Franc Čebulj / Foto: Tina Dokl

Tako stresnih razmer še nisem doživel

Franc Čebulj, župan z najdaljšim stažem v Sloveniji, pravi, da tako stresnega in napornega obdobja, kot je bilo minulih nekaj tednov epidemije, v svoji županski karieri še ni doživel. V Cerkljah veliki meri stavijo na turizem, prav temu pa je epidemija covida-19 prizadejala najmočnejši udarec.

»Mislim, da smo vsi skupaj nekakšni poskusni zajčki, in bojim se, da nam kmalu sledi novi val.«

Cerklje – V Cerkljah so (prvi?) val epidemije covida-19 uspešno prebrodili, saj uradne statistike za zdaj beležijo dve potrjeni okužbi. Predvsem je cerkljanski župan Franc Čebulj zadovoljen, da jim je pred virusom uspelo obvarovati lokalni dom starostnikov v Šmartnem.

Ker so prvi in vsaj za zdaj, edini okužbi zabeležili precej zgodaj ob pojavu epidemije, je bila največja bojazen, da se bo bolezen med občani razplamtela, zato so po Čebuljevih besedah takoj storili vse potrebno, da se to prepreči. Petega marca so zaprli vse športne objekte, zunanje površine in kulturni hram, dan pozneje so bili prepovedani obiski v domu starostnikov, nato je sledilo zaprtje šol in vrtcev. Na sestanku 16. marca, na katerega so bili vabljeni predstavniki policije, javnih zavodov, občinske Karitas in Rdečega križa ter še nekaterih drugih občinskih organizacij, so formirali krizni štab, izdelali so kompleten načrt postopanja v času epidemije in poskrbeli za obveščanje javnosti.

Odločili so se tudi za zaprtje območja Krvavca, Štefanje gore, ribnikov in nekaterih drugih najbolj priljubljenih izletniških točk v občini. »Mislim, da pri nas ni bilo nič drugače kot na Bledu ali na obali, o čemer so poročali mediji,« o menda množičnem obisku turističnih točk v občini pravi Čebulj, ki sicer dodaja, da je velika večina ljudi omejitve spoštovala.

S pomočjo občinske Karitas so organizirali nujno oskrbo s hrano in zdravili pomoči potrebnim, z lokalno trgovino so se dogovorili, da socialno šibki lahko na občinske stroške prevzamejo živilske pakete. Na srečo za zdaj velike potrebe po tovrstni pomoči še ni bilo. Da je solidarnost v občini na visokem nivoju, priča tudi 32 prostovoljcev, ki so se odzvali pozivu občine, po potrebi pa so na voljo tudi predstavniki vaških skupnosti in društev.

Ob tem, da so zagotovili ustrezno količino zaščitnih sredstev za Civilno zaščito in druge najbolj ključne službe v občini, so poskrbeli tudi za občane. Vsako gospodinjstvo je tako prejelo tri certificirane pralne maske. »Lahko bi zgradili ogromno cest, pa ne bi izvabili toliko zadovoljstva, kot smo ga z razdeljevanjem mask,« o odzivih poroča Čebulj, ki je sicer zadovoljen z delovanjem vlade in pristojnih služb, ki jim je uspelo zajeziti širjenje virusa, a se v teh dneh boji naglega sproščanja ukrepov. »Mislim, da smo vsi skupaj nekakšni poskusni zajčki, in bojim se, da nam kmalu sledi nov val.« Nanj pa sta – tako Čebulj – država kot tudi občina zdaj precej bolje pripravljeni.

Koronakriza pa je že pustila posledice tudi na občinskem gospodarstvu, obrti in podjetništvu. Najkrajši konec je potegnil turizem, razvoju katerega v občini namenjajo precej pozornosti. »Lani smo imeli v občini skoraj sto tisoč nočitev, od tega so večino ustvarili tujci. Letos na tujce ne moremo računati,« pravi župan, ki se že usmerja v iskanje alternativ. »Zato se bomo morali tudi v občini pripraviti na nove razmere in predvsem najti rešitev, da v naše kraje privabimo domače goste.«

Župan z najdaljšim stažem v Sloveniji (županuje od leta 1994) dodaja še, da je v svoji karieri doživel že marsikaj, a s tako silovitimi in stresnimi razmerami se še ni srečal. »Ob zavedanju, da so v igri človeška življenja in gospodarska prihodnost vseh nas, je odgovornost, ki jo nosimo, toliko večja. Ne skrbi me toliko zame kot pa za prihodnje generacije, naše otroke. Do njih moramo vsi skupaj čutiti največjo odgovornost in skrb.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 17. maj 2020 / 09:18

Hiše za ljudi, ki jim ni vseeno

Mengeško podjetje Ekoart hiše že dobro desetletje postavlja trende v leseni gradnji in vse bolj prodira tudi na tuje trge. Nedavno jim je javna agencija Spirit Slovenija podelila naziv ambasadorja slo...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 10. junij 2009 / 07:00

Tretji letošnji Merkurjev center v tujini

Naklo – Iz Merkurja so sporočili, da so v četrtek po Skopju in Beogradu v Varaždinu odprli že tretji novi trgovski center, tako da jih ima hčerinska družba Merkur Hrvaška v tej d...

Zanimivosti / sreda, 10. junij 2009 / 07:00

V Šenčurju dišalo po krompirju

V soboto je v Šenčurju dišalo po krompirju v pravem in prenesenem pomenu: krompir so pripravljali na različne načine, pa še srečo so imeli z vremenom.

Jesenice / sreda, 10. junij 2009 / 07:00

Namesto blokov otroško igrišče

Slovenski Javornik – Na Slovenskem Javorniku so prejšnji teden odprli novo otroško igrišče, ki so se ga razveselili najmlajši in njihovi starši iz te največje jeseniške krajevne...

Zanimivosti / sreda, 10. junij 2009 / 07:00

Anketa: Predane gasilstvu

V soboto je bilo v Križah 23. srečanje članic Gasilskih zvez Gorenjske. Začelo se je s tekmovanjem, ki se ga je udeležilo devetdeset ekip. Ženske so dokazale, da se v izurjenosti lahko kosajo z moškim...

Naklo / sreda, 10. junij 2009 / 07:00

Nekaj sprememb pri porabi

Občinski svet v Naklem je potrdil rebalans proračuna za leto 2009. Upoštevali so večino pripomb o porabi denarja.