Stavba ima še novo preobleko
V minulem mesecu so s toplotno izolacijo stavbe v Centru slepih, slabovidnih in starejših v Škofji Loki zaključili dela pri celostni prenovi.
Škofja Loka – Celostna prenova notranjosti stavbe se je začela že leta 2008 s prenovo Burnikove dvorane, od leta 2011 pa se je notranjost stavbe vsako leto prenavljala po fazah oziroma etažah.
»Prenavljalo se je celo med korono in zdaj lahko rečemo, da je stavba v celoti prenovljena, za kar se zahvaljujem predvsem nekdanji direktorici Silvi Košnjek. Poleg tega se zahvaljujem tudi sodelavkam in sodelavcem, gradbincem, posebna zahvala pa gre vsem stanovalkam in stanovalcem za strpnost in razumevanje v času izvedbe del. Stanovalcev je trenutno 220,« pravi nova direktorica Centra slepih, slabovidnih in starejših Andreja Valant, ki je delo v Škofji Loki začela lani jeseni, ko je stavbo čakala še dokončna izvedba del toplotne izolacije.
Projekt toplotne izolacije severnega dela zgradbe je lani spomladi izdelal arhitekt Primož Gutman, gradbena dela pa je prevzelo podjetje GPS Grad, ki je dela začelo izvajati na začetku letošnjega aprila.
»Največji zaplet je bilo deževno vreme. Obilno deževje je dela na fasadi kar močno oviralo in upočasnjevalo. Kljub temu je izvajalec dela prilagajal razmeram in jih izvedel v dogovorjenem v roku,« pojasnjuje direktorica Andreja Valant.
Sicer pa je prvi znak prenove toplotne izolacije fasade njena vidna podoba. Zunanji sloj deluje estetsko. Stare lesene balkonske ograje so zamenjale nove, sodobne panelne ograje iz perforirane pločevine in macesna. Balkonske ograje bo v prihodnosti krasilo tudi cvetje. Tudi žaluzije, ki niso bile prenovljene ob obnovah v preteklih letih, so zamenjali in se na balkonih preprosto upravljajo z električnimi stikali. Zamenjali so tudi nekatere klimatske naprave.
»Cilj toplotne zaščite zunanjih sten pa je še veliko večji. S toplotno izolacijo se bodo zmanjšale toplotne izgube stavbe, izboljšala pa se je tudi njena energetska učinkovitost. Cena prenove je znašala dobrih 322 tisoč evrov, investicijo pa smo pokrili iz lastnih virov,« dodaja Andreja Valant, ki ima načrte za prenovo tudi za prihodnost. Želi si namreč dodatno urediti tudi okolico stavbe, predvsem park in dovozno cesto.
K sreči v Škofji Loki tudi nimajo večjih težav pri iskanju zaposlenih, tako da jih imajo trenutno okoli 150.
»Res je, da se na naše razpise javlja precej manj kandidatov, kot se jih je včasih, naši sodelavci pa so tudi iz drugih držav,« tudi pravi Valantova, ki je zadovoljna, da je hitro zaživela Hiša generacij v Gorenji vasi, ki je praktično stoodstotno zasedena, zelo dobro pa imajo organizirano tudi pomoč na domu.