Še dva tisoč delovnih mest
V regionalni razvojni program Gorenjske od leta 2007 do 2013 so uvrstili prek dvesto projektov, ki so skupaj vredni skoraj 1,5 milijarde evrov.
Kranj – »Smer smo si začrtali, rabimo pa energijo, znanje in voljo, da pridemo na vrh,« je na prvem regionalnem razvojnem forumu Gorenjske, na katerem se je minuli četrtek zbralo prek dvesto gospodarstvenikov, županov, poslancev in ravnateljev, poudarila vodja priprave regionalnega razvojnega programa Gorenjske Slavka Zupan. Na forumu so predstavili tudi nekatere ključne projekte, s katerimi naj bi Gorenjska dosegla razvojni preboj. Gorenjsko namreč želijo pripeljati tja, kjer je nekoč že bila, je poudaril direktor regionalne razvojne agencije BSC Kranj Bogo Filipič, to je na prvo mesto med slovenskimi regijami.
Gorenjska se danes po ustvarjenem bruto družbenem proizvodu uvršča na šesto mesto med 12 statističnimi slovenskimi regijami, gospodarska moč pa že več kot 15 let pojenjuje, ni z nič kaj spodbudnimi podatki postregel Bogo Filipič. Zato je skrajni čas, so se strinjali udeleženci foruma, da se ti trendi znova obrnejo navzgor. »Celoten razvojni program temelji na Gorenjcih. V indeksu razvojne ogroženosti je en sam segment, kjer smo boljši od drugih regij, to so ljudje, kadri. Na tem bomo zato gradili,« je poudaril predsednik Regionalnega razvojnega sveta Gorenjske Janez Benčina. V prihodnjih desetih letih so si za cilj zastavili, da bi ustvarili vsaj dva tisoč novih delovnih mest in petsto novih podjetij na leto ter brezposelnost znižali pod pet odstotkov. »Program predstavlja izziv, a za njegovo uresničitev bo potrebnega še veliko dela,« se ob tem zaveda Benčina.
Med prek dvesto projekti, od katerih jih je 41 odstotkov s področja gospodarstva, 43 odstotkov pa s področja turizma, so posebej izpostavili nekaj projektov, ki so tudi nacionalnega pomena. Med njimi je izgradnja gospodarskega središča Gorenjske, v sklopu katerega so predvideli tudi ustanovitev gorenjske univerze, vzpostavitev informacijsko komunikacijskega tehnološkega parka in e-regije, medicinsko tehnološkega parka Golnik in podjetniškega inkubatorja za mlade. Poskrbeli naj bi tudi za ponovno oživitev območja nekdanjega Fiproma na Jesenicah in zgradili ekonomsko poslovno cono Brnik. Na področju turizma so v nacionalni razvojni program vključili naložbe v Planici in razvoj Triglavskega narodnega parka. Med projekti, ki so jih posebej izpostavili, je še gradnja četrte razvojne osi.