Opazovali ptice v mlakah
V hraških mlakah so med sobotnim opazovanjem ptic videli 21 različnih vrst ptic, med njimi tudi nekaj redkih ali drugače zanimivih.
Hraše pri Smledniku - Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) je v soboto in nedeljo v okviru evropskega dne opazovanja ptic pripravilo opazovanje ptic na območjih, ki so mednarodno pomembna za varstvo ptic. Kot je povedala Marjana Ahačič iz DOPPS-a, se je opazovanja na desetih lokacijah v Sloveniji udeležilo 278 ljubiteljev ptic in narave, ki so videli skupno 12.800 ptic, med katerimi je bilo največ škorcev, mlakaric in rečnih galebov. Medtem ko so nekateri tokrat prvič opazovali ptice, so bili zadovoljni tudi bolj izkušeni opazovalci, saj so videli nekaj posebej zanimivih in redkih vrst, kot so tatarska žvižgavka, škrlatec, mokož, črna čigra, kostanjevka, plašica, vranjek in krokar, pa tudi prve velike srakoperje in zadnje lastovke.
Sobotnega opazovanja ptic v hraških mlakah se je po besedah Eve Vukelič udeležilo petnajst ljubiteljev ptic, skupno so opazili 177 ptic enaindvajsetih različnih vrst, med njimi tudi nekaj redkih ali drugače zanimivih - kreheljca, regljo, mokoža, kozico in plašico. Kreheljc je vrsta race, ki je pol manjša od običajne divje race mlakarice. Reglja je majhna raca, za katero je značilno, da se pozimi odseli na jug. Mokož se večinoma skriva v gostem trstičju in se oglaša kot prašiček. Kozica ima izjemno dolg kljun, s pomočjo katerega išče hrano v mehkem blatu. Plašica je sorodnica sinic, gradi viseča gnezda in je v Sloveniji dokaj redka.
Hraški mlaki sta na ravnini severno od Hraš, med delom, ki ga imenujejo Muljava, in nižinskim gozdom Hrastovo. Dobršen del obalnega pasu južne mlake je skoraj ves zaraščen z rogozom, zahodno mlako povečini pokriva trst, na vodni gladini je vodna leča. Takšno okolje nudi zatočišče številnim pticam. Kot navaja Tone Trebar, so najpogostejše selivke race in pobrežniki, posebej zanimivi so pionirki, redno gnezdijo labodi grbci, v trstičju in rogozu pa je tudi več vrst ptic pevk.