Umetnice in umetniki v Galeriji Sokolskega doma predstavljajo svojo umetniško žetev letošnje 25. Kolonije Iveta Šubica. / Foto: Igor Kavčič

Pogledi v dvoličnosti današnjega sveta

V Galeriji Sokolskega doma je na ogled razstava del, nastalih v okviru 25. Kolonije Iveta Šubica z naslovom Dvo-lično. Na aktualno temo je ustvarjalo dvaintrideset slikarjev, kiparjev, fotografov, videastov in drugih vizualnih umetnikov, pa tudi mojstric pesniške besede.

Škofja Loka – Tradicionalna razstava del udeležencev Kolonije Iveta Šubica, ki jo vsako leto pripravijo v poletnem času v Sokolskem domu, je pravzaprav neke vrste žetev, žetev dozorelih umetniških del, ki so bila zasejana pred dobrima dvema mesecema, med 17. in 19. majem, na koloniji v Šubičevi hiši v Poljanah. V svojih umetniških snovanjih je na aktualno temo dvoličnosti sodobnega sveta in človekovih ravnanj v njem tokrat razmišljalo in ustvarjalo 32 članic in članov iz Združenja umetnikov Škofja Loka ter povabljenih gostujočih umetnikov.

»Smeh – žalost / Veselje – trpljenje. / Vdih – izdih … / še vedno je tu. / Bežimo – stojimo / na dvoličnem / svetu. / Kaj nam ponuja? / Vse skupaj je Dvo-lično. / … ali je lahko tudi lično?« Tako v uvodu v pesmi Dvo-lično razmišlja povezovalka programa na odprtju razstave, kiparka Katja Bogataj, ki se zaveda dvoličnosti v pogledu na vojne, ki se vedno pogosteje pojavljajo v različnih delih sveta, a kot pravi, vendarle ni vse tako temačno, saj je v temi vedno moč najti tudi kaj pozitivnega. Da, tudi svetlega.

Različnost pogledov

V Združenju umetnikov Škofja Loka, organizatorju Kolonije Iveta Šubica, se že vsa leta držijo pravila zastavljanja aktualne teme, ki udeležence spodbudi pri ustvarjanju in je bodisi povezana z velikimi umetniškimi imeni na Loškem bodisi s problemi sodobnega časa. Kot zapisano, je bila letošnja tema Dvo-lično.

»Tema je obarvana politično, z namenom opozarjanja na nedopustnost vojn in naraščajočo dvoličnost v svetu. Tema, ki je aktualna in večplastna, nas tako vodi k razmisleku o človeški naravi in družbi, v kateri živimo,« je številno občinstvo nagovoril novi predsednik združenja, fotograf Andrej Tarfila. »Razstava vam ponuja vpogled v številne plati dvoličnosti, ki jih vsakodnevno doživljamo in pogosto prezremo. Umetniki so se teme lotili na različne načine, vsak s svojo vizijo in pristopom. Skozi njihove oči lahko doživimo, kako se dvoličnost manifestira v družbi, odnosih, politiki in celo v našem lastnem doživljanju sveta.«

Ob tem, da so dela rezultat poglobljenega pristopa k dani temi, pa so ustvarjalci seveda sledili predvsem lastnemu umetniškemu izrazu v mediju, v katerem tudi sicer delujejo, naj gre za sliko, kip, fotografijo, video, instalacijo ali izpisano pesem.

Razmislimo o dvoličnosti tudi sami

V Sokolskem domu se tokrat predstavlja kar 32 avtoric in avtorjev, in sicer: Jelena Bertoncelj, Matjaž Bertoncelj, Katja Bogataj, Rado Dagarin, Barbara Demšar, Boge Dimovski, Domen Dimovski, Anja Fabiani, Metod Frlic, Tomaž Furlan, Steve Hawley, Mohor Kejžar, Simon Mlakar, Amir Muratovič, Tit Nešović, Agata Pavlovec, Mirna Pavlovec, Janez Pelko, Andrej Perko, Barbara Pintar, Janez Plestenjak, Matej Plestenjak, Petra Plestenjak Podlogar, Marjan Prevodnik, Luisa Polanco, Irena Romih, Iztok Sitar, Martina Štirn, Maja Šubic, Andrej Tarfila, Agata Trojar, Tomaž Vrabič in Marjan Žitnik.

V programu odprtja je nastopil tudi legendarni Aleksander Mežek, ki je držal obljubo preteklega leta, da bo naslednje leto s seboj prinesel tudi kitaro. S svojo čudovito Julijo je navdušil občinstvo. Svoj prispevek na razstavi, pesem z naslovom Dvoličnost? Ne, hvala. je prebrala Agata Trojar, ki v njej med drugim pravi: »Adijo, dvoličneži. Za zmeraj. Na mojem vrtu strah in polomljena krila ne bodo več rasli ...«

Kot je še dejal Tarfila: »Razstava nas vabi, da premislimo tudi o lastnih dvoličnostih in kako te vplivajo na naše odnose z drugimi. Skozi umetnost se odpira prostor za iskren pogovor in razmislek o tem, kako lahko postanemo bolj pristni in iskreni, tako do sebe kot do drugih.« Namigi v pomoč k razmišljanju so vsekakor dela na razstavi v Sokolskem domu. Do 18. avgusta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / sreda, 22. december 2021 / 11:18

Zasnežena klasika

Dovška Baba (1891 m. n. m) – Pozimi priljubljena turnosmučarska tura. Čez celo leto razglednik, ki nikoli ne razočara, saj z njegovega vrha zremo v samo nedrje zlatorogovega kraljestva.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Rojstva, obletnice, slovesa

Športnike navadno opazujemo zgolj pri njihovih dosežkih, zmagah in porazih. Večinoma pa so čisto običajni fantje in dekleta, možje in žene, ki imajo podobne radosti in skrbi kot drugi.

Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Zdrava ekološka cigareta

Kot kaže je izum gorenjskega inovatorja prišel v pravem času. Kadilcem bo lažje preživeti protikadilski zakon.

Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Nominator 232

Že nekaj časa se je govorilo, da se na Zgornjem Brniku, vasi, ki gleda proti Karavankam, prenavlja domačija, ki naj bi »dvor« postala. In tako so osmega prosinca povabili na »Zgorn´Brn´k...

Kultura / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Energija ljubezni

Pod tem naslovom Gabi Grm razstavlja v Tržiču mozaike.

Kultura / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Prišel z odhodom

V Mladinskem kulturnem centru v Kranju fotograf Janez Pelko razstavlja cikel fotografij z naslovom "Odhod".