Notranjost bolnišnice v Nangomi

Mladi zdravniki v Zambiji

Aprila naslednje leto bodo štiri absolventke medicine odšle v Zambijo, da bi se izpopolnile v znanju tropske medicine in nudile humanitarno-medicinsko pomoč prebivalcem v kraju Nangoma.

Največ zdravstvenih problemov, s katerimi se bomo srečevali, predstavljajo predvsem malarija, tuberkuloza, razne pljučnice, podhranjenost, hepatitisi, driske, okužba z virusom HIV in z njo pogojena množica redkejših bolezni.

Aprila 2007 se bodo absolventke medicine Špela Žagar, Tea Terzič, Barbara Vajdič in Anja Torkar za tri mesece odpravile v osrčje Afrike, kjer bodo pridobile strokovne in življenjske izkušnje na področju tropske medicine. Vse štiri študentke nameravajo diplomirati še pred odhodom v Zambijo, kamor jih bosta spremljala diplomirani zdravstvenik Drago Satošek in diplomirana medicinska sestra Vesna Ostrožnik. Petindvajsetletna Špela Žagar, naša sogovornica v intervjuju, prihaja iz Kranja in je letos prejela fakultetno Prešernovo nagrado za svoje raziskovalno delo na Medicinski fakulteti. Razložila nam je, kako bo celotna odprava potekala.

Zakaj ste se odločili za ta projekt?

»S sekcijo za tropsko medicino smo se seznanili ob vpisu na fakulteto. Že takrat naju je s sošolko to področje tako prevzelo, da sva sklenili, da bova ob koncu študija tudi midve organizirali odpravo. Letos sta se nama pridružili še dve podobno misleči sošolki. Ker je delo in pomoč medicinskih sester v tropih neprecenljivo, smo k sodelovanju povabile še diplomirano medicinsko sestro in diplomiranega zdravstvenika. Za tropsko medicino nas je navdušil predvsem prof. dr. Franjo Pikelj, dr. med., ki je tudi pobudnik in ustanovitelj Sekcije za tropsko medicino. Za odhod v Zambijo smo se odločile predvsem zato, ker se nam je zdelo, da bo to izkušnja za življenje, saj bomo na ta način dejansko lahko pomagale ljudem, ki so najbolj potrebni pomoči. Zavedamo se, da ne bomo ničesar globalno spremenile. Naš namen je predvsem pomagati posamezniku oz. tamkajšnjemu lokalnemu prebivalstvu, saj za njih lahko naredimo res veliko. Če pa ne bo v okviru naših sposobnosti, da bi bolniku nudile ustrezno pomoč, mu bomo ob ustrezni začetni medicinski oskrbi nudile čimprejšnji dostop do ustrezne zdravniške pomoči, lahko tudi s prevozom do univerzitetne bolnišnice.«

Kako bo projekt potekal?

»Naš projekt se je v bistvu že začel, saj se pred trimesečnim odhodom v Zambijo eno leto izobražujemo na področju tropskih bolezni, in sicer v obliki izbirnega predmeta tropska medicina, ki je organiziran na Medicinski fakulteti. Odprava bo potekala od aprila do začetka julija 2007. Vse organiziramo sami, kar pomeni, da trenutno zbiramo denar, materialna sredstva in vzpostavljamo stik z misijonom, kjer bomo delovali, ter z univerzitetno bolnišnico v Lusaki, glavnem mestu Zambije, kjer bomo na enomesečnem izobraževanju. Nato bomo dva meseca delovali v bolnišnici v Nangomi. Bolnišnico v vasi Nangoma je leta 1986 začel graditi pater Stanko Rozman. Vodijo jo medicinske sestre in za nekaj več kot sto postelj imajo trenutno enega samega zdravnika. Cilji naše odprave so predvsem primarna zdravstvena oskrba lokalnega prebivalstva, pomoč pri oskrbi bolnišnice z zdravili, sanitetnim materialom in medicinsko opremo, izobraževanje in ozaveščanje prebivalstva o širjenju nalezljivih bolezni, higieni in ustrezni prehrani. Znanje, ki ga bomo pridobili, bomo posredovali tudi prihodnjim generacijam.«

Kateri so največji zdravstveni problemi v Zambiji?

»Največ zdravstvenih problemov, s katerimi se bomo srečevali, predstavljajo predvsem malarija, tuberkuloza, razne pljučnice, podhranjenost, hepatitisi, driske, okužba z virusom HIV in z njo pogojena množica redkejših bolezni, ki jih pri osebah z normalno delujočim imunskim sistemom ne najdemo. Znanje o teh boleznih nam bo koristilo tudi po vrnitvi v Slovenijo, saj omenjene bolezni in tropske bolezni v našem okolju niso več redkost, predvsem zato, ker se vedno več ljudi odpravlja na potovanja v »eksotične« kraje.«

Kako se boste financirali?

»Potrebovali bomo nekaj manj kot pet milijonov tolarjev. V stroške je vključen nakup in transport zdravil in sanitetnega materiala, prevoz, letalske vozovnice, vizumi, cepljenja in stroški bivanja v Lusaki v času izobraževanja. Vse stroške, ki so povezani z odpravo, krijemo iz lastnih sredstev oziroma iz sredstev donatorjev. Nekaj denarja smo že dobili, a nam še zmeraj manjka velik del. Upamo, da bomo nekaj teh stroškov pokrili z donacijami materialnih sredstev. Projekt sicer podpirajo Medicinska fakulteta v Ljubljani, Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije in Infekcijska klinika v Ljubljani.«

Katera materialna sredstva boste vzeli s seboj?

»S strani zdravnika in medicinskih sester, ki so v bolnišnici v Nangomi, pričakujemo v roku nekaj tednov seznam potrebnih materialnih sredstev. S seboj nameravamo vzeti različne antibiotike, protivirusna zdravila, antimikotike, analgetike, itd., poleg zdravil pa tudi kirurški material, kirurške instrumente in tehnične pripomočke. Še posebej bi potrebovali tehnične pripomočke za otroke. Prejšnje odprave so poročale o težavah z rokavicami, detergenti in preparati za razkuževanje, zato bomo zagotovo s seboj vzeli tudi ta material. Približno mesec dni pred odhodom pa bomo zbrana materialna sredstva poslali v Zambijo.«

Uspeh prejšnji odprav?

»Prva odprava v Zambijo je bila leta 1990 in je bila nasploh prva odprava Sekcije za tropsko medicino. Sekcija za tropsko medicino je združenje absolventov, mladih zdravnikov, študentov višjih letnikov Medicinske fakultete in absolventov Visoke šole za zdravstvo, ki organizira humanitarno pomoč v deželah tretjega sveta. Prejšnje skupine so z veseljem poročale, da so naši študentje prispevali k organizacijskim in strokovnim izboljšavam, kar kaže, da je naša prisotnost še kako pomembna. Zelo velik pomen ima tudi izobraževanje prebivalstva. S tem lahko dolgoročno pomagamo. Razumljivo pa je tudi to, da se bomo pri delu srečevali z občutki veselja, ko bomo videli, da smo nekomu pomagali, vendar tudi z občutki nemoči pri zdravljenju ter jeze, če kljub vsem prizadevanjem ne bomo uspeli.«

Podpora odpravi

Trenutno člani projekta pošiljajo zasebnim zdravnikom, lekarnam in farmacevtskim podjetjem prošnje za pomoč pri humanitarni odpravi. S prošnjo na pomoč pa se obračajo tudi na vse ostale, ki podpirajo tovrstne projekte. V ta namen imajo odprt transakcijski račun na Univerzi v Ljubljani, Medicinska fakulteta, Vrazov trg 2, 1104 Ljubljana, številka: 01100-6030708380, sklicna številka: 250-94, namen: Odprava Zambija april 2007. Porabo sredstev, ki se bodo zbrala na transakcijskem računu, nadzira Medicinska fakulteta v Ljubljani. Več o njihovem projektu si lahko preberete tudi na njihovi spletni strani http://zambija2007.gntl.info.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 1. julij 2008 / 07:00

Po tednu skokov še celinski pokal

S člansko tekmo se je v soboto pozno popoldne v Kranju končal 33. teden skokov, pri SK Triglavu pa se te dni že pripravljajo na FIS tekmo celinskega pokala, ko bo to nedeljo naša največja s plastiko p...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Šopek domovini Sloveniji

Nekdanji načelnik manevrske strukture MSNZ Anton Krkovič je soavtor besedila pesmi Mati domovina in jo je tudi uglasbil, posvetil pa dvajsetletnici Republike Slovenije.

Prosti čas / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Na Jezerskem je pela harmonika

Na praznično soboto so v okviru praznovanja stoletnice gasilstva na Jezerskem in prazniku Občine Jezersko pripravili prvo tekmovanje harmonikarjev pod imenom Naj zaigra harmonika.

Zanimivosti / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Gorski reševalci v spomin ponesrečencem

Jezersko - Junija 1975 se je pri reševanju v gorah od Češke koče proti Ledinam zrušil helikopter. Na svojem zadnjem poletu je ponesel težko poškodovanega Ljubljančana. Pilotiral...

Zanimivosti / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Trojno praznovanje v Besnici

Besnica - Minuli konec tedna so Kulturno društvo Jožeta Paplerja Besnica, krajevna skupnost ter tamkajšnja turistično, čebelarsko in gasilsko društvo pripravili trojno praznovanj...

GG Plus / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Vaš razgled