Sedmica: Podalpska (ne)lojalnost

Človekove pravice je treba spoštovati, pa naj stane, kar hoče, je komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg podučil slovensko vlado, potem ko se je na »povabilo« varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka seznanil z okoliščinami, v katerih se je notranji minister Dragutin Mate odločil za začasno preselitev družine Strojan v begunski center v Postojno. Se strinjam, človekove pravice je treba spoštovati. Na celi črti. Ampak, eno je teorija, drugo praksa. Žal je ta v svetu odpovedala v neštetih primerih, ne samo v našem. S čimer, kajpada, ne opravičujem sporne odločitve slovenskega notranjega ministra. Opravičujem jo s povsem drugim argumentom.

Tako, kot je Thomas Hammarberg v Slovenijo privihral, je tudi odvihral. Ne, da bi ga imela javnost priložnost vprašati, kaj vse bi po njegovi teoriji Slovenija za Strojanove morala postaviti na kocko. Državno varnost? Projekt evro? Naj jim zgradi vilo v prestižnem okolju? Naj jih sto do zob oboroženih specialcev varuje noč in dan? Zaradi mene jim lahko država zgradi tudi vilo z bazenom; ne samo otroci bogatašev, vsi otroci tega sveta si zaslužijo varno, brezskrbno in perspektivno otroštvo. Nihče (niti Thomas Hammarberg niti Matjaž Hanžek niti Pavel Čelik niti tako imenovani izbrisani niti nihče drug) pa nima od slovenske vlade pravice zahtevati, da v imenu Strojanovih ali Novakovih ali Medvedovih ali Kovačevih ogrozi vitalne državne interese. In dostava nove valute je vitalen interes slovenske države.

Nikdar doslej ni bilo v deželici pod Alpami toliko denarja, kot ga je v tem času; na eni strani narodna banka dovaža evre, na drugi so tolarji še vedno zakonito plačilno sredstvo. Tolikšna količina denarja na tako majhnem prostoru, pa je za organizirane (mednarodne) kriminalne združbe zgodovinski izziv. In v teh okoliščinah si notranji minister pač ne more in niti ne sme privoščiti, da izurjeni policijski specialci noč in dan varujejo skupino državljanov oziroma rešujejo postulat človekovih pravic, ki je bil v konkretnem primeru že zdavnaj poteptan. Povedano drugače, prepričana sem, da je notranji minister Dragutin Mate preigral vse možnosti in sprejel za dane okoliščine optimalno rešitev, to je začasno preselitev družine Strojan.

Ker so ta dejstva bolj kot navadnim državljanom jasna nekdanjemu vladnemu predsedniku Antonu Ropu in nekdanjemu obrambnemu ministru ter aktualnemu evropskemu poslancu Jelku Kacinu, verjetno pa tudi vsej Liberalni demokraciji Slovenije, je z njihove strani v tem kontekstu neresno in (poudarjam) nedržavotvorno pritiskati na vladnega predsednika Janeza Janšo ter notranjega ministra Dragutina Mateja.

Vsaj za moj pogled so z istega zornega kota nedržavotvorni tudi tisti policisti, ki so se zbrali v Festivalni dvorani na Bledu in od notranjega ministra zahtevali rešitev problemov, s katerim se bolj ali manj dejavno soočajo zadnjih pet let. Še zlasti me preseneča nekdanji prvi mož slovenske policije Pavel Čelik, ki je v nekih drugih zgodovinskih okoliščinah svojo vlogo briljantno odigral.

Da ne bo pomote. Ne trdim, da so vse druge funkcije notranjega ministrstva in policije podrejene menjavi valute. Zanima pa me, komu so slovenski policisti pravzaprav lojalni? Slovenski državi oziroma aktualni vladi ali osebam iz preteklosti? Brez dvoma morajo biti lojalni državi. Pa čeprav jih v tem trenutku žulijo čevlji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Volitve 2019 / sreda, 20. april 2022 / 11:00

Srečanje članov Naše dežele v Godiču

Godič – Minulo soboto so srečanje članov stranke pripravili v Naši deželi. V Eco Resortu, kjer je srečanje potekalo, je zbrane nagovorila predsednica stranke Aleksandra Pivec. Kot je dejala, v stra...

Objavljeno na isti dan


Žiri / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:38

V Žireh številni novi obrazi

V 15-članskem Občinskem svetu občine Žiri se je zamenjalo kar devet svetnikov. Nekoliko se je zapletlo le pri potrditvi mandata Aleša Dolenca.

GG Plus / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:29

Ne nujno sodoben, bodi samosvoj

V Groharjevi galeriji je do sredine novembra na ogled odlična razstava akademske slikarke Tine Dobrajc z naslovom She(ep). Ob tej priložnosti je prejela tudi Groharjevo štipendijo, ki jo podeljuje Zdr...

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:28

Haflinger je konj, ki »paše« pred kulise gora

»Na Gorenjskem se v zadnjem času spet povečuje zanimanje za rejo konj pasme haflinger,« pravi Stane Bergant iz Kokre, predsednik Slovenskega združenja rejcev konj pasme haflinger, in poudarja: »Haflin...

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:26

Delodajalce zanimajo izkušnje

Tudi letos je bil objavljen javni razpis za izobraževanje brezposelnih v Medpodjetniških centrih po Sloveniji. V Biotehniškem centru Naklo so prijavili dva programa usposabljanja, slaščičarstvo in pek...

Kronika / ponedeljek, 27. oktober 2014 / 15:22

Hartman tokrat obsojen na zapor

Po oprostitvi na prvem sojenju je bil na ponovljenem sojenju Kranjčan Andrej Hartman zaradi samovoljnosti pri izterjavi dolga obsojen na osem mesecev zapora.