Poletni utrip na Bledu
Turistična sezona je v polnem zamahu, zato ni presenetljivo, da je bilo v soboto dopoldne na obali Blejskega jezera v Mali Zaki veliko obiskovalcev. Tja prihajajo domačini in turisti z vseh koncev sveta, da bi uživali v kristalno čisti vodi, soncu in čarobnem vzdušju, ki jih ponuja ta naravni biser.
Bled – Območje ob Blejskem jezeru je prostor, kjer se prepletajo zgodbe domačinov in turistov, vsak s svojimi edinstvenimi doživetji in pogledi. Ana Mulej, domačinka z Bleda, je z nami delila svoje vtise o življenju ob jezeru. »Res je, da nas turisti včasih malce motijo, predvsem zato, ker se jim moramo domačini kar naprej umikati. Postali so preveč domači,« je dejala sogovornica. Kljub temu pa ne zanika prijetnosti Blejskega jezera. »Jezero je zelo toplo in krasno za plavanje. Skoraj vsak dan pridemo za dve uri, plavamo daljše razdalje in se žogamo v vodi. Radi imamo sonce, zato ne iščemo sence,« je dodala. Njuna vnuka Julija in Jakob Adamič sta prav tako navdušena. »Igramo se v vodi, skačemo s pomola, kjer je voda dovolj globoka. Na morju je sicer bolje, a tudi ob jezero rada prideva,« sta povedala.
Urejen dostop do vode
Špela Poklukar s Poljšice se ob koncih tedna pogosto odpravi na Bled. »Gneča nas ne moti, smo je navajeni. Tudi kuža Pik gre v vodo, nihče se nikoli ne pritožuje, dostop je primerno urejen tudi za pse,« pravi Poklukarjeva, ki opaža, da Bled postaja vse dražji, a meni, da je to pričakovano za tako priljubljeno turistično destinacijo.
Maša Fabjan iz Ljubljane večkrat na sezono obišče gorenjsko turistično središče. »Všeč nam je, ker je urejen dostop do vode, parkirišča so v neposredni bližini. Pridemo za nekaj ur, ko nastane gneča, gremo. Pogrešam kakšna igrala, sicer pa je super za otroke,« je povedala Fabjanova. Dodala je, da na slovensko obalo ne zahajajo zaradi pregostega prometa. »Zato raje pridemo na Bled. Odpravimo se zgodaj zjutraj, da se izognemo prometnim zastojem.«
Slovenija je v mojem srcu
Med obiskovalci smo srečali tudi zanimive goste iz tujine. Eden izmed njih je bil Matias Dobovšek iz Argentine, ki zadnjih pet let živi v Nemčiji. »Slovenija je v mojem srcu, saj od tod izhajajo moji stari starši, starši pa so se po drugi svetovni vojni preselili v Argentino,« je povedal Dobovšek. Z družino vsako poletje obišče Bled za teden ali dva. Poleg plavanja v Blejskem jezeru čas izkoristi za kolesarjenje v Triglavskem narodnem parku in pohodništvo. »Hrana je v Sloveniji najboljša. Vse, kar mi je nekoč kuhala babica, lahko tukaj okušam, od kremne rezine do kranjske klobase, kislega zelja in drugih tradicionalnih kmečkih jedi.«
Neverjetno čisto jezero
Robin Kanovsky iz Češke, ki v okviru izmenjave Erasmus že dve leti živi v Ljubljani, pa je na Bled pripeljal svoje starše. »Voda je neverjetno čista, pri nas na Češkem nimamo jezera, ki bi bilo tako urejeno,« je poudaril. Slovenija je po njegovem mnenju malce cenejša kot Hrvaška, ki so jo obiskali pred dnevi. Poleg tega so se s straši mudili tudi v Piranu, Izoli in Kopru, ogledali so si Ljubljano in Bohinj. Če bo čas, bodo obiskali še Škofjo Loko in Kranjsko Goro. »V Sloveniji imam zelo rad ričet, tudi čevapčiče in pleskavice imate odlične, čeprav niso ravno slovenska hrana,« je dodal Robin.
Na Bled je pripotovala tudi skupina Angležev, ki potuje po Evropi z vlakom. Očarani so bili nad lepoto Bleda. »Jezero s kuliso gora je osupljivo,« je povedal eden izmed njih, Jonathan Bates. Na Bledu so ostali dva dni, potem pa nadaljevali svojo 60-dnevno evropsko pustolovščino.