Ne pozabimo na živali
Skrb za živali v vročih poletnih dneh je skupna odgovornost. S pravilnim ravnanjem lahko zagotovimo, da bodo živali varne in da jim bo udobno tudi ob najvišjih temperaturah.
Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ponovno opozarja: V vročih poletnih dneh je skrb za živali nujna in neizogibna. Vsaka živalska vrsta se sooča s posebnimi izzivi pri prilagajanju visokim temperaturam, zato je odgovornost skrbnikov, da zagotovijo ustrezne pogoje za njihovo dobro počutje. Rejne živali, kot so konji, govedo in prašiči, težko prenašajo visoke temperature. Zagotoviti jim je treba zadostno količino vode, saj je hidracija ključna za preprečevanje vročinskih udarov. »Rejne živali vročino prenašajo veliko težje kot mraz. V dneh, ko je temperatura 30 stopinj Celzija ali več, morajo imeti na voljo zadostno količino vode, kar lahko pomeni tudi več kot običajno,« poudarjajo. Poleg tega je tudi za rejne živali ključno, da imajo možnost umika v senco. Kot so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, je senca lahko naravna ali umetna, objekti, v katerih stalno bivajo rejne živali, pa morajo biti ustrezno zračeni, da se temperatura v prostoru ne poviša preveč in da je kakovost zraka še vedno na nivoju.
Sprehodi v nižjih temperaturah
Lastniki hišnih ljubljenčkov, kot so psi in mačke, morajo zagotoviti, da imajo živali ves čas na voljo svežo vodo in možnost umika v hladen in dobro prezračen prostor ali senco. Sprehode s psi je priporočljivo izvajati v jutranjih ali večernih urah, ko so temperature nižje, da se izognemo prekomernemu vplivu vročine. »Pri visokih zunanjih temperaturah hišnih živali ne puščamo v parkiranih vozilih, zanje pa so lahko smrtno nevarni tudi drugi zaprti neprezračeni prostori ali zgolj izpostavljenost soncu brez možnosti umika v senco.«
Previdno pri prevozih
Uprava opozarja tudi na pozornost pri organiziranju prireditev, na katerih sodelujejo živali, ter na prevoze živali. Organizatorji prireditev, kjer sodelujejo živali, morajo skrbeti za njihovo dobrobit v skladu z zakonskimi predpisi. Zagotoviti morajo, da so živali zaščitene pred visokimi temperaturami, imajo na voljo dovolj sence in sveže vode ter se izogibajo prekomernemu fizičnemu naporu. Prevozi živali pa naj se opravljajo v zgodnjih jutranjih urah ali ponoči, če je le mogoče, se živali ne prevažajo pri temperaturah nad 30 stopinj Celzija.
Kaj pa vročinski udar? Visoke temperature lahko povzročijo vročinski udar pri živalih, kar je smrtno nevarno stanje. V primeru vročinskega udara je ključno žival hitro prestaviti v hladen in dobro zračen prostor ter jo ohlajati z mlačno vodo. Uprava poudarja, da mora žival imeti glavo ves čas dvignjeno, veterinarska pomoč pa je v primerih vročinskega udara ključna in nujno potrebna.