Cvetoča jesen
Oktober nam prinaša lepe sončne dneve in tudi cvetje na oknih in balkonih je še v polnem cvetju. Ponekod, v zavetnihin pokritih legah šele sedaj na jesen najlepše cvetijo fuksije in pelargonije, ko jih ne utrudi več visoka poletna vročina. Vendar datum kaže, da bo prav kmalu treba te rože pospraviti v zimska počivališča, če jih želimo ohraniti za naslednjo pomlad. Že sedaj se odločimo, katere od poganjkov bomo posebej skrbno ohranili, da bo iz njih sčasoma nastala rastlinska krošnja. Sorte s pokončno rastjo naj kar rastejo na svojih koreninah, obenem pa jih lahko uporabimo za podlago, da na primerni višini nanje cepimo katero od povešenih sort, ki so zelo modne in tudi celo poletje bogato cvetijo. Za pelargonije pa nekateri celo trdijo, da so trajnice, ki cvetijo kar nekaj sezon ob pravilni oskrbi čez zimo in če imate primerne prostore, jih brez problemov prezimite, spomladi presadite in spet vam bodo bogato cvetele.
V vrtu je še mnogo dalij v polnem cvetju, ko bo prišla slana, jih pospravimo na varno pred mrazom. Prva slana posmodi nežne cvetove in zadnje liste in s spravilom ne smemo odlašati. Gomolje z lopato ali z vilami previdno dvignemo, jih čim bolj otresemo zemlje in zložimo v zabojčke, ki jih postavimo v prostore, kjer ne zmrzuje. V odrezanih steblih se ne sme nabirati voda, zato jih pospravimo v suhem vremenu. Gomolji bi ob taki vlagi zgnili. Pospravimo tudi gladiole in kane. Pri gladiolah lahko drobne nove gomoljčke uporabimo spomladi za množenje novih mladih rastlin, vendarzacvetijo šele čez nekaj sezon. Indijske kane se vsako leto zelo razrastejo in v tem času lahko stare gomolje zavržemo in pospravimo samo mlade in lepe. Naj bodo v suhem in v temnem prostoru, marca jih preselimo na svetlo, ker že lahko odženejo mlade poganjke.
Nastopil je tudi čas sajenja drevja in grmovnic, ki ima več prednosti pred pomladnim sajenjem. Čez zimo se že dobro ukoreninijo in spomladi bujneje odženejo.