Pred odhodom na dopust si pripravite ustrezno potovalno lekarno in preučite lekarniško ter zdravstveno infrastrukturo izbrane počitniške destinacije. / Foto: Tina Dokl

Potovalna lekarna

Pred poletnimi dopusti Lekarniška zbornica Slovenije svetuje, da se na potovanje pripravimo s skrbno sestavljeno potovalno lekarno. Ta omogoča hitro ukrepanje v primeru zdravstvenih težav na dopustu.

Kot je po navedbah lekarniške zbornice pojasnila njena predsednica Darja Potočnik Benčič, je vprašanje, kaj vključiti v potovalno lekarno, eno najpogostejših, ki jih prejmejo farmacevti. »Na poteh so pogoste prebavne težave, opekline, slabosti, vnetja, alergije in podobno. Na naše zdravje lahko vplivajo tudi podnebje, hrana, kakovost vode in bolezni. Navsezadnje se na dopustu pogosto prepustimo poletnim športnim aktivnostim, kjer se nam lahko zgodijo nepričakovane poškodbe in druge težave,« je dejala.

Potovalna prva pomoč

Na zbornici poudarjajo, naj osnovni paket prve pomoči vsebuje sterilne obveze, gaze, obliže, povoje, elastični povoj, razkužilo, škarje in termometer. Poleg tega so pomembna zdravila proti prehladu, kot so pripravki za vneto in boleče žrelo, zdravila za pomiritev kašlja in sredstva za odmaševanje nosu ter zdravila proti povišani telesni temperaturi in bolečinam. Zbornica tudi priporoča, naj bodo slednja v oblikah, ki omogočajo uživanje brez vode ali raztapljanje v ustih. Za otroke farmacevti svetujejo sirupe ali svečke. »Potovanje spremlja veliko dejavnikov, na katere nimamo nobenega vpliva. Zato močno svetujem preventivno delovanje,« je dejala Darja Potočnik Benčič.

Vedno več ljudi potrebuje zdravila proti alergijam, zato je pomembno, da potovalna lekarna vsebuje tudi zdravila proti alergijskim reakcijam ter gele ali mazila za lajšanje kožnih reakcij. Naj ne manjkajo niti zdravila proti potovalni slabosti, izdelki za zaščito pred soncem z visoko zaščitno vrednostjo ter izdelki za nego po sončenju in oskrbo opeklin, repelenti in zdravila za okužbe spolovil ter sečil.

Vsakdo, ki je že potoval, ve, da so v tujih okoljih vselej aktualna zdravila proti prebavnim težavam, kot sta zaprtje ali driska, pa tudi zgaga. Nepogrešljiv dodatek v potovalni lekarni so torej prebiotiki in probiotiki, medicinsko oglje, ki je primerno ob zastrupitvi s hrano, ter rehidracijski prašek, ki ob driski in bruhanju nadomešča izgubljene minerale. Kot še priporočajo farmacevti, je koristna tudi uporaba tablet za filtriranje vode, ki lahko v veliki meri omejijo nevarnost prebavnih težav.

Kaj pa shranjevanje

Pravilno shranjevanje zdravil je ključnega pomena za ohranjanje njihove učinkovitosti in varnosti. Zdravila vedno hranite v originalni embalaži, ki vsebuje navodila za uporabo. Pomembno je, da jih shranjujete na suhem, temnem in hladnem mestu, proč od neposredne sončne svetlobe in vlage. Farmacevti svetujejo, da pred odhodom preverite rok uporabe zdravil in po potrebi poskrbite za nadomestitev. Če vaša zdravila zahtevajo poseben režim shranjevanja ali potrdilo za prenos čez mejo, se o tem pozanimajte pravočasno.

Lekarniška zbornica svetuje, da se pred začetkom priprave potovalne lekarne pozanimate tudi o lekarniški in zdravstveni infrastrukturi na destinaciji. Prav tako poskrbite za ustrezno zdravstveno zavarovanje, morebitna dodatna zavarovanja, cepljenja in potrebna potrdila.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 22. november 2009 / 07:00

Titov tajnik o titoizmu

Knjige, ki bi bila tako "mimo", se pravi proti prevladujočemu duhu časa, že dolgo nisem bral.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Mladinci so gorenjski prvaki

S pred kratkim končano nogometno sezono so na Velesovem zelo zadovoljni.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petdeset let krvavškega oddajnika

Prvi prenos TV programa s Krvavca so naredili 14. februarja 1957. Sedanji oddajnik je začel delovati po vojni leta 1991.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Otroci risali ornamente

Na OŠ Davorina Jenka so v tem šolskem letu izvedli tudi mednarodni likovni natečaj in praznovali 50 let šolskega glasila Odmevi izpod Krvavca.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petrovčeva hiša kulturni spomenik

Za obnovo Petrovčeve hiše naj bi pridobili 842 tisoč evrov strukturnih sredstev, meni župan Franc Čebulj.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Uradno odprtje ceste 6. julija

Junija je gradbeno podjetje SCT Ljubljana zaključilo z rekonstrukcijo regionalne ceste na Zgornjem Brniku, v okviru katere so razširili in preplastili tudi cestni odsek do Cerkelj (na...