V poletnih mesecih prevladujejo vlomi v osebna vozila na neosvetljenih in odročnih parkiriščih. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl

Poleti več vlomov v vozila

Gorenjski policisti v poletnih mesecih ne opažajo porasta števila ropov. Med vlomi je po številu nekoliko izstopal mesec maj, medtem ko je bilo pri tatvinah zaznati rahlo povečanje v juniju.

Za kaznivo dejanja ropa je predpisana kazen zapora od enega do deset let, za tatvine do tri leta, za velike tatvine oziroma vlome pa do pet let.

Kranj – Na Gorenjskem so policisti po podatkih Policijske uprave Kranj letos do konca julija obravnavali osem kaznivih dejanj ropa, kar je šest več kot lani, ko sta bili dve. Povečano število primerov opažajo pri velikih tatvinah oziroma vlomih, letos so jih obravnavali 260, lani pa 190. Nasprotno pa letos beležijo manj kaznivih dejanj tatvin kot lani, letos 530, medtem ko jih je bilo lani 551. Največ velikih tatvin oziroma vlomov so obravnavali na Policijski postaji Kranj, sledila ji je Policijska postaja Škofja Loka. Največ tatvin so prav tako obravnavali na Policijski postaji Kranj, za njo pa na Policijski postaji Radovljica.

Prednjačijo vlomi v vozila

Kot pravijo na kranjski policiji, se kazniva dejanja vlomov in tatvin pojavljajo vse leto. »Posebnost je morda v tem, da je več vlomov v stanovanjske hiše ali stanovanja jeseni, pozimi in spomladi, ko so dnevi krajši in hitreje nastopi tema. Storilci izkoristijo odsotnost ljudi, ko so se ti popoldne po službi odpravijo v trgovino, na rekreacijo ali sprehod. Domovi so ob tem prazni, storilci pa običajno nasilno vstopijo skoz vhodna ali balkonska vrata,« so pojasnili na kranjski policiji, kjer pravijo, da storilci iz stanovanj ali stanovanjskih hiš najpogosteje izmaknejo denar in nakit.

V poletnih mesecih prednjačijo vlomi v osebna vozila na parkirnih prostorih ob bivališčih, na neosvetljenih in odročnih parkiriščih, na izhodiščih izletniških točk za v gore, naravo in na rekreacijo in ob gorskih cestnih povezavah oziroma prelazih. »Vemo, da priložnost dela tatu, zato storilci izbirajo parkirišča, ki niso zavarovana ali osvetljena, ter vozila, ki so dlje časa 'osamljena'. To so območja, kjer je najmanj ovir za kaznivo dejanje in najmanjše tveganje za odkritje.« Junija so policisti na območju Gorenjske obravnavali 28 vlomov v motorna vozila, od tega je bilo 14 poskusov. »Storilci so najpogosteje vlamljali ob koncu tedna, torej v soboto in nedeljo, v času med 14. in 20. uro. Iz vozil so si večinoma prilaščali denar, bančne kartice in druge predmete,« so navedli na kranjski policiji in dodali, da v določenih primerih kaznivo dejanje vloma ostane pri poskusu. »To pomeni, da storilec nasilno vstopi v objekt ali osebno vozilo, vendar si iz njega ničesar ne prilasti.«

Na vprašanje, kdo so običajno storilci, na Policijski upravi Kranj odgovarjajo, da gre za različne skupine odraslih oseb, med katerimi so tudi ženske in tujci.

Ker premoženjska kazniva dejanja, kot so vlomi in tatvine, storilci večinoma izvršujejo, ko ni nikogar doma in so nepremičnine ali premičnine (vozila) nezavarovane in nenadzorovane, je preiskava tovrstnih kaznivih dejanj zahtevnejša in je storilce tudi težje izslediti. »Policisti zato poudarjamo, da občani največ za zaščito svoje lastnine lahko storijo sami s samozaščitnimi ukrepi, ki otežijo dostop do njihove lastnine in vstop vanjo.«

Takoj pokličite 113

V primeru vloma v vaše vozilo kranjska policija poudarja, da nemudoma pokličete številko 113. »Ne dotikajte se ničesar, da ne uničite morebitnih sledi storilca. Bodite pozorni na dogajanje v okolici in v primeru, da opazite kaj nenavadnega, kot so osebe, ki se obnašajo sumljivo in si ogledujejo okolico ali vozila ter vzbujajo pozornost, takoj pokličite najbližjo policijsko postajo, številko 113 ali anonimni telefon 080 1200 ter policistom posredujte informacije. Ključnega pomena je natančen opis oseb, pri vozilih pa znamka, tip, barva in vsebina registrske tablice,« so pojasnili. Občani se lahko glede varnostnih dogodkov posvetujejo tudi z vodji policijskih okolišev, ki so zadolženi za njihova območja. »Ti policisti tvorijo t. i. zlati most med policijo in prebivalci,« so poudarili.

Če oškodovanci storilca zalotijo pri delu, ga po navedbah Policijske uprave Kranj lahko zadržijo, če menijo, da je to varno in da njihovo življenje ne bo ogroženo, ter pokličejo policijo. »V primeru, da ocenijo, da bi bilo to zanje prenevarno, naj se umaknejo in si zapomnijo čim več podatkov o osebi, vozilu in vseh okoliščinah, ki bodo policistom pomagali pri identifikaciji in izsleditvi storilca,« so dodali.

Preventivni ukrepi

Policisti pred daljšo odsotnostjo z doma svetujejo, da zaklenete vrata, zaprete okna, vklopite alarmno napravo in ne puščate ključev na »skritih mestih«, kot so nabiralniki, predpražniki ali lončki za rože. »Doma ne puščajte dragocenosti in denarja, med dopustom jih raje shranite v sefu. O svoji odsotnosti ne puščajte sporočil na družbenih omrežjih, telefonskem odzivniku ali listkih,« so poudarili.

Poleg tega poskrbite, da bo videti, kot da je nekdo vedno doma. »Prosite prijatelja ali soseda, naj redno prazni poštni nabiralnik in dviguje rolete. Vgradite časovna stikala za samodejno prižiganje luči, odpovejte tudi dostavo časopisov. Doma parkirana vozila zaklenite in varno shranite dokumente ter ključe, vključno z rezervnimi. Ne puščajte orodja ali drugih priročnih sredstev v okolici hiše, z vidnih mest umaknite vrednejše predmete, zapišite si serijske številke vrednejših predmetov ali jih fotografirajte, po možnosti pa jih tudi označite.«

Lastnikom ali uporabnikom motornih vozil, parkiranih na parkirnih mestih, pa policisti svetujemo, naj svoja vozila zaklenejo in zaprejo okna. »Na vidnih mestih ali kjer koli drugje v vozilu ne puščajte vrednejših predmetov. Osebne predmete, kot so torbice, denarnice, mobilni telefoni in očala, imejte vedno s seboj in pod nadzorom. S tem boste zmanjšali možnost vloma v svoje vozilo,« so poudarili na kranjski policiji. Dodali so, da v denarnici ali ob karticah ne hranite PIN-številk bančnih kartic, kar zmanjša možnost nepooblaščenega dviga in uporabe vašega denarja. »Po možnosti ne puščajte vozil na samotnih parkiriščih ob gozdu ali sprehajalnih poteh, temveč se odločite za parkiranje na centralnih parkiriščih.«

Aktivnosti policistov

Na Policijski upravi Kranj so še poudarili, da policisti s policijskim delom v skupnosti vsakodnevno s pogostejšimi obhodi izvajajo policijske naloge na izpostavljenih območjih. »Radovljiški policisti pogosteje izvajajo aktivnosti na izstopajočih izletniških točkah, kot sta Krpin in Draga. Blejski policisti se osredotočajo na parkirišča ob reki Savi Bohinjki, kjer se srečujejo s problematiko parkiranja ribičev, ki pridejo lovit ribe, na vidnih mestih pa puščajo predmete, ki dajejo videz večje vrednosti,« so še pojasnili na kranjski policiji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 22. december 2006 / 06:00

Nič denarja za voščila

Preddvor - Vodstvo Občine Preddvor se je odločilo, da letos ne bo objavljalo novoletnih voščil v tiskanih in drugih medijih. Prav tako ne bodo pošiljali voščilnic v klas...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 10. marec 2022 / 17:42

Pozornost namenili stresu

Dijaki Gimnazije Kranj so skupaj s profesoricami in svetovalno službo tudi letos pripravili dogodek Dan zame, ki je namenjen ozaveščanju o pomenu psihičnega zdravja.

Bled / četrtek, 10. marec 2022 / 17:41

Živali v novih prostorih

Razstava Čudovite živali na Bledu se je iz prostorov nekdanje stavbe Casino Bled preselila na novo lokacijo. Selitvi je po dveh letih sodelovanja botrovalo nesoglasje med Niko Leben in podjetjem Sitra...

Kronika / četrtek, 10. marec 2022 / 17:40

Vse večji porast spletnih prevar

Policija intenzivno preiskuje različne oblike spletnih goljufij, ki so v zadnjih letih v porastu. Lani so obravnavali več kot šeststo zadev s skupnim oškodovanjem za več kot dvanajst milijonov evrov.

Zanimivosti / četrtek, 10. marec 2022 / 17:37

Najprej se je moral poročiti

Ranjeet Singh prihaja iz severnega dela Indije, iz zvezne države Himačal Pradeš. Živi nad Gostičem Draga v Begunjah, kjer dela kot kuhar, v Slovenijo pa je prišel pred leti na pobudo prijatelja – tudi...

Škofja Loka / četrtek, 10. marec 2022 / 16:22

Škofja Loka (še) ne bo mestna občina

V odboru državnega zbora je za predlog, da Škofja Loka postane mestna občina, glasovalo sedem poslancev, proti pa jih je bilo devet.