Janševa druga republika
Slovenija je v politični krizi, na kar kažejo tudi spontani protesti v več slovenskih mestih. Predsednik vlade Janez Janša predlaga drugo republiko, spremembo političnega sistema za izboljšanje razmer.
Še vedno prva republika pa je v nedeljo doživela drugi krog predsedniških volitev in presenetljivo visoko zmago Boruta Pahorja. Raziskave javnega mnenja so mu jo sicer napovedovale že od prvega kroga, a rezultat je bil vendarle presenetljiv: 67 odstotkov vseh volilnih glasov je dobil, dosedanji predsednik Danilo Türk 33 odstotkov. Res pa je tudi, da je šlo na volitve daleč najmanj volivcev doslej, le 40 odstotkov.
Zgovorna govorica ulice
Glavnina ljudi pa svojo politično voljo zadnje tedne izraža na drugačen, neinstitucionalen način, z uličnimi protesti. Začeli so se proti županu Kanglerju v Mariboru in se razširili na več slovenskih mest. Doživeli smo jih (spet ta teden) tudi na Jesenicah in v Kranju, povsod pa se kažejo v nasprotovanju sedanji vladi, desnim in levim političnim oblastnikom, odtujenim elitam, skorumpiranim lokalnim veljakom. Ljudje niso zadovoljni s tem, kar se dogaja v državi, kar skušajo povedati z mirnimi protesti. Toda ponekod so se ti sprevrgli v nasilje, nastopila je policija s solzilcem in celo vodnim topom. Več kot sto jih je bilo pridržanih, nekateri pripeljani pred preiskovalne sodnike. Policija sedaj raziskuje, kdo so nasilneži v množici protestnikov, ali so bili res plačani, da so povzročili nemire. Ali gre za desne ali leve ekstremiste, fanatike navijaških skupin ali ulične provokatorje kar tako, še raziskujejo.
Odpoklic županov?
Župan Kangler, zaradi katerega se je vse začelo, po ponedeljkovih demonstracijah še ni odstopil, v sredo pa je za POP TV izjavil, da bo sedaj vendarle zapustil županski položaj. Celo v politiki so se pojavila razmišljanja, kako bi spremenili sistem, kako bi politike takšnega kova, ki so sedaj tako rekoč nedotakljivi, lahko odpoklicali. Tudi premier Janez Janša, ki je po zasedanju vrha SDS prišel na plan z zamislijo o drugi republiki, je med enajstimi reformnimi predlogi navrgel tudi tega o možnosti odpoklica županov in poslancev. Z obojimi ima politika sedaj težave, ne le s Kanglerjem, tudi z drugimi, ki imajo na grbi kazenske ovadbe, obtožne predloge ali so bili celo že obsojeni. S poslanci pa je v tem mandatu sploh križ, trije imajo težave zaradi izobrazbe, pridobljene na čuden način, eden pa z neporavnanimi dolgovi. No, nimajo je oni, pač pa državni zbor, kjer še kar vztrajajo, čeprav so se jim njihove stranke že odrekle.
Janša: druga republika
Toda vrnimo se k Janševemu predlogu za spremembe političnega sistema. Opozicijo je povabil, naj sodeluje pri tej reformi, saj za spremembe v ustavi potrebuje dvotretjinsko večino. Ali naj vstopijo v veliko koalicijo ali pa gredo na predčasne volitve, ponuja izbiro. Med njegovimi predlogi je poleg tistega o poslancih in županih še sprememba volilnega sistema, ukinitev trajnega mandata sodnikom, reelekcija za sodnike, posredne županske volitve, uvedba finančne policije in specialnih sodišč za najhujša kriminalna dejanja, preprostejša procedura za oblikovanje vlade, enostavnejši razpis predčasnih volitev, ukinitev državnega sveta. To dvoje so poslanci v tem mandatu že zavrnili in zatorej za ponovitev sedaj ni možnosti, pa tudi glede ostalih so si mnenja v slovenskem političnem prostoru različna. Celo v koaliciji niso vsi enakega mnenja, opozicija pa te ideje zavrača, češ da gre za trgovanje.
Protesti v Sloveniji se še kar nadaljujejo. Ta teden so bile protestno razpoložene tudi vzgojiteljice iz Brežic, ki so javno protestirale zoper spremembe, predvidene v otroškem varstvu. Tudi na drugih ravneh izobraževanja vre, denimo v visokem šolstvu, kjer so v četrtek pripravili proteste pred univerzo in državnim zborom. Tudi sicer šolniki nasprotujejo spremembam standardov in normativov v šolstvu. Konfederacija sindikatov javnega sektorja se zaradi tega in zaradi zniževanja mase plač, ki je predvideno v proračunih za leti 2013 in 2014, pripravlja na splošno stavko. Kdaj natanko bo, še ni znano, najverjetneje pa 21. decembra. Glavni odbor sindikata se je že preoblikoval v stavkovni odbor.
Zelena luč pokojninski reformi
Je ob vsem nakopičenem negativnem sploh kaj pozitivnega? Je, v torek je bil v državnem zboru soglasno in z aplavzom sprejet novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. V zadnjem tednu so še potekala usklajevanja s socialnimi partnerji in sprejeta še zadnja dopolnila. Pokojninska reforma je dobila zeleno luč. Dogovora ne bo podpisala konfederacija sindikatov javnega sektorja, ki se ne strinja z rešitvami v zvezi s študijem. V državnem zboru pa niti opozicija ni nasprotovala zakonu. Ena najostrejših opozicijskih poslank, Alenka Bratušek iz Pozitivne Slovenije, je celo čestitala ministru Andreju Vizjaku za uspeh in posluh v fazi usklajevanja.
Od mandata se poslavlja državni svet pod vodstvom Blaža Kavčiča. Popotnico ob slovesu mu je pripravilo računsko sodišče z negativno oceno, češ da so svetniki v letu 2010 nenamensko porabili 655 tisočakov.