Po utečeni poti naprej
Novi župan občine Domžale Toni Dragar bo nadaljeval tam, kjer je končala dosedanja županja, in večjih sprememb ne načrtuje, saj si jih, kot kažejo ankete, Domžalčani niti ne želijo.
Domžale - Petinštiridesetletni Toni Dragar, diplomirani ekonomist po izobrazbi in oče 17-letne Tjaše in 12-letnega Andraža, s katerima živi v Ihanu, je znan obraz domžalske lokalne politike. V njej je namreč aktiven že dvajset let, na tej poti pa je zasedel že praktično vse funkcije od svetnika v zadnji klopi, kakor rad reče, pa do župana, za kar so ga občani izvolili v drugem krogu lokalnih volitev. Zadnja štiri leta je deloval kot poklicni podžupan, med drugim pa opravlja tudi funkcije predsednika občinskega odbora LDS Domžale, predsednika sveta kulturnega zavoda Franca Bernika, predsednika Športne zveze Domžale in mnogo drugega. Poleg politike ga zanima tudi šport, je član nekaterih društev in navdušen navijač domžalskih športnih klubov. Ko si postavi cilj, vztraja do konca, pravi, to pa je dokazal že s številnimi izpeljanimi projekti, ki jih je vodil kot podžupan. Domžalčani so na volitvah izvolili človeka, ki mu občinske zadeve in razmere nikakor niso tuje, da pa ima svoje mesto tudi rad, dokazuje s tem, da se pridružuje geslu domžalskih navijačev Ravbarjev – »Domžale so zakon!«.
Delovanje občine ste dobro spoznali kot poklicni podžupan. Se je zdaj, ko ste župan, za vas sploh kaj spremenilo?
»Pravzaprav ne. Že zadnja štiri leta sem imel kot podžupan polna pooblastila županje in seznanjen sem bil z vsemi zadevami, tako da kakšne primopredaje poslov sploh ni bilo. Časa za spoznavanje razmer, dela, organizacije in kadra na občini tako ne potrebujem in poleg nove, nekoliko večje pisarne, ki sem jo dobil v tem tednu, zame ni sprememb.«
Doslej ste bili desna roka županje Cvete Zalokar Oražem, z njeno podporo ste tudi kandidirali. Boste nadaljevali zastavljeno delo ali lahko pričakujemo kakšne nove pristope?
»Štiri mandate sem deloval v občinskem svetu, zadnja leta tudi kot podžupan in v vsem tem obdobju sem sodeloval pri zasnovi programskih izhodišč, ki so v veliki meri že bila izpeljana, a mnogo projektov še čaka. Želim nadaljevati tam, kjer smo ostali. Lani je bila med občani opravljena anketa, ki je pokazala, da so zadovoljni z bivanjem v občini, zato kakšne spremembe niso potrebne niti zaželene. Seveda bomo želje in potrebe občanov upoštevali tudi vnaprej, saj je denar, ki ga porablja občina, navsezadnje denar občanov.«
Z delom občinske uprave ste zadovoljni, kako pa bo s podžupani? Ste jih že izbrali?
»Na občinskem svetu smo sprejeli sklep, da ima občina Domžale po novem lahko enega profesionalnega in največ dva neprofesionalna podžupana. Za profesionalnega podžupana sem že izbral dosedanjega podžupana Vinka Juharta, ki bo opravljal predvsem vlogo nadomeščanja in bo moral biti seznanjen z vsemi področji. S koalicijskimi partnerji pa se še dogovarjamo za preostala dva župana. O imenih še ne bi želel govoriti, bo pa eden od njiju pristojen za področje komunale in prostora, drugi pa za družbene dejavnosti.«
Občinski svet vas je potrdil prejšnjo sredo. Kako ste se lotili dela?
»Takoj naslednji dan sem za dva dni odšel na dopust, ker so bili zadnji tedni zares naporni, saj je volilna kampanja trajala praktično tri mesece. Dopust so mi organizirali in plačali moji sodelavci, člani razširjenega volilnega štaba, s katerimi sem vodil kampanjo. Županovanje sem uradno začel v ponedeljek in od takrat dela tečejo s polno paro.«
Kateri projekti bodo najprej na vrsti?
»Nadaljevali bomo plinifikacijo, gradnjo kanalizacije, asfaltiranje cest, zagotavljanje boljših razmer v šolah in gradnjo novih vrtcev. Lotili se bomo ureditve središča Domžal, ki je velika črna pika pri obiskovalcih mesta. Poskrbeti bo treba tudi za mirujoči in tekoči promet, cono za pešce od središča do športnega parka, čaka nas ureditev SBP-ja, v Domžalah moramo zagotoviti nova igrišča, zelenice in sprehajalne poti. Začele so se tudi aktivnosti za pripravo strategije razvoja občine in prostorskega reda, čaka nas rešitev problematike odlagališča odpadkov v Dobu, že v kratkem pa bomo uredili tudi lani zelo obiskano drsališče, ki bo tudi letos brezplačno.«
Domžalčani večinoma gravitirate k Ljubljani, a vseeno ste Gorenjci. Je tako?
»O tem bi lahko razpravljali … Pogosto ne vemo, kam sodimo. Zame je ena večjih žaljivk, če nam kdo reže žabar, ker mi nismo žabarji! Ne vem pa, ali smo Gorenjci. Težko nas je locirati, dejstvo pa je, da smo v določenih projektih tesno povezani z gorenjskimi občinami in si tako želimo nadaljevati.«
Imate v mislih kakšne določene projekte?
»Morda ne bomo sodelovali prav s Kranjsko Goro, čeprav je župan Žerjav moj kolega, ampak z okoliškimi občinami tja do Kranja pa gotovo. Povezuje nas čistilna naprava, rešiti bo treba tudi velike težave z odpadki. Kovor verjetno ne pride v poštev, Naklo je padlo v vodo, a odlagališče odpadkov bo v prihodnje gotovo regijski projekt na ravni Gorenjske.«
Kako je zmago na volitvah sprejela vaša družina? Verjetno boste zdaj manj doma?
»Menim, da bi lahko bil celo več doma kot doslej, saj nekaterih obveznosti, ki sem jih imel kot podžupan, zdaj nimam več. Skušal si bom vzeti kar največ časa za družino in prijatelje. S Tjašo in Andražem sem se pred kandidaturo dobro pogovoril, a bistvene spremembe zanju ni bilo, saj sem se v javnosti precej izpostavljal že kot podžupan. Sin in hčerka mi zdaj marsikaj predlagata in res imajo otroci dobre ideje, zato se jim splača prisluhniti.«
Kako boste zdaj kot župan preživljali prosti čas?
»Upam, da v največji meri tako, kot doslej. S skupino prijateljev se dobivamo, skupaj praznujemo rojstne dneve, hodimo na bovling. Sem tudi član lože Beaujoles, balinarskega kluba in društva ljubiteljev motorjev in rock'n'rolla. Rad tudi jadram, igram tarok, kot navdušen navijač pa ne zamudim nobene tekme domžalskih košarkarjev in nogometašev. S sinom hodiva tudi na nogometne tekme Domžalčanov po Sloveniji. To so zame nekakšni obredi, ki si jih ne bom pustil vzeti.«