Nevarni odpadki: jih sploh poznamo
En primer: odpadno jedilno olje, zlito v odtok, lahko prodre v podtalnico in povzroči zastrupitev zajetja pitne vode.
Kranj - Našemu bralcu gospodu Jerali gre pritrditi, ko piše, da premalo vemo o nevarnih odpadkih in o pomenu ločenega zbiranja nevarnih odpadkov. Morda se tega niti ne zavedamo, ampak v vsakem domu bi našli veliko nevarnih odpadkov. Pomivamo s čistili, uporabljamo kozmetične izdelke, jemo zdravila, belimo stanovanje, uporabljamo lepila, menjamo baterije in motorno olje in še bi lahko naštevali. Najbolj zanesljiv podatek o nevarnih lastnostih posameznega izdelka je na izdelku samem, saj poleg navodil vsebuje tudi različna opozorila v obliki grafičnih simbolov in besedil. Bodite pozorni na znake, kot so
Mnogi izdelki svojih nevarnih lastnosti ne izgubijo niti takrat, ko postanejo odpadek, zato moramo z njimi ravnati drugače kot z drugimi gospodinjskimi odpadki. Ne smemo jih odlagati v navadne zabojnike za odpadke, ne smemo jih puščati na odlagališčih in ne v naravi, ne smemo jih zlivati v odtok ali kanalizacijo. Nevarni odpadki zahtevajo poseben način odstranitve, saj le tako preprečimo njihov škodljivi vpliv. Med nevarne odpadke sodi tudi embalaža, v kateri je bil izdelek z nevarnimi snovmi. »Ko izdelek kupimo, nase prevzamemo odgovornost, da ga porabimo in odložimo na varen in okolju prijazen način. Lahko jih oddamo v času akcije zbiranja nevarnih odpadkov, ravno tako brezplačno pa tudi med letom v zbirnem centru Zarica ali pri odlagališču odpadkov Tenetiše. Zbirni center Tenetiše je odprt vsak delovni dan, tudi ob sobotah, od 7. do 18. ure. Zbirni center Zarica pri Centralni čistilni napravi Kranj pa obratuje od ponedeljka do petka od 12. do 19. ure, ob sobotah pa od 8. do 13. ure,« je povedala Klara Škrabec, predstavnica za stike z javnostmi na JP Komunala Kranj. Zasledili smo, da odpadna zdravila sprejemajo v lekarnah, škatlo za odpadne baterije pa smo videli v Merkurju.
Še ideja Klare Škrabec, kako lahko sami naredimo večnamensko čistilo, ki je okolju prijazno in ne vsebuje nevarnih snovi: štiri žlice jedilne sode raztopimo v topli vodi ali pa jedilno sodo preprosto porazdelimo po vlažni kuhinjski gobi. Tako pripravljeno čistilo bo očistilo kuhinjsko površino in kopalnico.