Gobarji iščejo gobe, inšpektorji pa kršitelje
Gozdarska inšpekcija je v torek preverjala spoštovanje gobarskih pravil v Besnici in na Jezerskem, danes napoveduje nadzor v Jelendolu.
Kranj – »Še nikoli v življenju nisem na enem mestu našel trideset jurčkov, skupno precej več kot dva kilograma, kolikor je dovoljeno. Gobarska strast me je premamila in niti pomislil nisem na to, da bi jih pustil v gozdu, kjer bi jih potem verjetno pobral kdo drug,« je v nedeljo pripovedoval navdušen gobar, ki ne želi biti imenovan. Takšnih in podobnih zgodb smo v minulih dneh slišali še nekaj. »Gobe so res pognale bolj močno, kot je to v navadi za avgust. Temu je botrovalo vreme in verjetno tudi prava luna. Dokazov, da luna vpliva na rast, sicer ni, so pa to naše izkušnje,« je povedal Bojan Arzenšek iz Gobarskega društva Kranj in dodal, da so se prvi gobani in dežnikarice pojavile že ob koncu tedna med 6. in 8. avgustom, nato so gobe tri dni zaradi višjih temperatur rasle malo slabše, v petek, 13. avgusta, pa je sledil pravi »izbruh«. Ta se še kar nadaljuje po vsej Sloveniji in praktično po vseh nadmorskih višinah, kjer uspevajo gobe; še najslabše je nad osemsto metrov nadmorske višine. Stanje se je močno izboljšalo tudi za gobarje, ki jih ne veselijo le jurčki, saj so na plan pokukale tudi druge gobe. Ko smo Bojana Arzenška vprašali, kaj je zanimivost oz. posebnost letošnje gobarske sezone, je odgovoril takole: »Zanimivo je to, da so se gobe pojavile mesec dni prezgodaj, razen na višje ležečih območjih, kjer je to običajni čas. Lisičk ni bilo veliko pa tudi ne golobic, ki so vse bolj poletne gobe.«
Začetek gobarske sezone je »pognal« v gozd tudi gozdarsko inšpekcijo. »Danes sva s kolegico iz Postojne najprej preverili spoštovanje uredbe o varstvu samoniklih gliv v Besnici, nato pa še na Jezerskem – v Komatevri in pod Storžičem. Povsod sva delili zloženke o varstvu gliv, na Jezerskem pa sva preverjali tudi spoštovanje režima uporabe gozdnih prometnic. Kršitev uredbe ni bilo, v Komatevri pa dva voznika nista spoštovala prepovedi vožnje po gozdni cesti,« je povedala gozdarska inšpektorica Urša Ahačič in napovedala, da bo inšpekcija danes, v petek, nadzorovala vožnjo po gozdnih cestah in spoštovanje pravil nabiranja gob še na območju Jelendola. Kot je še povedala, gobarji predpise kar dobro poznajo, a jih strast preprosto premami. Kar zadeva gozdne ceste, se nekateri ne morejo sprijazniti, da se povsod ne morejo več peljati z avtom. »Prost dostop do gozdov je vsem zagotovljen, a to pomeni prosto hojo, ne pa vožnje. Predvsem v času gobarske sezone je veliko vandalizma nad zapornicami in prometnimi znaki, ki označujejo režim uporabe gozdnih cest.«
Po uredbi o varstvu samoniklih gliv je v Sloveniji prepovedano namerno uničevanje gob in podgobja ter nabiranje podgobja vseh vrst gob, nabiranje ali namerno uničevanje redkih ali ogroženih gob ter nabiranje in uničevanje vseh vrst gob v osrednjih območjih narodnih in regijskih parkov ter v naravnih in gozdnih rezervatih. Gobar lahko na dan nabere največ dva kilograma gob in izjemoma tudi gobo, ki je težja od dveh kilogramov. Gobe je treba grobo očistiti že na rastišču, dovoljeno pa jih je prenašati le v trdni in zračni embalaži.