Volili smo župane in svetnike
Na letošnjih lokalnih volitvah je za župane ali županje v 27 gorenjskih občinah kandidiralo 120 kandidatk in kandidatov. V prvem krogu jih je bilo izvoljenih 14, v drugem 13. Prvič so župana in občinske svetnike volili tudi v novi občini Gorje.
Kranj - Da je leto 2006 volilno, je bilo čutiti že na samem začetku, ko je državni zbor izglasoval referendume za nove občine. Prvi je bil januarja, ustavni spori, ki so jih sprožili v državnem zboru zavrnjeni predlagatelji, pa so omogočili še dodatne referendume. Na cvetno nedeljo so šli na volišča tudi krajani Gorij, ki so se želeli izločiti iz občine Bled in ustanoviti svojo, ter prebivalci krajevne skupnosti Poljane v Poljanski dolini, ki so želeli zapustiti občino Gorenja vas-Poljane. Referendum se je v prid nove občine izšel v Gorjah, kjer je za novo občino glasovalo 53 odstotkov volivcev, v Poljanah pa so s 57 odstotki glasov proti ostali brez nove občine.
Mihael Prevc najbolj prepričljivo dobil volitve
Po letošnjih referendumih ima Slovenija 210 občin, na Gorenjskem smo torej dobili eno samo novo občino in smo župane in svetnike izbirali v 27 občinah. V 14 občinah so bili župani izvoljeni že v prvem krogu, in sicer v Kranjski Gori Jure Žerjav (53,31 odstotka glasov volivcev), na Jesenicah Tomaž Tom Mencinger (51,96 odstotka), v Bohinju Franc Kramar (51,31 odstotka), na Jezerskem Milan Kocjan (60,91 odstotka), v Naklem Ivan Štular (59,97 odstotka), v Šenčurju Miro Kozelj (74,41 odstotka), v Cerkljah Franc Čebulj (69,49 odstotka), v Železnikih Mihael Prevc (82,79 odstotka), ki je z največjim deležem volilnih glasov rekorder med izvoljenimi župani na Gorenjskem, v Medvodah Stanislav Žagar (61,44 odstotka), v Komendi Tomaž Drolec (73,55 odstotka), v Vodicah Brane Podboršek (55,31 odstotka), v Trzinu Tone Peršak (54,11 odstotka), v Moravčah Martin Rebolj (59,01 odstotka), v Lukovici Matej Kotnik (57,58 odstotka). V nedeljo, 22. oktobra, smo volili tudi občinske svetnike in ponekod tudi člane svetov krajevnih in vaških skupnosti. Pri volitvah v občinske svete je bilo največ, domala petino svetnikov, izvoljenih na neodvisnih listah, med strankami pa je zmagovalka svetniških volitev stranka SDS s 16,75 odstotka glasov volivcev, sledita ji LDS in SD, na četrtem mestu je SLS.
Presenečenja v Kranju in Tržiču, dvom v Škofji Loki
Tri tedne pozneje, 12. novembra, smo šli volivci znova na volišča. Na Gorenjskem smo to nedeljo izbirali še 13 županov in pri tem doživeli vrsto presenečenj. V mestni občini Kranj, kjer je kandidatu Mohorju Bogataju v prvem krogu do zmage manjkalo le ? odstotkov, je dosedanjega župana porazil novinec v politiki, Damijan Perne s 50,70 odstotka glasov. V Gorenji vasi-Poljanah, kjer je doslej vse mandate županoval Jože Bogataj, je tokratne volitve izgubil, njegov protikandidat Milan Čadež pa je dobil 54,39 odstotka glasov. Tudi Franc Pfajfar, dosedanji edini župan v občini Žirovnica, se je moral po volilnem porazu umakniti novemu, Leopoldu Pogačarju, ki je zmagal s 74,07 odstotka glasov. Presenetljiv zasuk se je zgodil v Tržiču, kjer je bila predvolilna bitka ne le vroča, temveč tudi polna nizkih udarcev. Pavel Rupar, ki je zaradi afer z neprijavljenimi stanovanji oktobra odstopil že s poslanske funkcije, je bil na lokalnih volitvah še ob županski položaj. Njegov protikandidat Borut Sajovic je zmagal s 54,15 odstotka glasov, kar po mnenju političnih analitikov kaže na to, da si v Tržiču želijo sprememb v smislu mirnejše in strpnejše politike, brez afer in sovražnega govora, po čemer je bila občina Tržič doslej poznana. Za drugi krog volitev so značilni tudi zelo tesni izidi v nekaterih občinah. V Žireh je dosedanji župan Bojan Starman v volilnem dvoboju z Martinom Kopačem zmagal s 50,54 odstotka (28 glasov), Janko S. Stušek v Radovljici je nasprotnika Andreja Čuferja premagal z 51,60 odstotka glasov, tudi v Gorjah je prvi župan Peter Torkar dobil 51,53 odstotka glasov, komaj nekaj več kot protikandidat Kristl Ogris. Najtesneje pa je šlo v Škofji Loki, kjer je Igor Draksler dobil le 16 glasov (50,08 odstotka) več kot Dušan Krajnik. Dvom o pravilnosti volitev je Krajnika spodbudil k vložitvi pritožbe na občinsko volilno komisijo, ki pa je ugovore v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi na voliščih zavrnila, enako tudi zahtevo po ponovnih volitvah.
Dvoma o volilnem rezultatu pa ni bilo na Bledu, kjer je Janez Fajfar s 63,83 odstotka zmagal nad edino žensko protikandidatko, ki se je uspela med kandidatkami za županjo uvrstiti v drugi krog, Davorino Pirc. V Domžalah je kandidat Toni Dragar dobil volitve z rezultatom 62,13 odstotka in porazil Petra Verbiča, v Kamniku Anton Tone Smolnikar z izidom 52,84 odstotka premagal Demetra Sadnikarja, v Mengšu je nov županski mandat pripadel Francu Jeriču z 62,52 odstotka, izgubil pa ga je dosedanji župan Tomaž Štebe. V Preddvoru je z 62,37 odstotka župan po štirih letih premora spet postal Miran Zadnikar, posloviti pa se je moral Franc Ekar.
Tretjina novih županov
Od županov, ki so v prejšnjem mandatu vladali gorenjskim občinam, jih je bilo znova izvoljenih 16, torej kar 60 odstotkov, od tega ducat že v prvem krogu. Stari župani so ostali v občinah Kranjska Gora, Radovljica, Jezersko, Naklo, Šenčur, Cerklje, Škofja Loka, Železniki, Žiri, Medvode, Komenda, Vodice, Kamnik, Trzin, Moravče in Lukovica, pri čemer so morali radovljiški, škofjeloški, žirovski in kamniški svojo priljubljenost med volivci preizkusiti tudi v drugem krogu. Enajst županov pa je novih, in sicer na Jesenicah, v Žirovnici, Bohinju, na Bledu, v Gorjah, kjer je nova tudi občina, v Tržiču, Preddvoru, Kranju, Gorenji vasi - Poljanah, Domžalah in Mengšu. Dva med njimi, bohinjski Franc Kramar in preddvorski Miran Zadnikar, sta županovala že v prejšnjih mandatih in se vračata po štiriletnem premoru, pa tudi drugi novinci v politiki niso popolni neznanci, razen Damijana Perneta v mestni občini Kranj. Nekateri so se preizkusili že v občinskih svetih, domžalski je bil celo podžupan, drugi so nabirali izkušnje kot poslanci. Slednje imamo sedaj med gorenjskimi župani samo tri, novo izvoljenega tržiškega župana Boruta Sajovica ter Bojana Starmana iz Žirov in Mihaela Prevca iz Železnikov. Prej jih je bilo pet, Cveta Zalokar Oražem iz Domžal in Tomaž Štebe iz Mengša, v dvojni vlogi pa je bil tudi tržiški Pavel Rupar, ki se je poslanskemu položaju odpovedal, županskega pa so mu odrekli volivci.
Gorenjska brez županje, a z več svetnicami
Po novih lokalnih volitvah na Gorenjskem tudi nimamo več županje. Prej sta bili dve, že omenjena Cveta Zalokar Oražem v Domžalah in Evgenija Kegl Korošec v Bohinju. Ženskam v tolažbo pa je vendarle večje število občinskih svetnic. Največ jih je v škofjeloškem in domžalskem (po 10), sledi Tržič z 8 svetnicami, po 7 jih je na Jesenicah, v Kranju, Kamniku in Medvodah. Gre za večje občinske svete, a tudi v občinah z manjšim številom svetnikov imajo dostojen delež žensk, zahvaljujoč na novo uvedenim »ženskim kvotam« v volilni zakonodaji. Le na Jezerskem ni bila izvoljena nobena od kandidatk. Jezersko, Gorje in Preddvor so tudi edine občine, kjer se je volilo posameznike (po večinskem sistemu) in ne list ali strank (po proporcionalnem sistemu).
Vse mandate na krmilu občine
In še nekaj drobnih zanimivosti: župan najmlajše gorenjske občine Gorje, Peter Torkar je tudi najmlajši gorenjski župan, ima le 31 let. Najstarejši je s 65 leti Ivan Štular. Slednji je na županskem stolu vse mandate, odkar velja sedanja lokalna ureditev, takšni pa so še Franc Čebulj v Cerkljah, Igor Draksler v Škofji Loki, Bojan Starman v Žireh, Stanislav Žagar v Medvodah, Anton Tone Smolnikar v Kamniku. Na čelu svojih občin so že četrti mandat. Ves čas so župani v svojih občinah tudi Milan Kocjan na Jezerskem, Tomaž Drolec v Komendi in Tone Peršak v Trzinu, tri županske mandate, kajti njihove občine so na lokalni sceni mandat manj od ostalih.
Kranjska Gora
Jure Žerjav (LDS), 45 let, profesor športne vzgoje, po poklicu vodja doma, v zunajzakonski skupnosti ima enega otroka, drugi županski mandat, funkcijo bo opravljal nepoklicno.
Jesenice
Tomaž Tom Mencinger (SD), 50 let, elektrotehnik, samostojni podjetnik, poročen, oče enega otroka, prvi županski mandat, funkcijo bo opravljal nepoklicno.
Žirovnica
Leopold Pogačar (neodvisni), 40 let, pravnik, inšpektor policije, poročen, oče dveh otrok, prvi mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Bohinj
Franc Kramar (neodvisni), 46 let, univ. dipl. ing. lesarstva, samostojni podjetnik, poročen, oče treh otrok, tretji županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Bled
Janez Fajfar (SNS), 51 let, dipl. etnolog in profesor geografije, direktor, samski brez otrok, prvi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Gorje
Peter Torkar (neodvisni), 31 let, mojster oblikovanja kovin, samostojni podjetnik, poročen in še brez otrok, prvi županski mandat, funkcijo bo opravljal nepoklicno.
Radovljica
Janko Sebastijan Stušek (LDS), 59 let, profesor sociologije in filozofije, župan, poročen in oče treh otrok, tretji županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Tržič
Borut Sajovic (LDS), 46 let, magister veterine, poslanec državnega zbora in veterinar, poročen in oče dveh otrok, prvi županski mandat, funkcijo bo opravljal nepoklicno.
Jezersko
Milan Kocjan (neodvisni), 62 let, mizar, upokojenec, poročen, oče enega otroka, tretji županski mandat, funkcijo bo opravljal nepoklicno.
Naklo
Ivan Štular (SLS), 65 let, poklicna kmetijska šola, župan, poročen, oče dveh otrok, četrti županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Preddvor
Miran Zadnikar (Stranka za napredek KS), 47 let, elektrotehnik, direktor, poročen, oče enega otroka, tretji županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Kranj
Damijan Perne (neodvisni), 38 let, dr. medicine, specialist psihiatrije, psihiater, poročen, oče dveh otrok, prvi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Šenčur
Miro Kozelj (SDS), 60 let, pravnik, župan, poročen, oče treh otrok, drugi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Cerklje
Franc Čebulj (neodvisni), 54 let, trgovski tehnik, župan, poročen, oče treh otrok, četrti županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Škofja Loka
Igor Draksler (SLS), 46 let, univ. dipl. ing. gradbeništva, župan, poročen, oče treh otrok, četrti mandat, župansko funkcijo bo opravljal poklicno.
Železniki
Mihael Prevc (SLS), 49 let, predmetni učitelj, poslanec, poročen, oče sedmih otrok, tretji županski mandat, funkcijo bo opravljal nepoklicno.
Gorenja vas Poljane
Milan Čadež (SDS), 40 let, strojnik, razvojni tehnolog, poročen, oče dveh otrok, prvi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Žiri
Bojan Starman (SDS), 56 let, univ. dipl. ekonomist, poslanec, poročen, oče treh otrok, četrti županski mandat, funkcijo bo opravljal nepoklicno.
Medvode
Stanislav Žagar (neodvisni), 49 let, inženir strojništva, župan, poročen, oče štirih otrok, četrti županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Komenda
Tomaž Drolec (neodvisni), 53 let, elektroinštalater, župan, poročen, oče dveh otrok, tretji županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Vodice
Brane Podboršek (neodvisni), 52 let, univ. dipl. ekonomist, župan, poročen, oče treh otrok, drugi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Kamnik
Anton Tone Smolnikar (neodvisni), 57 let, novinar, župan, samski, oče treh otrok, četrti županski mandat, funkcijo opravlja poklicno.
Mengeš
Franc Jerič (neodvisni, 48 let, avtomehanik, samostojni podjetnik, poročen, oče dveh otrok, prvi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Trzin
Tone Peršak (neodvisni), 59 let, komparativist in režiser, župan, poročen, oče dveh otrok, tretji županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Domžale
Toni Dragar (LDS), 45 let, dipl. ekonomist, podžupan, živi v zunajzakonski skupnosti, oče dveh otrok, prvi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Moravče
Martin Rebolj (SD), 57 let, letalski tehnik, upokojenec, poročen, oče dveh otrok, drugi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.
Lukovica
Matej Kotnik (neodvisni), 36 let, absolvent arhitekture, župan, poročen in še brez otrok, drugi županski mandat, funkcijo bo opravljal poklicno.