Muzejska soba v Pirčevi hiši

Na Roženvenskem klancu v Kranju je Darja Okorn odstrla del preteklosti: barvarsko obrt, delo Cirila Pirca in njegove zasluge za Kranj, pa tudi meščansko oblačilno kulturo.

Kranj - »Pred leti sem pri urejanju in čiščenju hiše, v kateri prebiva naš rod že več kot 250 let, našla številne osebne predmete in spomine, ki vsak na svoj način pričujejo o življenju, delu in prizadevanjih naših prednikov,« je Darja Okorn napisala v brošuri Pirčeva barvarna in družina. Drobna knjižica je izšla ob nedavni otvoritvi muzejske sobe v domači hiši. »V začetku 90-ih let je Nada Holynski, danes žal že pokojna kustodinja v Gorenjskem muzeju, pripravila razstavo Gorenjska industrija od manufakture do danes in takrat sva se pogovarjali o zapuščini v naši hiši. Nekaj let zatem je začela s popisom muzejskih eksponatov. Gospa Nada je bila tudi prepričana, da si moj stari oče, Ciril Pirc, zasluži posebno spominsko sobo,« je povzela začetke Darja Okorn.

Da izročilo res ne bi šlo v pozabo, se je Okornova odločila, da bodo v hiši uredili muzejsko sobo v prostoru, v katerem so v času obrti, s katero so začeli v prvih desetletjih 18. stoletja, likali blago. »Že prostor sam je zanimiv. V njem sta shranjeni napravi za likanje blaga iz leta 1797 in leta 1809. Sta ostanek barvarne in trgovine, ki sta dajali kruh in zaslužek sedmim rodovom družine Pirc in sta eni redkih še ohranjenih v Sloveniji. Pomemben je tudi prispevek Milke Bertoncelj, saj sem z njeno pomočjo opisala postopek, kako se od lanu pride do blaga. Posebno mesto sem dala predstavitvi dela in življenja mojega deda, Cirila Pirca, ki je bil od leta 1921 do 1935 kranjski župan. Med svojim županovanjem je pripomogel, da se je Kranj iz zaspanega podeželskega mesteca med obema svetovnima vojnama razvil v drugo največje mesto tekstilne industrije v tedanji Sloveniji. Prostor v sobi zaokrožijo ostanki meščanske oblačilne kulture, kot je na primer poročna obleka vijolične barve iz leta 1893,« je povedala Darja Okorn.

»Muzejsko sobo bom srčno rada pokazala vsem tistim, ki jih to zanima. Potrebno pa se je najaviti na telefonski številki 04/202 70 11 ali na 040/79 11 96,« je zaključila sogovornica, ki je sobo uredila zgolj s pomočjo družinskega proračuna. Zaradi pomanjkanja sredstev pa je za zdaj le njena tiha želja, da bi uredili še en prostor v hiši, t. i. virštat, v katerem so barvali blago. V tem prostoru še vedno stoji impozanten dimnik, obsega desetih metrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 19. maj 2016 / 12:33

Tanja odgovarja

Vedno z veseljem preberem vašo rubriko v časopisu, tokrat pa se tudi jaz obračam na vas. Zanima me glede zaposlitve. Že kar nekaj časa sem brez službe in počasi izgubljam upanje, da bom kd...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Izkušnja pri družinski hiši

Kakšne so izkušnje delovanja male komunalne čistilne naprave pri novi družinski hiši v Javorniškem Rovtu nad Jesenicami?

Zanimivosti / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Poleti dopust, ne pa volitve

V zgodovini samostojne Slovenije še nismo šli na volitve med poletnimi počitnicami. Kaj pa letos, ste za to, da so državnozborske volitve v času dopustov?

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Borijo se za preživetje

V škofjeloški Odeji, kjer se zadnja leta ukvarjajo z izgubo, so lani pridobili nove kupce in začeli na novo zaposlovati, za finančno in tehnološko prestrukturiranje pa računajo tudi na pomoč države.

Kronika / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Bremčevi tožbo izgubili

Sodišče je zavrnilo odškodninski zahtevek družine Bremec iz Srednje vasi v Bohinju za škodo, ki jo je povzročil plaz. Sodba še ni pravnomočna.

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Povprečna zamuda pri plačilih se zmanjšuje

Ljubljana – Bonitetna hiša I, d. o. o., iz Ljubljane, ki ima v svoji bazi več kot 24 milijonov plačil, ugotavlja, da je bila marca povprečna zamuda pri plačanih računih devetnajst dni in da se je t...