Energetsko potratno stanje pripravljenosti

Električni aparati elektriko porabljajo ne samo takrat, ko delujejo, ampak tudi takrat, ko čakajo v pripravljenosti. Večina gospodinjskih aparatov in zabavne elektronike so večino časa, ko jih ne uporabljamo, v stanju pripravljenosti in takrat porabijo okoli dva odstotka vse porabljene energije v svetovnem merilu. Takšne naprave so narejene tako, da jih je veliko lažje pustiti v stanju pripravljenosti kot pa izklopiti. Takšni so televizorji, videorekorderji in DVD-predvajalniki, radijski sprejemniki – skratka vse, kar vklapljamo z daljinskim upravljalnikom.

Potem so tu še aparati, pri katerih je stanje pripravljenosti nujno zaradi vzdrževanja dodatnih funkcij – na primer prikaz ure na pečici. Seveda pa je še cela vrsta električnih aparatov, ki so več čas priključeni na omrežje, in to povsem brez potrebe – na primer baterijski sesalniki, ki se neprestano polnijo, računalniški zasloni, ki so v stanju pripravljenosti tudi takrat, ko je računalnik izključen, pa polnilci mobilnih telefonov, ki ves čas čakajo v vtičnici.

V povprečnem gospodinjstvu je vsaj deset naprav, ki porabljajo energijo v stanju pripravljenosti, seznam pa je lahko dolg tudi do petdeset. Najpogostejši so: mikrovalna pečica, električna pečica, osebni računalnik, računalniški zaslon, tiskalnik, televizor, DVD-predvajalnik, satelitski sprejemnik, domači kino, halogenske svetilke in sistem za daljinsko odpiranje garažnih vrat.

In kako se temu izogniti? Naprave takrat, ko jih ne potrebujemo, izključimo iz vtičnice. Ker so vtičnice običajno na zelo nedostopnih mestih, je smotrno uporabiti podaljšek z vgrajenim stikalom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 22. junij 2010 / 07:00

Obvezne delitve dobička ne bo

Poslanci Državnega zbora so v petek zavrnili sprejem zakona o obvezni udeležbi delavcev pri dobičku. Delodajalci zadovoljni, sindikati z delavci pa ne.

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Dom upokojencev ne more biti bolnišnica

Stanovalka Doma upokojencev je opozorila na nekaj problemov v domskem življenju.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Mond na vrhu Šmarjetne

Na šestem turnirju za državno prvenstvo v taroku je na Šmarjetni nad Kranjem igralo 138 tarokistov iz vse Slovenije. Tarokisti Merkurja zadnja leta najboljši.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Nova generacija odličnjakov

Letos je zaključilo šolanje v kranjskih osnovnih šolah 112 učenk in učencev, ki so bili vsa leta odlični.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Meščanska poroka za "naj" par

V soboto, 16. junija, sta se poročila ­­­­Ana Cestnik in Peter Razboršek, ki ste ju v akciji Gorenjskega glasa in Zavoda za turizem Kranj izbrali bralci.

Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Cestni režim je treba spremeniti

Na razdalji tristo metrov sta kar dve kritični točki; prva preti voznikom na koncu Delavskega mostu, druga v bližini farme Rešet je nevarna pešcem. Na Direkciji Republike Slovenije za ceste so bili sk...