V sproščenem vzdušju se učenci kljunaste flavte učijo komornega igranja.

Flavtisti prijetno s koristnim

Te dni v Zgornjih Gorjah poteka že tradicionalna Poletna šola komorne igre s kljunasto flavto, ki jo vodi prof. Mateja Bajt.

V mladinskem počitniškem domu Zavoda za letovanje in rekreacijo otrok v Zgornjih Gorjah in okrog njega je te dni zelo živahno, saj v njem poteka že tradicionalna Poletna šola komorne igre s kljunasto flavto, ki jo že trinajsto leto vodi priznana glasbenica prof. Mateja Bajt, sicer profesorica kljunaste flavte na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, od lani pa tudi docentka za ta inštrument na ljubljanski Akademiji za glasbo. Prejšnja leta so gostovali v Piranu, Škofji Loki, na Srednjem vrhu …, letos pa so prvič v Zgornjih Gorjah.

Šola je namenjena tako učencem kljunaste flavte različnih starosti, kot tudi učiteljem. Letos se je udeležuje petnajst otrok iz vse Slovenije, eden od mladih flavtistov prihaja tudi iz Münchna, ter ena učiteljica. »Lahko rečem, da gre predvsem za učence, ki bi svoje glasbeno znanje, ki ga med letom pridobivajo na glasbenih šolah, radi še nadgradili. Večino otrok na tokratni šoli srečujemo tudi na področnih in državnih tekmovanjih za kljunasto flavto,« je povedala vodja šole Mateja Bajt in dodala, da je poudarek pouka predvsem na komorni igri. Ustvarjajo predvsem v komornih sestavih, kot so trio, kvartet, pa tudi večjih sestavih.

Čeprav je šola pripravljena tako, da gre za nekakšno kombinacijo počitnic in dela, da otroci v tem poletnem času vendarle niso preveč obremenjeni, so letos zelo zagreti za igranje. »Zelo so motivirani in cele dneve igrajo, njihovo igranje je tudi izven ur, ki jih vodim, slišati iz sob, da ne rečem iz vseh kotov doma …,« je še povedala Bajtova, ki velik pomen pripisuje tudi medsebojnemu druženju in spoznavanju mladih glasbenikov. V soboto ob 15.30 bodo pripravili tudi zaključni koncert v kavarni Park hotela na Bledu. Tako se bodo predstavili tako staršem kot gostom hotela in obiskovalcem Bleda in jim popestrili sobotni popoldan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 14. julij 2016 / 10:14

Park La Ciotat v novi podobi

Kranj – Kranjska občina je z mestom La Ciotat pobratena od leta 1958. Takrat je bilo to prvo mednarodno sodelovanje oziroma pobratenje v nekdanji Jugoslaviji. Ob praznovanju 50. obletnice...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 11. april 2022 / 21:11

Lokostrelci spet v slikoviti Dragi

Petdeset lokostrelcev je v zahtevnih zimskih razmerah sodelovalo na prvem ekstremnem 3D lokostrelskem turnirju pri nas. Proga, na kateri je bilo postavljenih štirideset tarč, replik živali, je bila do...

Preddvor / ponedeljek, 11. april 2022 / 21:08

Rad bi vpeljal robotiko in programiranje

Teče že štiriintrideseto leto, odkar je Jože Povšin zaposlen v šolstvu. Z marcem je nastopil delo ravnatelja v Osnovni šoli Matije Valjavca Preddvor.

Kranj / ponedeljek, 11. april 2022 / 21:06

Odprli prvi Varuhov kotiček

Varuh človekovih pravic Peter Svetina in kranjski župan Matjaž Rakovec sta v sredo v preddverju občinske stavbe odprla prvi Varuhov kotiček v Sloveniji, s katerim želijo institucijo Varuha približati...

Kranj / ponedeljek, 11. april 2022 / 21:04

Prenesli več kot tisoč žab

Pod Joštom so prostovoljci tudi letos pomagali dvoživkam pri varnem prečkanju ceste na njihovi poti do mrestišč. Poleg prometa je velik dejavnik ogrožanja dvoživk tudi uničevanje njihovih habitatov.

Šport / ponedeljek, 11. april 2022 / 21:02

Pokljuka odprla vrata ukrajinskim biatloncem

Na Pokljuki so še dobri snežni pogoji za trening, kar izkorišča tudi skoraj štirideset ukrajinskih biatloncev, ki so ubežali vojni vihri, ki divja v njihovi državi.