Uporaba interneta in blogov

Decembra 2008 so bili objavljeni Eurostatovi podatki o uporabi interneta in sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij ter storitev v gospodinjstvih.

Podatki se nahajajo na spletni strani http://epp.eurostat.ec.europa.eu. V raziskavi so sodelovale države članice Evropske unije. Ciljna populacija so bili posamezniki stari med 16 in 74 let, oziroma gospodinjstva z vsaj enim članom, ki je star od 16 do 74 let. V Sloveniji je bila raziskava izvedena s telefonskimi in osebnimi intervjuji.

V splošnem ugotavljamo, da se uporaba in dostop do interneta v Sloveniji giblje pod povprečjem Evropske unije. Deleži uporabnikov interneta stagnirajo oziroma naraščajo počasneje, kot je evropsko povprečje. Prav tako je nekoliko pod evropskim povprečjem, ki je 25,62 odstotka, tudi delež gospodinjstev z dostopom do interneta. V Sloveniji je ta delež sedaj v okviru 59 odstotkov. V obdobju od leta 2007 do 2008 je delež gospodinjstev z dostopom do interneta v Sloveniji zrasel le za eno odstotno točko, povprečje v Evropski uniji pa je bilo 6 odstotnih točk. Delež gospodinjstev s širokopasovnim dostopom do interneta v Sloveniji je enak povprečju EU in znaša 50 odstotkov. Najvišje deleže gospodinjstev z dostopom do interneta beležijo skandinavske države, saj tam deleži presegajo 80 odstotkov.

Pri lokaciji dostopa do interneta je Slovenija nekoliko nad povprečjem pri dostopu v izobraževalni instituciji, od koder dostopa do interneta 9 odstotkov uporabnikov, 28 odstotkov pa jih do interneta dostopa na delovnem mestu. Glede dostopa od doma je Slovenija še vedno pod povprečjem EU, ki je 55 odstotkov, v Sloveniji je delež posameznikov, ki dostopajo do interneta od doma 48 odstotkov. Najvišje deleže dostopa od doma beležijo v severnih oziroma skandinavskih državah, kjer ti deleži presegajo 70 odstotkov.

Blogi so v Sloveniji čedalje bolj priljubljeni, kljub temu da so k nam prišli s precejšnjo zamudo, podobno kot prihajajo k nam z zamudo tudi spletna socialna omrežja. Bloge je leta 2008 bralo skoraj 300 tisoč ali 24,2 odstotka rednih uporabnikov spleta, lastne bloge pa je imelo in vzdrževalo okoli 44 tisoč oseb. V primerjavi z EU, kjer bloge bere 15 odstotkov celotne populacije, ustvarja in vzdržuje pa jih 4 odstotke, jih v Sloveniji s 17 odstotki očitno beremo nekoliko raje, kot je v povprečju EU, ustvarjamo pa jih v bistveno manjšem obsegu, saj to počne le 2 odstotka celotne populacije. Povečalo se je tudi število oseb, ki komentirajo bloge. V letu 2008 jih je okoli 88 tisoč med uporabniki interneta, kar predstavlja 5 odstotkov vseh oseb, starih od 10 do 74 let, oziroma 9 odstotkov rednih uporabnikov interneta. Pri tem je bloge vsaj enkrat obiskalo 42,5 odstotka uporabnikov ali okoli 452 tisoč oseb.

Veča se število uporabnikov, ki imajo lasten blog. Leta 2005 so imeli slovenski uporabniki interneta okoli tisoč blogov, danes ugotavljamo, da ima lasten blog več kot 68 tisoč posameznikov. Uporabniki in ustvarjalci blogov so predvsem mlajši uporabniki interneta. Obiskovalci blogov so v največji meri stari od 16 do 34 let, intenzivni uporabniki interneta, ki ga obiskujejo večkrat dnevno ali skoraj vsak dan, ter šolajoči, in tisti, z višjo šolo ali več. Največ tistih, ki imajo svoj blog, je starih, od 16 do 34 let, le 9,4 odstotka lastnikov blogov je starejših od 35 let. Za lastnike je značilno, da zelo pogosto uporabljajo internet, kar 40 odstotkov lastnikov pa je šolajočih.

Podatki in rezultati v Sloveniji sovpadajo tudi s trendi iz tujine. Slovenija je presenetljivo blizu ZDA po deležu uporabnikov interneta, ki so že kdaj brali blog koga drugega, saj je v ZDA takih 33 odstotkov, v Sloveniji pa 29,8 odstotka uporabnikov interneta. Predvsem je v Sloveniji manj lastnikov blogov, saj jih je v ZDA 12 odstotkov, v Sloveniji pa le 4,5 odstotka uporabnikov. Vendar analize kažejo na to, da se bo ta številka kmalu povečala.

Včasih suhoparni statistični podatki podajo pravo sliko razvoja in trendov v družbi. So pa številke dostikrat predmet hvale posameznih uspešnih držav. Slovenija jim vsekakor dobro sledi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 20. maj 2020 / 18:42

Hitrost in telefoni

Kranj – Gorenjski policisti so pred dnevi ponovno izvedli nekajurni poostren nadzor v prometu in ugotovili 36 kršitev. Izstopali sta predvsem prekoračena hitrost, pri kateri so ujeli devetnajst voz...

Objavljeno na isti dan


Jezersko / sreda, 5. avgust 2015 / 13:36

Knjigobežnice – od mene k tebi

Na Jezerskem so letos postavili pet knjigobežnic, hišk za izmenjevanje čtiva, in se s tem pridružili vseslovenskemu gibanju, ki se je na družbenem omrežju Facebook začelo pred skoraj štirimi leti.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 5. avgust 2015 / 13:34

Na Krvavec na kislo mleko in žgance

Cerklje – Poleti so na Krvavcu znosnejše temperature kot v dolini, za številne obiskovalce pa je Krvavec še posebno privlačen takrat, ko pašnike na planini Jezerca in na Kriški planini zavzamejo kr...

Škofja Loka / sreda, 5. avgust 2015 / 13:33

Primanjkuje velikih številk

Vsako prvo sredo v mesecu dopoldne in vse ostale srede od 11. ure do 11.30 in od 16. ure do 16.30 je v nekdanji vojašnici odprto skladišče Območnega združenja RKS Škofja Loka.

Kamnik / sreda, 5. avgust 2015 / 13:31

Odstranjevali so ambrozijo

Ambrozija je sicer lepa, a tujerodna rastlina, ki je močno alergena in zaradi preslabega poznavanja tudi pri nas povzroča vse več težav. Akcijo odstranjevanja so minuli konec tedna prvič organizirali...

Kronika / sreda, 5. avgust 2015 / 13:30

Medved napadel ovce

Bohinj – Na planini Storeča ravan je minuli petek medved napadel in poškodoval tri ovce. O dogodku so obvestili pristojne službe.