Zmagovalke volitev so liste

Največ mandatov v novoizvoljenih občinskih svetih je od strank tudi na Gorenjskem dobila SDS, ljudje pa so množično volili tudi različne neodvisne liste.

Kranj - Že med že izvoljenimi župani v Sloveniji je dobra četrtina takih, ki so kandidirali kot neodvisni, na Gorenjskem je od 14 izvoljenih osem takih, ki so volitve dobili s podporo volivcev ali različnih neodvisnih list. Ali so res popolnoma neodvisni in nestrankarski, je sicer stvar razprave, zagotovo pa so tako imenovane neodvisne liste strankam na letošnjih volitvah pobrale precejšnje število glasov volivcev in skupno osvojile tudi petino mandatov v občinskih svetih. Vsakršne liste so pridobile mandate zlasti na Bledu, v Bohinju, Cerkljah, Domžalah, Mengšu in Radovljici, ponekod pa imajo v primerjavi z minulim mandatom manj mest, denimo v Komendi, Lukovici in Moravčah.

Sicer pa je najmočnejša stranka z največ mandati po letošnjih lokalnih volitvah SDS. Zanjo je glasovalo skoraj 17 odstotkov volivcev. Tudi na Gorenjskem je domala v vseh občinah povečala število mandatov, največ jih ima še vedno v Tržiču (9) ter v Kranju in Škofji Loki (po 7). Največja poraženka letošnjih volitev pa je LDS, ki je izgubila mesta v občinskih svetih domala v vseh občinah, najbolj opazno je to denimo v Kranju in Kamniku, kjer je število svetnikov LDS z deset padlo na šest, podobno tudi na Jesenicah, kjer jih je sedaj pet, v prejšnjem mandatu pa jih je bilo osem. Več kot razpolovila se je naklonjenost tej stranki v Škofji Loki, kjer je imela prej devet svetnikov, v novem mandatu pa bodo le štirje. So volivci, ki so bolj naklonjeni opcijam levo od sredine, svoje glasove raje podelili stranki SD? V Kranju in na Jesenicah se že zdi, da je bilo tako. V Kranju se je število mandatov te stranke povečalo s tri na osem, na Jesenicah s šest na enajst, stranka pa je svetniška mesta pridobila celo v nekaterih občinah, kjer jih prej ni imela (Komenda, Lukovica). V Kamniku sicer ni pridobila več simpatij volivcev v primerjavi s prejšnjimi volitvami, v Škofji Loki pa ima še enkrat toliko svetnikov kot prej (prej dva, sedaj štirje). LDS je obdržala veliko število svetnikov v Domžalah, kjer jih ima kar tretjino, povsod drugod jih je manj, enega več pa je dobila le v Kranjski Gori. Stranki SLS so volivci letos podelili manj mandatov kot pred štirimi leti, na Gorenjskem pa se kar drži, zlasti v tradicionalno »ljudskih« občinah, kjer je njihov tudi župan, denimo v Naklem. V Škofji Loki in Železnikih je celo pridobila, en mandat tudi v Tržiču. Zato pa je imela manj uspeha stranka NSi, ki je skoraj v vsaki občini izgubila kak sedež. Tudi DeSUS ostaja približno na istem kot pred štirimi leti.

V nadaljevanju objavljamo sestavo občinskih svetov in primerjavo z volitvami leta 2002.

Največ je pridobila lista Za našo dolino gre

Kranjska Gora - V Kranjski Gori ima občinski svet šestnajst članov, razdelitev svetniških sedežev po volitvah pa ne bo bistveno drugačna kot v prejšnjem mandatu. Po neuradnih podatkih bo v občinskem svetu pet mest pripadlo stranki LDS, ki je v prejšnjem mandatu imela štiri občinske svetnike, torej so pridobili en mandat. Po dve svetniški sta pripadli strankama SD in SDS, ki sta po dve mesti imeli že v prejšnjem mandatu. Novinka v občinskem svetu je lista Za našo dolino gre, ki bo imela kar dva občinska svetnika. Po eno mesto bodo imeli NSi (že doslej eno mesto), Nestrankarska Zgornjesavska dolina (izgubila je kar dve svetniški mesti), lista Razvoj športa in turizma ohranja eno mesto, Lista glas občanov (LGO) in stranka DeSUS pa sta z enim svetniškim mestom novinki v občinskem svetu. V novem mandatu med občinskimi svetniki ne bo članov strank SLS, SMS in liste Mladina Doline, ki so v prejšnjem sklicu imele po enega svetnika. Lahko bi torej rekli, da je največja zmagovalka lokalnih volitev v Kranjski Gori lista Za našo dolino gre na čelu z županskim kandidatom Robertom Plavčakom (na županskih volitvah je zasedel drugo mesto), največja poraženka pa Nestrankarska Zgornjesavska dolina, ki je izgubila kar dva mandata. Sicer pa bodo med občinskimi svetniki kar štirje županski kandidati, poleg že omenjenega Roberta Plavčaka še Marinka Puc Koplan, dr. Janez Mlinar in Jože Zupančič.

Zmaga Mencingerjevih socialnih demokratov

Jesenice - V Občini Jesenice je največja zmagovalka lokalnih volitev stranka Socialni demokrati (SD), na listi katere je kandidiral tudi novoizvoljeni župan Tomaž Tom Mencinger. V 28-članskem občinskem svetu je namreč dobila kar enajst svetniških mest, medtem ko jih je doslej imela le šest. Na drugi strani je največja poraženka na Jesenicah stranka LDS, ki je doslej imela največ, kar osem občinskih svetnikov, po novem pa jih bo imela le pet. Dve mesti je pridobila tudi SDS, imela bo šest sedežev. Slabši rezultat kot pred štirimi leti so zabeležili v strankah SLS in NSi, ki sta izgubili po eno svetniško mest in bosta imeli le po enega predstavnika v občinskem svetu (doslej po dva) ter v stranki SMS, ki po novem sploh ne bo imela člana občinskega sveta (doslej je imela dva). Brez člana v svetu je ostala stranka SNS in lista Blaž Račič s skupino volivcev (ki niti ni kandidirala). Novinka v jeseniškem občinskem svetu je stranka Aktivna Slovenija (AS), ki bo imela enega svetnika, eno svetniško mesto pa ohranja DeSUS. Dober rezultat so dosegli še v Stranki demokratske akcije SDAS, ki je pridobila eno mesto in jo bosta v občinskem svetu po novem zastopala dva občinska svetnika. Sicer pa je med novimi občinskimi svetniki tudi dosedanji župan Jesenic Boris Bregant, svetniška stole pa bodo zasedali tudi trije županski kandidati, in sicer Robert Pajk, Branko Noč in Andrej Černe.

Največ mandatov Neodvisni listi za Žirovnico

Žirovnica - Sestava novega 14-članskega občinskega sveta v občini Žirovnica se je z nedavnimi volitvami nekoliko spremenila. V prejšnjem mandatu je bila s štirimi svetniki najmočnejša Neodvisna lista za Žirovnico, ki je tudi tokrat po neuradnih izidih dobila največ mandatov, in sicer kar šest. Volivci so znova izvolili Leopolda Pogačarja in Izidorja Jekovca, po novem pa bodo v občinskem svetu sedeli še Vanja Resman, Sebastijan Zupan, Boštjan Noč in Lidija Dornig. LDS je z novimi volitvami en mandat izgubila, v občinskem svetu pa tako kot v prejšnjem mandatu ostajata Jože Resman in mag. Valentin Sodja. Dva mandata so znova dobili Socialni demokrati, ki jih bosta zastopala Anton Koselj (svetnik že v prejšnjem mandatu) in Ciril Dolar. SDS bo drugače kot po prejšnjih volitvah, ko je imela en mandat, odslej v občinskem svetu imela dva nova svetnika: Antona Zupana in Albina Jenka. NSi volitve niso prinesle sprememb - tako kot zadnja štiri leta jo bo zastopal Jože Hribar. En sedež je znova dobila tudi SLS, ali bo nanj sedel Franc Pfajfar, pa bo pokazal drugi krog županskih volitev, v katerem se bo pomeril z Leopoldom Pogačarjem. Zmagovalca bo tako zamenjal naslednji kandidat na listi. Na svetniških sedežih pa tokrat ne bo svetnikov DeSUS (v prejšnjem mandatu Franc Legat) in SMS (Branko Brgant, ki ga je kasneje nadomestila Renata Hočevar).

Svetniki s kar dvanajstih list

Bled - Največ svetnikov v dvajsetčlanskem občinskem svetu na Bledu je bilo do sedaj iz vrst LDS (Miha Potočnik, Leopold Zonik, Srečo Vernig, Drago Benčina), sedaj pa bosta stranko zastopala le še dva (Srečko Vernig, Davorina Pirc – če ne bo županja). Tri svetniške mandate je do sedaj imela Lista za gospodarsko ekološki razvoj (Anton Poklukar, Roman Beznik, Igor Jan), ki ima sedaj dva mandata (Leopold Zonik, Boris Cvek). Dva mandata so imeli SD (Vladimir Silič in Vinko Golc) in dva jim tudi ostajata (Jan Špec, Ludvik Krčmar), dva mandata so imeli iz SDS (Bojan Žerovc, Franc Pogačar) in jim tudi ostajata (Blaž Ažman, Janez Petkoš), brez mandata pa je ostala Lista za naš kraj, ki je imela v dosedanjem občinskem svetu dva mandata (Boris Cvek, Alojz Poklukar). En mandat je imela NSi (Rajmund Bernik) in ta ji tudi ostaja (Matjaž Berčon), prva tako je imela enega svetnika SLS (Franc Pretnar) in eno svetniško mesto ji ostaja (Franc Pretnar). Stranka mladih Slovenije (Dominik Lavrič) je izgubila mandat, Lista za ljudi in prostor pa je imela do sedaj en mandat (Ana Marija Kovač), v novem svetu pa bo imela dva (Ljubislava Kapus, Slavko Ažman). Lista za boljšo požarno varnost je imela en mandat (Jakob Por) sedaj pa ostaja brez. En mandat je imela tudi Obrtniško podjetniška lista (Franc Novak), ki je ni več med listami, en mandat pa je imela tudi Lista za uravnotežen razvoj vseh naselij (Albert Vidic), ki ohranja eno svetniško mesto (Albert Vidic). SNS do sedaj ni imela mandata, po novem pa ima dva (Anton Omerzel, Aleš Vukelj), prav tako Lista Tonija Mežana (Anton Mežan, Radoslav Mužan) in Blejska lista (Bojan Žerovec, Franc Pogačar), Eno svetniško mesto ima tudi nova Liga Turistika (Miran Lavrič).

Največ svetnikov Liste za Bohinj

Bohinjska Bistrica – V dosedanjem občinskem svetu v Bohinju je bilo med šestnajstimi člani največ svetnikov Liberalne demokracije Slovenije (Franc Žvan, Janez Cvetek, Janez Rozman, Lucija Grm), v novem občinskem svetu pa bosta LDS predstavljala le dva svetnika (Dušan Vučko, Janez Rozman). Tri svetnike je imela Nova Slovenija – krščanska ljudska stranka (Jožef Cvetek, Janez Smukavec, Darja Sorč), ki bo imela odslej dva svetnika (Jožef Cvetek, Janez Smukavec). Največ svetnikov v novem občinskem svetu bo z Liste za Bohinj, saj so bili do sedaj trije (Franc Kramar, Dušan Čop in Janko Kovačič), sedaj pa jih bo poleg župana Kramarja še šest (Anton Urh, Darja Lazar, Dušan Čop, Zdravko Cesar, Milena Cesar, Jože Sodja). Socialni demokrati ohranjajo dva mandata, ki sta jih do sedaj imela Zvone Šolar in Krste Milakovič (Zvone Šolar, Milan Arh), Slovenska demokratska stranka pa je imela do sedaj enega svetnika (Metod Rozman), po novem pa bo imela dve svetnici (Matilda Arh, Marija Ogrin). Po eno svetniško mesto ostaja Listi za razvoj podeželja (Dušan Jović) ter Listi za boljšo požarno varnost in reševanje (Jože Žvan). Obrtniško podjetniška lista nima več predstavnika v občinskem svetu (do sedaj Janez Andolšek).

Polovica novih imen

Radovljica - V radovljiški občini bodo precejšnje spremembe v 26-članskem občinskem svetu. LDS, ki ima v sedanjem sestavu sedem svetnikov, jih bo v novem imela šest (Janko S. Stušek, Primož Jeglič, Irena Pogačnik, Janez Erman, Anton Kapus in Petra Dobar, v primeru izvolitve Stuška za župana pa bo mesto v svetu namesto njega dobil Marjan Butorac). SDS, ki je na volitvah pred štiri leti dobila štiri svetnike, se je na letošnjih volitvah izenačila z LDS in jih ima šest (Zvonko Prezelj, Marjan Vidic, Mateja Grčar, Anton Pogačnik, Janez Kaltenekar in Anita Vidic). Socialni demokrati so ponovili volilni izid izpred štirih let in v svetu obdržali tri mesta (Jakob Demšar, Jože Rebec, Mija Žagar), SNS enega (Stane Perc), DeSUS enega (Tone Pfajfar), prav tako tudi Obrtniško podjetniška lista (Franc Peternel). Stranka mladih Slovenije je izgubila dve mesti in ima zdaj samo eno (Simon Zore), N.Si je nazadovala s treh na dva svetnika (Avguštin Mencinger, Simon Resman), Slovenska ljudska stranka in Lista mladih Radovljica pa odslej ne bosta imeli niti enega. V svet se je z dvema svetnikoma prebila lista Glas mladih Radovljica (Gorazd Fajfar, Matija Žiberna), s po enim svetnikom so novinci še stranki Glas žensk Slovenije (Helena Kralj) in AS – Aktivna Slovenija (Darko Marolt) ter E-kolo lista modrega sožitja (Janez Urbanc). Med 26 svetniki bo približno polovica »starih«. Zastopstvo bo tokrat le nekoliko bolj žensko, v sedanjem sestavu sta dve svetnici, v novem jih bo šest.

 

Izbirali stranke, ne nestrankarskih list

 

Tržič - Občinski svet Občine Tržič bo po letošnjih volitvah nekoliko spremenjen. Največ sedežev so pridobili Socialni demokrati (prej enega, sedaj štiri); na njih bodo Jure Meglič, Vida Ribnikar, Sebastjan Gubič in Zdenka Maglica. En sedež je pridobila tudi SDS (prej osem, sedaj devet); za zdaj so na njih Pavel Rupar, Anton Šuštar, Vida Raztresen, Janez Bogataj, Jurij Rozman, Justina Kristan, Janez Ančimer, mag. Dragomir Ficko in Marta Bečan. Kandidati LDS imajo dva sedeža manj (prej osem, sedaj šest); za zdaj jih zasedajo Borut Sajovic, Marjan Špehar, Zehra Eka Zinac, Drago Zadnikar, Jožko Kuhelj in Andreja Potočnik. Tudi NSi je izgubila en sedež (prej dva, sedaj eden); dobil ga je Franc Praprotnik. Po en sedež so ohranili Mladi Tržiča in Športniki Tržiča; prve bo zastopal Klemen Grašič, druge pa Andreja Koblar. Po en sedež sta si priborila Vincenc Perne za SLS in Janez Meglič za DeSUS. V svetu ne bo več predstavnikov Liste Perne Vinko in skupina podjetnikov, Brez politike za občane Tržiča in Liste tržiških upokojencev.

 

Svetniki prihajajo z dveh list

 

Jezersko - V občini Jezersko so volitve potekale po večinskem sistemu, torej so volivci volili imena posameznih kandidatov in ne političnih strank ali list. Tako je bilo že na dan volitev znano, kdo bo sedel v novem občinskem svetu, ki ima na Jezerskem le sedem članov. Za ta mesta je na letošnjih volitvah kandidiralo 22 ljudi, od tega le šesterica s strankarskim predznakom (po trije iz strank DeSUS in SD), dva samostojno in vsi drugi z list S srcem za Jezersko in Jezerska lista. V občinski svet so prišli le kandidati slednjih dveh, in sicer štirje z liste S srcem in trije z Jezerske liste. Prva je »županova«, z drugo pa je za občinski svet kandidiral njegov protikandidat Drejc Karničar. Pred štirimi leti je v občinskem svetu sedela večina (šest) svetnikov liste S srcem za Jezersko, le eden je bil z druge liste. Županu ob taki sestavi ni bilo težko doseči soglasja. Prihodnja štiri leta utegne biti drugače. Lista S srcem za Jezersko ima sicer enega svetnika več, trije »opozicijski« pa vendarle utegnejo mešati štrene ali vsaj kritično gledati pod prste župani in njegovi opciji.

 

Svetniki s štirih list

 

Preddvor – V občini Preddvor so si po zadnjih volitvah nekatere stranke zamenjale število sedežev. Slovenska demokratska stranka je prej imela le dva sedeža, sedaj je dobila štiri; na njih bodo Janez Snedec, Danilo Ekar, Janez Polajnar in Branko Tičar. Slovenska ljudska stranka je od šestih sedežev ohranila le tri; dobili so jih Frančiška Rozman, Slavko Prezelj in mag. Stanislav Bergant. Liberalna demokracija Slovenije ima tudi tokrat dva sedeža; na njih bosta Bojan Lavrinšek in Ciril Zupin. Nova je Stranka za napredek KS, ki je dobila dva sedeža; na njih bosta Miro Roblek in Ana Bolka. Brez mandatov so ostali kandidati Socialnih demokratov (prej en sedež).

 

Malo sprememb

 

Naklo - Občinski svet Občine Naklo bo po letošnjih volitvah doživel le manjše spremembe. Slovenska ljudska stranka je ohranila 5 sedežev, ki so jih dobili Janez Štular, Marjan Babič, Gabrijela Jošt, Ivan Meglič in Albin Rehberger. Slovenska demokratska stranka ima tri sedeže (prej dva); na njih bodo Albin Golba, Marko Mravlja in Ana Žontar. Liberalna demokracija Slovenije ima dva sedeža (prej tri); na njih bosta Aleš Krumpestar in Jože Mohorič. Nova Slovenija – krščanska ljudska stranka je ohranila dva sedeža; na njih bosta Peter Celar in Branka Uranič. Socialni demokrati so ohranili en sedež; na njem bo Stanislav Koselj. Na novo bosta imela po en sedež Zdravko Cankar (DeSUS) in Anton Kosec (Stranka za napredek KS). V svetu ne bo več stranke SMS in Liste za skupno dobro (vsak je imel po en sedež).

 

V Kranju premoč Socialnih demokratov

 

Kranj - Najštevilnejši v prihodnjih štirih letih bodo v 33-članskem Svetu Mestne občine Kranj Socialni demokrati. Pred štirimi leti so imeli na lokalnih volitvah le tri sedeže, tokrat so jim jih volivci zaupali kar osem. Zasedli jih bodo Aleksander Ravnikar, Stanislav Boštjančič, Nada Mihajlovič, Janez Černe, Ilija Dimitrievski, Doroteja Osterman, Milan Podgoršek in Evstahij Drmota. S sedmimi sedeži, dvema več kot na volitvah 2002, jim sledijo člani stranke SDS, to so Branko Grims, Irena Oman, Bojan Homan, Darko Jarc, Saša Kristan, Gregor Tomše in Jure Kristan. LDS je bil na prejšnjih volitvah najmočnejši po številu svetnikov, kar deset so jih imeli, tokrat pa se bodo morali sprijazniti le s šestimi, med njimi so Jelko Kacin, Alojz Potočnik, Alenka Bratušek, Darko Zupanc, Stane Štraus in Nataša Robežnik. Mladim za Kranj pripade pet mest, med imeni pa zasledimo Rudija Čebulja, Igorja Velova, Petro Mohorčič, Vita Rožeja in Jakoba Klofutarja. Janez Jereb in Matevž Kleč bosta zastopala NSi - krščansko ljudsko stranko, SMS pa Beno Fekonja in Borut Zatler. Po en sedež so dobili še SLS in Franc Rozman, DeSUS in Alojz - Jurij Gorjanc ter Stranka za napredek krajevnih skupnosti z Jožetom Lombarjem. Lista Glas žensk Slovenije z Danico Kokošar na čelu, ki je bila svetnica v mandatu 2002-2006, je obstala tik pod črto izvoljenih.

 

Koalicija tokrat v večini

 

Šenčur - Župan Šenčurja Miro Kozelj bo imel drugače kot v prejšnjem mandatu v novem 17-članskem občinskem svetu večinsko podporo. Zmagovalka volitev SDS je namreč pridobila dva sedeža (Marjan Kristanc, Marija Dermastija, Janez Grilc, Jože Regina, Cvetka Kuhar in Franci Sekne). Podpira ga še SLS, ki ima po novem dva svetnika (Ciril Kozjek in Janez Sušnik), od nestrankarskih list, ki so tudi javno podprle novega (starega) župana, pa sta po en sedež dobili novi listi Skupna pot (Jurij Gorjup) in Za mlade za šport ter za kulturo (Aleš Perič Močnik). Socialni demokrati so pridobili enega svetnika (Ciril Sitar in Nina Bakovnik), LDS (Jožef Stružnik in Simon Kuhar) je tako kot SLS enega izgubila, prav tako pa tudi Nestrankarska lista za šport in kulturo (Aleksander Sašo Zupan) in NSi (Janez Janko Ovijač). V občinskem svetu bo po novem tudi Lista mladih (Janez Žumer). Razočarani so v listi Skupna pot za Voglje, ki nima več sedeža v občinskem svetu, svojega svetnika pa je pričakovala tudi lista Godlarjev. V Šenčurju je sicer kar devet novih svetnic in svetnikov.

 

Zmagovalki LRV in SDS

 

Cerklje - Zmagovalka letošnjih volitev v Cerkljah na Gorenjskem je Lista za razvoj vasi pod Krvavcem župana Franca Čebulja, ki je obdržala sedem mest v občinskem svetu (Janez Korbar, Silva Dolinar, Matjaž Črnič, Blaž Kaplenik, Marija Stare, Franc Kropivnik in Boris Kožar). Bolje kot na prejšnjih volitvah se je odrezala SDS, ki ima svetnika več kot prej (Andrej Kosec, Dejan Podgoršek in Ana Polanc), s po enim občinskim svetnikom pa so verjetno zadovoljni tudi v novonastalih listah Kultura, ulica, ljudje (Peter Anton Pirc) in Za vas (Marjan Ropotar). SLS (Miha Zevnik) ter Lista obrti, podjetništva in turizma (Janez Preša) sta ohranili po en svetniški sedež, LDS (Anton Kopitar) je enega izgubila, najbolj razočarani pa so verjetno v NSi, saj so imeli v prejšnjem mandatu tri občinske svetniki, po novem pa samo enega (Jože Ipavec). Župan ima tudi v novem 16-članskem občinskem svetu zagotovljeno večino (skupaj s SLS in listo obrtnikov), menda pa se dogovarja še za širšo koalicijo. Kar pol izvoljenih občinskih svetnic in svetnikov je novih.

 

Največ sedežev za SDS

 

Škofja Loka - V občini Škofja Loka se bo razmerje sil v občinskem svetu po neuradnih rezultatih nedeljskih volitev dodobra spremenilo. V prejšnjem mandatu je bila z devetimi svetniki najmočnejša svetniška skupina LDS, ki je s 15 glasovi zadnji dve leti skupaj z dvema glasovoma SD in SMS, po enim iz strank Glas žensk Slovenije in Desus tvorila večino. SMS se na letošnjih lokalnih volitvah v Škofji Loki ni več pojavil, zato pa ga je uspešno nadomestila Lista za napredek in tradicijo (NiT) s tremi mandati. V novi sestavi bo največ svetniških sedežev zasedala SDS s sedmimi glasovi, druga je SLS s petimi glasovi (obe imata po dva mandata več), sledita LDS in SD s štirimi sedeži (tudi SD ima dva mandata več kot do sedaj), NSi pa bo imela v prihodnjem mandatu zgolj dva sedeža (v prejšnjem mandatu pet). Desus in Glas žensk Slovenije sta ohranila po en sedež tudi v novi sestavi, poleg liste NiT pa je uspel preboj še eni listi – Listi za boljšo Loko (en sedež). Katere stranke se bodo povezale v koalicijo, je pred izvolitvijo novega župana še prezgodaj govoriti, skoraj zagotovo pa bo v njej SDS, saj bo ta svetniška skupina tvorila kar četrtino občinskega sveta.

 

Največ glasov ima SLS

 

Železniki - Na volitvah leta 2002 je največ svetniških sedežev zasedla SLS (pet), ki je skupaj s listama Svet pod Ratitovcem (trije mandati) in Rad imam svoj kraj (en svetnik) tvorila svojo koalicijo ter na začetku nekajkrat to tudi pokazala. Poleg omenjenih so imeli po dva sedeža še LDS, NSi in SDS, po enega pa SD in Desus. Za največje presenečenje so pred letošnjimi volitvami poskrbeli v LDS, ki so prepozno oddali listo kandidatov in bili zaradi tega izločeni. Največ glasov bo po neuradnih rezultatih tudi v prihodnje imela SLS – enega več kot v prejšnjem mandatu, torej šest, enega več bosta imela tudi SDS (tri) in SD (dva), po enega manj pa Svet pod Ratitovcem (dva) in NSi (enega). Desus z enim mandatom ostaja na istem, namesto liste Rad imam svoj kraj pa bo sedaj v občinskem svetu nastopala stranka Zveza neodvisnih Slovenije, ki je dosegla dva mandata. Župan je letos na volitvah kandidiral s podporo SLS, zato težav s svetniško podporo na začetku tega mandata ni pričakovati.

 

Le šest novih imen

 

Gorenja vas-Poljane - V 17-članskem občinskem svetu bo v prihodnjem mandatu sedelo le šest novih obrazov. Nekoliko pa se je premešalo razmerje sil med strankami. Največ je pridobila stranka SDS, ki ima po novem v občinskem svetu dva svetnika več. Zastopali jo bodo Izidor Mrak, Leopold Kržišnik, Roman Demšar, Milan Čadež, Peter Dolinar in Vesna Bogataj. V strankah LDS, SLS in NSi pa so po eno svetniško mesto izgubili. Na listi NSi so bili izvoljeni Janez Hrovat, Miha Peternel, Boštjan Pintar in Mirjana Možina. Z liste LDS bodo v občinskem svetu sedeli Dušan Marc, Bogo Žun in Ivanka Oblak, z liste SLS pa Janez Pelipenko in Marko Kržišnik. Slednji bo kot edini od svetnikov v občinskem svetu sedel že četrti mandat. SD bo še naprej zastopal Jurij Krvina, po novem pa ima v občinskem svetu svojega predstavnika tudi Desus, in sicer Terezijo Slabe. Razmerje sil se je spremenilo tudi v korist žensk, saj so občinski svet polepšale štiri predstavnice nežnejšega spola, prej pa je bila v svetu le ena ženska.

 

Zamenjala se je polovica članov

 

Žiri - V 15-članskem občinskem svetu se je zamenjala dobra polovica svetnikov. Na letošnjih lokalnih volitvah je slavila stranka SDS, ki je pridobila dva svetniška mandata in je tako postala najmočneje zastopana stranka v občinskem svetu. Zdaj imajo šest svetnikov: mag. Francija Mlinarja, Silvo Frelih, Stanislava Mlakarja, Petra Dolenca in Urško Eniko, Bojana Starmana pa bo v primeru njegove izvolitve za župana nadomestil Vladimir Oblak. Manj zadovoljna je lahko prej najmočnejša stranka v občinskem svetu LDS, ki so ji pripadli štirje mandati, torej eden manj kot v prejšnjem sklicu. Zastopali jo bodo mag. Viktor Žakelj, Metka Debeljak in Anton Beovič, mag. Martina Kopača pa bo v primeru njegove izvolitve za župana nadomestil Tomaž Vehar. Enako število svetniških mest so obdržali v strankah NSi, SLS in SD. Z liste NSi bodo v občinskem svetu sedeli Marko Mrlak, Marijan Žakelj in Vesna Kranjc, z liste SLS Germana Pivk in z liste SD Branko Jesenovec. Svojega predstavnika pa v svetu ne bo več imel Desus, prav tako se v občinski svet ni uspelo prebiti kandidatu SNS.

 

Pol svetnikov bo novih

 

Medvode - Po sedaj že uradnih rezultatih volitev v občinski svet občine Medvode bo v njem v prihodnjem mandatu sedelo največ svetnikov SDS, pet (Janez Barle, Mitja Ljubeljšek, Jelka Časar, Sonja Podgoršek, Ljubomir Jamnik). Enega manj imata Nestrankarska lista za napredek krajev občine Medvode (Janez Burgar, Leopold Knez, Grega Bizjak, Zvonka Hočevar Šajatovič) in LDS (Alenka Žavbi Kunaver, Marjan Kunstelj, mag. Jelena Aleksić, Ivan Regoršek). Dva svetnika imajo v Listi aktivnih Medvoščanov (Darinka Verovšek, Vojko Bizant), SD-ju (dr. Urška Repnik, Aleksander Bartol) in NSi (Stanko Okoliš, Janez Šušteršič), po enega pa Aktivna Slovenija (Dragan Djukić), Zelena stranka (Uroš Košir), DeSUS (Ivan Špenko) in SLS, kjer je kot edini na podlagi števila referenčnih glasov v občinski svet prišel Stanko Bukovec. V občinskem svetu bo torej sedelo 12 že dosedanjih svetnikov, 11 pa bo novih ali povratnikov. Šestim za nov mandat volivcev ni uspelo prepričati, medtem ko se jih pet za vnovično kandidaturo ni odločilo. Nove liste v OS so Lista aktivnih Medvoščanov, Aktivna Slovenija in Zelena stranka. Če so bile v prejšnjem mandatu v OS le štiri ženske, jih bo sedaj sedem, torej skoraj tretjina.

 

Suhadolci brez svetnika

 

Komenda - Na nedeljskih lokalnih volitvah si je mesta v občinskem svetu zagotovilo sedem list, kar je ena več kot v prejšnjem mandatu, najuspešnejša pa je bila stranka SDS. Svetniki, ki bodo prihodnja štiri leta krojili lokalno politiko, so naslednji: Janez Dolinar, Miran Bremšak in Klara Berlec (SDS), Roman Dobnikar in Aleksandra Majcen (SD), Janez Kimovec in Jožef Sušnik (Lista neodvisnih občanov občine Komenda), Franc Petrič in Vid Koritnik (SLS), Roman Grošelj in Srečo Kos (LDS), Baldomir Kremžar in Mirko Kepic (Lista za turizem, razvoj in napredek – TRN) in Danica Zmrzlikar (NSi). Z rezultati volitev so lahko zadovoljni tudi Socialni demokrati z dvema svetniškima mestoma, saj v prejšnjem mandatu svojega predstavnika niso imeli. Prav tako med novimi listami najdemo Listo za turizem, razvoj in napredek, ki so ji volivci namenili dve svetniški mesti. Med najbolj razočaranimi so lahko člani Liste neodvisnih občanov, ki so izgubili dve mesti in imajo letos le dva svetnika, enega svetnika manj bosta prihodnja štiri leta imeli tudi LDS in Nova Slovenija. Člani SLS ostajajo pri dveh svetnikih, Suhadolci pa letos ne bodo imeli več svojega predstavnika, saj Lista za Suhadole na volitvah ni dobila zadostne podpore.

 

Stranke ne bodo odločale

 

Vodice - Petnajst mest v občinskem svetu občine Vodice bodo za prihodnja štiri leta zasedli naslednji člani: Mojca Ločniškar, Primož Rebolj in Alojzij Kosec (NSi), Roman Černivec, Peter Podgoršek in Aco Franc Šuštar (SDS), Janez Bilban, Anton Logar, Mateja Gubanc, Miha Bergant, Romana Černivec, Leopoldina Kranjec in Franc Seršen (Nadstrankarska lista občine Vodice), Jože Rozman in Anton Kosec (Lista neodvisnih krajanov). Doslej je imelo svoje predstavnike v občinskem svetu šest list, v novem mandatu pa sodelujejo le štiri liste. Na volitvah je bila daleč najuspešnejša Nadstrankarska lista občine Vodice, ki jo vodi župan Brane Podboršek, saj so dobili skoraj polovico vseh mest – sedem od petnajstih, kar je za dve mesti več kot doslej. Enega svetnika več ima tudi Nova Slovenija, prav tako je precej pridobila tudi SDS, ki je imela doslej le enega predstavnika, zdaj pa bo imela tri. Velik poraz je doživela LDS, ki je občini v veliki krizi, saj po novem nimajo več svojega predstavnika v občinskem svetu, prav tako je brez svetnika ostala SLS. Lista neodvisnih krajanov bo imela tako kot doslej v prihodnjem mandatu dva svetnika.

 

Le devet starih svetnikov

 

Kamnik - Eno večjih presenečenj letošnjih lokalnih volitev za mesta v kamniškem občinskem svetu predstavlja velik uspeh Liste Toneta Smolnikarja, dosedanjega župana, ki se je s svojo listo letos predstavil prvič, pa že pridobil kar šest od 29 svetniških mest. Sestava občinskega sveta je bolj pestra kot doslej, saj si je preostala mesta razdelilo enajst list, dve več kot doslej. Po šest mest bodo zasedli tudi člani LDS, ki so v primerjavi s prejšnjim mandatom izgubili štiri svetnike, ter člani SDS, ki so imeli prej štiri svetnike, torej so pridobili dve mesti. Enega svetnika manj ima letos Nova Slovenija, ki jo bodo v svetu zastopali trije člani. Rezultati volitev so nekoliko slabši tudi za DeSUS, SLS, SMS in Zeleno stranko, ki so imele lani vse po dva svetnika, letos pa so jim volivci namenili le po eno svetniško mesto. Socialni demokrati so z novimi volitvami obdržali dva predstavnika, enega svetnika je obdržala tudi Obrtno-podjetniška lista (Milica Kocjančič), letos pa ima svetnika prvič tudi Aktivna Slovenija (Anton Šuštar). Čeprav imajo po šest predstavnikov tri liste, pa odstotki preštetih glasov kažejo, da je bila letos najuspešnejša stranka SDS z 19,4 odstotka, sledi ji LDS z 18,45 odstotka, za njima pa je Lista Toneta Smolnikarja z 18,29 odstotka glasov. Med svetniki najdemo le devet imen s seznama dosedanje sestave občinskega sveta.

 

Enako število list kot prej

 

Mengeš - Lokalno politiko v občini Mengeš bo prihodnja štiri leta krojilo šest list, kar je prav toliko kot v dosedanjem mandatu. Po nedeljski odločitvi volivcev bodo svetniki v novem mandatu naslednji občani: Aleš Janežič, Marija Sitar, Peter Gubanc, Tina Železnik in Boštjan Marinko (LDS), Tomaž Štebe, Janez Penca, Justina Jerič, Mojca Volkar in Franci Kodela (SDS), Franc Jerič, Robert Ručigaj, Mateja Hribar Sicherl in Bogo Ropotar (Za občino Mengeš in njen razvoj), Jožef Vahtar in Franc Hribar (SLS), Anton Hribar in Franc Malus (NSi) in Dušan Pejić (SD). Primerjava sestave občinskega sveta s tisto izpred štirih let kaže na velik uspeh liste za Občino Mengeš in njen razvoj, ki je letos kandidirala prvič in že dobila štiri svetnike. Bolj uspešna je bila letos tudi SDS, ki bo imela pet svetnikov, dva več kot doslej. Pet svetnikov prihaja tudi iz vrst LDS, a so v prejšnjem mandatu imeli šest predstavnikov. Dva svetnika manj ima tudi SLS. Socialni demokrati in NSi pa ostajajo pri istem številu svetnikov kot doslej.

 

Svetniki z desetih list

 

Domžale - Zmagovalka letošnjih lokalnih volitev v občini Domžale je stranka LDS, ki tako nadaljuje uspešno delovanje v lokalni politiki, saj so tudi letos, tako kot pred štirimi leti, dobili visoko podporo volivcev, ki jim zagotavlja 11 svetnikov, med njimi je tudi dosedanja županja Cveta Zalokar Oražem. Prejeli so kar dobrih 28 odstotkov glasov in tako za dobrih dvanajst odstotkov prehiteli SDS, ki si je drugem mestu zagotovila šest svetnikov, tri več kot v prejšnjem mandatu. Velik uspeh je dosegla tudi lista Petra Verbiča – Lista za Domžale, ki je letos kandidirala prvič in dobila štiri svetniška mesta. Devetindvajset svetniških mest si bo sicer razdelilo deset list, kar je ena več kot na prejšnjih volitvah. Pri treh svetnikih ostajajo Socialni demokrati, število svetnikov pa ostaja enako tudi pri SLS in DeSUS, ki imata po enega predstavnika – Roka Ravnikarja oz. Marjeto Zupanek. Enega svetnika bodo imeli v Zeleni stranki, ki jo bo zastopal Franc Černagoj. Enega svetnika manj bodo odslej imeli v Novi Sloveniji in v Listi obrtnikov – podjetnikov. Z Mihom Ulčarjem je na seznamu list v občinskem svetu letos prvič lista Moje Domžale – varne in uspešne, volivcev pa ni uspelo prepričati stranki SMS, ki svojega predstavnika letos nima več.

 

Največ krajevnim listam

 

Trzin - Trzinci so v občinski svet letos izvolili trinajst svetnikov, torej enega več kot na zadnjih volitvah. Svetniki v prihodnjem mandatu bodo: Rok Florjančič in Matjaž Erčulj (SDS), Peter Kralj, Miran Šinigoj, Natalija Chvatal in Drago Kostevc (Lista za Zeleni Trzin), Anton Kralj, Jožefa Valenčak, Franc Pavlič in Milan Karče (Lista za trajnostni razvoj Trzina), Matjaž Loborec in Franc Mušič (LDS) ter Lilijana Smrekar (SD). Med naštetimi je osem svetnikov to funkcijo opravljalo že v prejšnjem mandatu. Največ svetniških mest sta si razdelili dve listi, ki sta bili največji tekmeci s svojima dvema predstavnikoma že na volitvah za župana. Po štiri svetnike bosta tako imeli Lista za Zeleni Trzin, ki je glede na prejšnji mandat eno mesto pridobila, in Peršakova Lista za trajnostni razvoj Trzina, ki bo imela enega svetnika manj. Z rezultatom volitev so gotovo zadovoljni v strankah SDS in LDS, ki imajo letos po dva svetnika, kar je za eno mesto več kot doslej in pri Socialnih demokratih, ki so obdržali enega svetnika. Manj zadovoljstva pa je verjetno v Novi Sloveniji, kjer prihodnja štiri leta svojega svetnika ne bodo imeli.

 

Enako število, druge liste

 

Lukovica - Svoje svetnike bo v prihodnjem mandatu občinskega sveta tako kot doslej imelo sedem list, a je kljub temu prišlo do precejšnjih sprememb. Največ je v občini pridobila SDS, ki je imela prej le enega predstavnika, zdaj pa bo imela tri. Volitve so bile zelo uspešne tudi za Socialne demokrate, ki doslej v občinskem svetu niso imeli svojega člana, zdaj pa bodo imeli dva svetnika. Pri treh svetnikih še naprej ostaja Nova Slovenija, enega pa so izgubili v Neodvisni listi »Za Črni Graben«, kjer bodo imeli odslej le tri predstavnike. Enega svetnika je izgubila tudi LDS, so pa zato v SLS enega pridobili in imajo zdaj dva. Razočarani so člani Stranke mladih Slovenije, ki odslej nimajo več svojega predstavnika, so pa volivci s 124 glasovi eno svetniško mesto letos prvič namenili Neodvisni listi za boljši jutri. Člani občinskega sveta so po novem naslednji: Vincenc Jeras (Neodvisna lista za boljši jutri), Janez Bernot, Franc Avbelj in Marija Juteršek (NSi), Rok Kotnik in Gregor Bajde (SD), Franc Barlič, Tomaž Beden in Ivanka Lederer Vidmar (SDS), Tomaž Močnik in Stanislav Smrkol (SLS), Stanislava Stopar in Franci Bernot (LDS), Lado Goričan, Tomaž Andrejka in Alenka Klemen (Neodvisna lista Za Črni Graben).

 

Svetniki so s šestih list

 

Moravče - V občini Moravče so volivci na letošnjih lokalnih volitvah v občinski svet izvolili petnajst predstavnikov šestih list, ene manj kot v prejšnjem mandatu. Od list, ki so se potegovale za svetniška mesta, so velik uspeh dosegli v Novi Sloveniji, kjer bodo imeli štiri svetnike, tako kot v prejšnjem mandatu. Največji skok je uspel Socialnim demokratom, ki so prejšnjima dvema letos dodali še dva svetnika, najbolj pa so verjetno razočarani v SLS, kjer so dve svetniški mesti izgubili in imajo zdaj le enega predstavnika. Enega predstavnika so izgubili v LDS, SDS pa bo imela odslej dva svetnika več, torej tri. Neodvisna lista Moravške doline je volivce prepričala za le enega svetnika, kar je manj kot pred štirimi leti, svojih predstavnikov pa letos ne bodo imele SMS, AS in DeSUS, ki so tudi kandidirale za svetniška mesta. Lokalno politiko v občini Moravče bodo prihodnja štiri leta krojili: Franc Kmetič, Nada Smrkolj, Andrej Ocepek in Špela Igrec (SD), Franc Capuder, Roman Novak, Katarina Lucija Glas in Milan Kunaver (NSi), Roman Cerar, Franci Cerar in Marija Peterka (SDS), Milan Brodar (Neodvisna lista Moravške doline), Stane Ravnikar (LDS) in Janez Vidic (SLS).

 

Kar osem neodvisnih

 

Gorje - V novi občii Gorje so v občinski svet izvoljeni na listah volivcev: Janez Kosmač, Ivan Ratek, Janez Kolenc, Ludvik Hajdinjak, Tomaž Bergant, Stanislav Lah, Danijela Mandeljc ter Mihael Klinar, na predlog strank pa Janez Mežan (SDS), Alojz Poklukar (SDS), Branko Banko (SD).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 30. junij 2008 / 07:00

Med sosedi 96

V nedeljo, 15. junija, je bila v Marijini cerkvi na 1790 metrov visokih Višarjah/Monte Santo di Lusari 7. srečanje slovenskih pevcev iz Furlanije in Julijske Krajine, Koroške in Slovenije z naslovom V...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 10. november 2022 / 16:12

Korak bliže novi knjižnici

Po najbolj optimističnih napovedih naj bi v Škofji Loki v dobrih dveh letih postavili novo sodobno knjižnico, včeraj pa so predstavili izbrano natečajno rešitev.

Avtomobilizem / četrtek, 10. november 2022 / 15:53

»Kol'kor kapljic, tolk' nesreč«

Besedilo izvirne pesmi nam pravi, da se nam ob vsaki popiti kapljici podaljša življenje, a v prometu je ravno obratno. Več kapljic ne pomeni boljše zabave, ampak večje tveganje za ogrožanje cestnega p...

Rekreacija / četrtek, 10. november 2022 / 15:49

Krog za dušo in srce

Cjasut dal Scior (1720 m n. m.) – Krog za dušo nad karnijsko vasico Dordolla. Pretkano speljana pot, ki uživaško premaguje strmino. Razgledna panoramska pot, na kateri zaigra srce.

Avtomobilizem / četrtek, 10. november 2022 / 15:48

Termični motorji bodo izginili

Do leta 2035 bo potrebno 100-odstotno zmanjšanje emisij CO2, kar v praksi pomeni konec dobe avtomobilov z motorji na notranje zgorevanje. Rešitev pa ni tako preprosta, opozarjajo evropski avtoklubi. R...

Gospodarstvo / četrtek, 10. november 2022 / 15:39

Za kmetijstvo težko leto

Letošnje kmetijsko leto se končuje, pridelki so večinoma pospravljeni, čas je za »polaganje računov«: kakšna je bila letina in kakšen je (bo) finančni iztržek.