Energetsko potratno stanje pripravljenosti
Električni aparati elektriko porabljajo ne samo takrat, ko delujejo, ampak tudi takrat, ko čakajo v pripravljenosti. Večina gospodinjskih aparatov in zabavne elektronike so večino časa, ko jih ne uporabljamo, v stanju pripravljenosti in takrat porabijo okoli dva odstotka vse porabljene energije v svetovnem merilu. Takšne naprave so narejene tako, da jih je veliko lažje pustiti v stanju pripravljenosti kot pa izklopiti. Takšni so televizorji, videorekorderji in DVD-predvajalniki, radijski sprejemniki – skratka vse, kar vklapljamo z daljinskim upravljalnikom.
Potem so tu še aparati, pri katerih je stanje pripravljenosti nujno zaradi vzdrževanja dodatnih funkcij – na primer prikaz ure na pečici. Seveda pa je še cela vrsta električnih aparatov, ki so več čas priključeni na omrežje, in to povsem brez potrebe – na primer baterijski sesalniki, ki se neprestano polnijo, računalniški zasloni, ki so v stanju pripravljenosti tudi takrat, ko je računalnik izključen, pa polnilci mobilnih telefonov, ki ves čas čakajo v vtičnici.
V povprečnem gospodinjstvu je vsaj deset naprav, ki porabljajo energijo v stanju pripravljenosti, seznam pa je lahko dolg tudi do petdeset. Najpogostejši so: mikrovalna pečica, električna pečica, osebni računalnik, računalniški zaslon, tiskalnik, televizor, DVD-predvajalnik, satelitski sprejemnik, domači kino, halogenske svetilke in sistem za daljinsko odpiranje garažnih vrat.
In kako se temu izogniti? Naprave takrat, ko jih ne potrebujemo, izključimo iz vtičnice. Ker so vtičnice običajno na zelo nedostopnih mestih, je smotrno uporabiti podaljšek z vgrajenim stikalom.