Odločajo naj se po interesih
Tako je devetošolcem, ki so obiskali informativni dan Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole Kranj, glede izbire poklica svetovala ravnateljica omenjene šole Nada Šmid.
Kranj – Učenci zaključnih razredov so minuli petek in soboto obiskovali informativne dneve, da bi zbrali kar največ informacij o šolah oziroma programih, v katerih nameravajo nadaljevati šolanje. Okrog sto se jih je v petek dopoldne zbralo tudi na Srednji ekonomski, storitveni in gradbeni šoli v Kranju. Po občutku ravnateljice Nade Šmid so jih najbolj zanimali poklici ekonomskega in gradbenega tehnika ter frizerja. Zaveda se, da se za šolanje za te poklice marsikdo odloča tudi z mislimi na zaposlitev, zato jim je svetovala, naj pri izbiri predvsem upoštevajo svoje interese. »Za več let naprej je namreč nemogoče napovedovati razmere na trgu dela.«
Zato je še toliko bolj poudarila, da jim na njihovi šoli omogočajo tako prehajanje med različnimi programi kot tudi ravnmi izobraževanja. Prav tako verjame, da bodo gradbeniki vedno iskani, saj se bodo hiše vedno gradile, sicer pa jih je pa treba vsaj vzdrževati. Za program ekonomskega tehnika pa je učence poskusila navdušiti z besedami, da jim to omogoča zaposlitev na več kot sto različnih delovnih mestih, od knjigovodij, računovodij in komercialistov do manj znanega poklica teletržnika. Nado Šmid veseli, da se zadnja leta spet povečuje zanimanje mladih za poklicno in strokovno izobraževanje. Čeprav je kriza v gradbeništvu botrovala upadu zanimanja za gradbene poklice, pa se po občutku Nade Šmid zadnja leta ta trend znova obrača navzgor. »V letošnjem šolskem letu smo recimo že imeli skupino zidarjev, napolnili smo tudi eno skupino gradbenih tehnikov, naš cilj pa je, da bi vpisali polni oddelek, kar pomeni 28 dijakov.« Največje zanimanje, še ugotavlja, pa na področju izobraževanja za gradbene poklice še vedno vlada za pečarje.
Veliko zanimanja predvsem deklet je v petek pritegnila predstavitev poklicev frizer in maniker. Ampak tudi fantje niso tako redki, je zagotovila učiteljica Lena Vesna Špehar. »V prvem letniku imamo ta čas pet fantov.« In čeprav je splošno prepričanje drugačno, si po njenih besedah moški še raje privoščijo nego obraza oziroma se »pocrkljajo« kot ženske. Prihodnjim dijakom pa je že na informativnem dnevu dala jasno vedeti, da morajo imeti pri tem poklicu vedno nasmeh na obrazu. »Pomembni so pravilen pristop, odnos in komunikacija,« je končala svojo predstavitev.