Po ujmi je bilo skoraj neprepoznavno. (Foto: Gorazd Kavčič)

V Železnikih spet pokopavajo

Na pokopališču v Železnikih, ki so ga opustošile poplave, je pokopavanje zopet možno. Vsaj pol leta bodo uporabljali mrliške vežice v Selcih.

Železniki – Opustošeno pokopališče v Železnikih počasi spet dobiva lepšo podobo, a bo dela še veliko, pravi Martin Pintar, predsednik Krajevne skupnosti Železniki, ki je minulo soboto organizirala akcijo urejanja pokopališča, ki je bilo po neurju skorajda neprepoznavno. »Na njem je bilo meter in pol vode, ki je zalila tudi cerkev na pokopališču in mrliške vežice, na katerih je za od 20 do 30 tisoč evrov škode in jih bo treba temeljito sanirati. Ta čas jih izsušujemo,« je pojasnil. Pokopališče so kmalu po neurju gasilci, vojaki in prostovoljci za silo očistili navlake in blata, minulo soboto pa so tam zravnali razrite poti med grobovi in jih na novo nasuli s peskom, poleg tega pa so odvažali velike skale iz pokopališkega zidu, ki ga je podivjana voda močno poškodovala, ponekod pa odnesla. Tudi mnogi grobovi in spomeniki so že očiščeni, pokopališče pa torej za silo urejeno. »Naša prednostna naloga je zdaj sanacija vežic, čaka nas tudi obnova pokopališkega zidu,« je napovedal Pintar in dodal, da bo stroškov ogromno, zato krajane naprošajo, da bi ob prvem novembru na posameznem grobu gorela le ena svečka, denar, ki bi ga sicer porabili za sveče, pa bi namenili za obnovo pokopališča.

Pokopavanje je na železnikarskem pokopališču znova možno, a bodo po besedah župnika Andreja Jemca vsaj pol leta uporabljali mrliške vežice v Selcih. Dodal je, da tudi pogrebnih maš dve leti ne bo v cerkvici na pokopališču, ki so jo izpraznili, razmočene stene pa bodo obklesali do nivoja vode v času poplav in se nato lotili izsuševanja. Pogrebne maše bodo zdaj darovali v župnijski cerkvi sv. Antona v Železnikih, ki je bila prav tako poplavljena, a so jo že toliko uredili, da so minulo nedeljo imeli v njej prvo nedeljsko mašo. Kot je dodal župnik, jo bodo še morali izsuševati, v prihodnjih mesecih pa se bodo lotili tudi temeljite obnove klopi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 26. junij 2024 / 16:46

Še en rebalans proračuna

Cerklje – Cerkljanski občinski svetniki so na junijski seji potrdili drugi rebalans letošnjega proračuna. Višina pričakovanih prihodkov in odhodkov ostaja nespremenjena, razlike so v zneskih za nek...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / torek, 12. oktober 2021 / 21:06

Jabolčna pita s skuto in drobljencem

Ni jeseni brez jabolčne pite. Že klasični jabolčni piti se stežka upremo, kaj šele, če jo nadgradimo s skutinim nadevom in ovsenim drobljencem.

Razvedrilo / torek, 12. oktober 2021 / 21:02

Dan kranjske klobase in piva

Minuli petek so se na Glavnem trgu v Kranju zbrali številni ljubitelji kranjske klobase in piva.

Kronika / torek, 12. oktober 2021 / 21:00

Tri nesreče na avtocesti

Torovo – Na gorenjski avtocesti so se včeraj zjutraj, ko je bilo vozišče mokro in spolzko, zaradi neprilagojene hitrosti zgodile tri prometne nesreče, kar je povzročilo večkilometrski zastoj promet...

Gorenja vas-Poljane / torek, 12. oktober 2021 / 20:59

Največ denarja za vodovod

Po prvem predlogu proračuna bo Občina Gorenja vas - Poljane v prihodnjem letu razpolagala z 11,3 milijona evrov prihodkov, od tega bodo slabo polovico namenili za investicije.

Kronika / torek, 12. oktober 2021 / 20:58

Reševali planince

Kranj – Tudi minuli konec tedna so gorski reševalci večkrat posredovali v gorah. V soboto so bohinjski reševalci pomagali planincu, ki si je na Viševniku poškodoval ramo. Imobilizirali so ga in pre...