarjev in prodale za 208 milijard tolarjev deviz; pri odkupu je bil delež menjalnic 48-odstoten, pri prodaji pa 39-odstoten. Z uvedbo evra, ki je plačilno sredstvo v dvanajstih članicah Evropske unije in tudi v nekaterih državah zunaj evro območja, se bo promet v menjalnicah močno zmanjšal, saj so doslej kar 80 odstotkov vsega prometa imele z menjavo tolarjev v evre in obratno.
Kako bo uvedba evra vplivala na družbo Wilfan?
»Večina pogodbenih menjalcev denarja bo svoje menjalnice morala zapreti, ker marža ne bo več zadoščala za pozitivno poslovanje. Naša družba ima šest menjalnic, od tega sta dve – v Radovljici in na Jesenicah v franšizingu. Menjalnici v Domžalah in na Celovški cesti v Ljubljani bomo zaprli, predvidoma bomo to storili v drugi polovici januarja. Menjalnici v Kranju in pri Kinu Šiška v Ljubljani bosta odprti do 1. septembra prihodnje leto, potlej se bomo na podlagi prometa odločili, ali bomo še nadaljevali s poslovanjem ali ju bomo tudi zaprli. O jeseniški in radovljiški menjalnici se bosta odločila franšizingojemalca.«
Kolikšen delež v prometu je doslej predstavljal evro?
»Pri nas je bil delež v povprečju 70-odstotni, v nekaterih mesecih celo 80- do 85-odstotni. Razlog za nihanja je v tem, da pomemben delež pomeni hrvaška kuna, s katero pa je največ prometa poleti, v času preživljanja dopusta na Hrvaškem. Ljudje so se tudi navadili, da kune kupujejo doma, v Sloveniji, kjer je menjalniški tečaj vedno ugodnejši kot na Hrvaškem.«
Se menjalnice samo z menjavo kune in ostalih tujih valut ne bi mogle preživljati?
»Prepričan sem, da se menjalnice po uvedbi evra v Sloveniji samo z menjavo ostalega tujega denarja ne bodo mogle več preživljati. Menjava denarja bo lahko samo še dopolnilna dejavnost, a tudi za to je vprašljivo, ali se bo ob stroških zaposlenih, denarja, varnosti in zavarovanja še splačala.«
Kaj uvedba evra in zmanjšanje menjalniške dejavnosti pomeni za zaposlene v vaših menjalnicah?
»Ko je Slovenija vstopila v Evropsko unijo in se odločila za uvedbo evra, smo vedeli, kaj nas čaka, zato smo se temu že nekaj časa prilagajali. Število zaposlenih, največ jih je bilo sedemnajst, smo zmanjšali, trenutno jih imamo še pet, od tega sta dva zaposlena za določen čas. V zadnjem času si zaradi pričakovanega zmanjšanega obsega prometa pomagamo predvsem s študenti.«
Menjalniška dejavnost bo torej v družbi Wilfan (začasno) le še dopolnilna dejavnost. Kaj bo glavna?
»Z menjalniško dejavnostjo bomo poskušali zdržati do poletja, potlej se bomo odločili o nadaljnjih korakih. Glavna dejavnost bo odslej gradnja nepremičnin za trg, že od leta 1993 se ukvarjamo tudi s prometom z nepremičninami.«