Kako visoka bo božičnica
Ob koncu leta bodo zaposleni v nekaterih gorenjskih podjetjih prejeli izplačilo za poslovno uspešnost oziroma božičnico. Zanimalo nas je, kako visoka bo letos.
Kranj – Konec leta je (vsaj v nekaterih) podjetjih čas plačila za poslovno uspešnost oz. božičnice, letne nagrade ali trinajste plače, kot jo pogosteje imenujejo zaposleni. Tudi letos velja, da je božičnica neobdavčena do višine zneska povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji, pri čemer se upošteva zadnji znan podatek statističnega urada. Ta je septembra znašala 2.174,70 evra. Od 1. januarja letos pa velja, da je izplačilo neobdavčeno, če ni izplačano več kot dvakrat v koledarskem letu.
Kako visoke bodo božičnice v letošnjem letu, je odvisno od posameznih podjetij. Ponekod jih ne bodo izplačali, drugod pa segajo od nekaj sto do nekaj tisoč evrov. Prav tako ni nujno, da je višina enaka za vse zaposlene v določenem podjetju, saj se delodajalec lahko odloči, da delavcem izplača različne zneske, glede na kriterije, ki jih (ne) dosegajo.
Ponekod več kot dva tisočaka
Tudi letos smo nekatera vidnejša podjetja v širši gorenjski regiji povprašali o višini letošnjega izplačila.
Eden največjih zaposlovalcev v regiji, družba LTH Castings, bo zaposlenim izplačala 1.650 evrov božičnice in nagrade iz naslova poslovne uspešnosti. Lani so prejeli dva tisoč evrov bruto.
V kranjskem Goodyearju bodo zaposlenim te mesec izplačali tisoč evrov bruto nagrade za poslovno uspešnost.
V šenčurskem Tinexu so božičnico že izplačali, in sicer v višini 2.174,70 evra, torej sto odstotkov zadnje znane povprečne bruto plače. Izplačilo je višje kot lani, ko so delavci prejeli 1.986,82 evra.
Pri upravljavcu brniškega letališča Fraportu Slovenija bodo 15. decembra zaposleni prejeli 1400 evrov bruto nagrade, lani pa so prejeli 900 evrov bruto.
V družbi Niko Železniki bodo izplačali božičnico v višini tisoč evrov bruto, kar je dvesto evrov več kot lani.
Pri letošnji gorenjski gazeli, škofjeloški družbi Sax konstrukcije, bodo izplačilo letos povečali za sto evrov, na 1.100 evrov na zaposlenega.
Višina v nekaterih podjetjih še ni znana
V kranjski Iskri ISD odločitve o izplačilu božičnice še niso sprejeli. V Polycomu bo višina nagrade za delovno uspešnost odvisna od rezultatov poslovanja po zaključku novembrskega obdobja. Na višino bo vplival tudi dejavnik uspešnosti podjetja v preteklem obdobju.
V Elanu so v odgovoru zapisali, da načrtujejo izplačilo višjega zneska kot lani, konkretne višine pa niso razkrili, prav tako tudi v Domelu ne razkrivajo podrobnosti o izplačilih in višini božičnic. Konkretne višine izplačila niso razkrili niti v M Sori, v daljšem odgovoru pa so zapisali, da se o višini odločijo na osnovi rezultatov dela. Pri tem pa je direktor Aleš Dolenc poudaril, da namenoma ne govorijo o božičnici, temveč poslovni uspešnosti. »Kajti niti Božiček niti drugi sveti možje nam ne prinesejo ničesar. Vse si je treba prislužiti s pridnim in pametnim delom. Miselnost, da denar pada z neba ali da raste v proračunu, je v Sloveniji žal še vedno zelo močna. Kot tudi miselnost, da moramo dobiti vsi enako, ne glede na rezultate. Le če smo uspešni, lahko ustvarjeno delimo, tako zaposlenim kot lastnikom,« je pojasnil. Za poslovno uspešnost bodo namenili enako vsoto kot lani, a vsi delavci ne bodo dobili enakega zneska. »Višina izplačila za poslovno uspešnost je odvisna od plače posameznika v zadnjem letu, uspešnosti njegove enote in prisotnosti na delu,« je še pojasnil direktor, ki je dodal še: »Žal pa je nova vlada, ki naj bi bila po nazorskem prepričanju bližje delavcu kot kapitalu in v nasprotju s svojimi napovedmi o razbremenitvi plač, v okviru mini dohodninske reforme znova uvedla dohodnino na mesečno uspešnost nad zneskom povprečne slovenske plače. Zato bomo vsi, za katere smo izračunali boljšo mesečno uspešnost, dobili manj, več pa bo iz naše uspešnosti dobila država. Proti taki odločitvi je sicer gospodarstvo odločno, a neuspešno protestiralo, žal pa so sindikati raje potegnili z vlado.«