Mlade pestita stanovanjska in zaposlitvena negotovost

Združeni narodi so leta 1999 razglasili 12. avgust za mednarodni dan mladih. Namenjen je razpravljanju o različnih vprašanjih, povezanih z mladimi, in opozarjanju na njihovo pomembno vlogo v družbi. O izzivih in težavah, s katerimi se srečujejo mladi v Sloveniji, smo se pogovarjali z Niko Kern, predsednico Kluba študentov Kranj.

Nika Kern, predsednica Kluba študentov Kranj: »Mladi se nenehno srečujemo s težavami pri iskanju zaposlitve, dostopnosti stanovanj in z različnimi negotovostmi glede prihodnosti.«

Letošnja tema mednarodnega dneva mladih, ki smo ga zaznamovali včeraj, so digitalne inovacije mladih za trajnostni razvoj.

Kranj – V Sloveniji se število mladih, starih med 15 in 29 let, po podatkih republiškega statističnega urada zmanjšuje. Na začetku letošnjega leta jih je bilo 318.652 ali 29,3 odstotka manj kot leta 1991. Njihov delež med vsemi prebivalci je bil največji prav v letu osamosvojitve, 22,5-odstoten, najmanjši predlani, 14,6-odstoten, letos pa je znašal 15 odstotkov.

Skoraj polovica prebivalcev, starih med 20 in 24 let, je bila lani vključena v terciarno izobraževanje, uspešno pa ga je zaključilo 16.629 oseb. Največji delež moških je diplomiral na področju tehnike, proizvodnih tehnologij in gradbeništva, medtem ko je bil med diplomantkami delež največji na področju poslovnih in upravnih ved ter prava.

V Sloveniji je bila lani med mladimi, starih med 15 in 24 let, stopnja delovne aktivnosti 32,6-odstotna, kar je bilo nekoliko pod povprečjem Evropske unije. »Po registrskih virih je bilo decembra lani v Sloveniji 941.292 delovno aktivnih prebivalcev, od tega 135.533 mladih, starih med 15 in 29 let,« so navedli na statističnem uradu. Po podatkih za leto 2023 so se mladi v Sloveniji od staršev odselili povprečno pri 29,1 leta, s starši pa je lani živelo 60,4 odstotka mladih, starih med 18 in 34 let.

Ovire na poti do osamosvojitve

Po besedah predsednice Kluba študentov Kranj Nike Kern ima življenje mladih v Sloveniji tako pozitivne kot negativne plati. »Na eni strani imamo kakovostno in brezplačno izobraževanje ter zdravstvene storitve. Na drugi strani pa se srečujemo z izzivi, kot sta negotovost na trgu dela in stanovanjska problematika, ki onemogočata dolgoročno stabilnost in osamosvojitev. Kljub dobrim osnovam je še vedno precej področij, ki bi jih morali izboljšati,« je poudarila Kernova.

Ob tem meni, da je izobraževalni sistem v Sloveniji zelo dostopen in omogoča pridobitev širokega spektra znanj in veščin. »Vendar pa ni dovolj usklajen s potrebami delovnega trga, kar mladim še dodatno otežuje prehod od izobraževanja k redni zaposlitvi,« je dejala.

Pritiski družbenih norm

Kot eno največjih težav je navedla dostopnost stanovanj, saj so cene nepremičnin in najemnine izredno visoke, zaradi česar se nenehno povečujejo starost, pri kateri se mladi lahko odselijo na svoje. Poleg tega se mladi srečujejo s težavami pri iskanju zaposlitve in različnimi negotovostmi glede prihodnosti. »Pritiski družbenih norm, težave z duševnim zdravjem in občutek izolacije so v zadnjih letih postali resen problem, še posebno zaradi digitalizacije. Ta nam je omogočila številne priložnosti, a kljub temu oslabila medsebojne odnose. Na področju duševnega zdravja bi bilo treba zagotoviti hitrejšo in dostopnejšo pomoč,« je opozorila.

Kot pravi Kernova, obstaja v Sloveniji veliko programov, subvencij, štipendij in pobud, ki mladim zelo olajšajo življenje. »Vendar se pogosto zdijo premalo prilagodljivi na hitro spreminjajoče se razmere.«

Več praktičnega učenja

Mladi si po besedah Kernove želijo predvsem boljših pogojev za prehod v odraslo življenje. »V šolah bi bilo koristno spodbujati več praktičnega učenja in povezovanja s potrebami delodajalcev, namesto da se osredotočamo na nepotrebna znanja in učenje na pamet. Prav tako bi morali v šolah bolj spodbujati samostojno razmišljanje, kar bi nam pomagalo pri razvijanju lastnih idej,« je prepričana sogovornica.

Na vprašanje, ali mladi vidijo več priložnosti v tujini kot v Sloveniji, je Kernova odgovorila: »Včasih se zdi, da so pogoji v tujini boljši zaradi višjih plač, več kariernih priložnosti in boljšega izobraževanja. Vendar ni vse zlato, kar se sveti. Tudi tujina ima svoje izzive, kot so visoki življenjski stroški in prilagajanje novemu okolju.« Dodala je še, da Slovenija ponuja socialno varnost, kakovostno izobraževanje in brezplačen zdravstveni sistem, poleg prelepe narave ter bližine družine in prijateljev. »Tehtanje med tema dvema možnostma je osebna odločitev, kjer mora vsak sam ugotoviti, kaj mu bolj ustreza.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 2. januar 2014 / 14:22

Celoletni horoskop

Leto 2014 je v znamenju Konja oziroma Ma. Njegov letni čas je poletje in zahodno znamenje je Dvojček. Čaka nas živahno in ognjevito leto z obilo dogodivščinami. Vse bo sama akcija, saj se bodo odločit...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 13. avgust 2024 / 17:59

Tri dni Divjega zahoda

Pretekli konec tedna so bile Zbilje znova v znamenju Divjega zahoda. Potekal je tridnevni festival Wild West Fest (On Fire), ki je privabil obiskovalce iz cele Evrope in še dlje.

Kultura / torek, 13. avgust 2024 / 17:59

Mistične poti

Škofja Loka – V Mali galeriji Občine Škofja Loka so včeraj odprli razstavo mlade slikarke Karoline Radotić Mistične poti. Razstava se osredotoča na razmišljanje o svobodi, življenju in ljubezni. Na...

Šport / torek, 13. avgust 2024 / 17:58

Nogometaši Triglava ujeli prvo točko

Kranj – Pretekli konec tedna se je začela nova sezona v drugi slovenski nogometni ligi. Edini gorenjski predstavnik Triglav je tekmo 1. kroga odigral v Ljubljani z Ilirijo 1911. Ta je bila...

Gospodarstvo / torek, 13. avgust 2024 / 17:58

V partnerstvu že petnajst zadrug

Kmetijsko-gozdarska zadruga Škofja Loka je julija na Češnjici v Selški dolini odprla novo živilsko trgovino, septembra pa bo še kmetijsko-tehnično. Lani je od Bandaga kupila zemljišče in objekte na Tr...

Izleti GG / torek, 13. avgust 2024 / 17:56

Normandija (1)

Le korak stran od pariškega vrveža se vzdolž Rokavskega preliva razprostira mirna, prijazna in vedno zelena Normandija. Ob evropski prestolnici mode, mondeni Azurni obali in dih jemajočem najvišjem...