Po ujmi je bilo skoraj neprepoznavno. (Foto: Gorazd Kavčič)

V Železnikih spet pokopavajo

Na pokopališču v Železnikih, ki so ga opustošile poplave, je pokopavanje zopet možno. Vsaj pol leta bodo uporabljali mrliške vežice v Selcih.

Železniki – Opustošeno pokopališče v Železnikih počasi spet dobiva lepšo podobo, a bo dela še veliko, pravi Martin Pintar, predsednik Krajevne skupnosti Železniki, ki je minulo soboto organizirala akcijo urejanja pokopališča, ki je bilo po neurju skorajda neprepoznavno. »Na njem je bilo meter in pol vode, ki je zalila tudi cerkev na pokopališču in mrliške vežice, na katerih je za od 20 do 30 tisoč evrov škode in jih bo treba temeljito sanirati. Ta čas jih izsušujemo,« je pojasnil. Pokopališče so kmalu po neurju gasilci, vojaki in prostovoljci za silo očistili navlake in blata, minulo soboto pa so tam zravnali razrite poti med grobovi in jih na novo nasuli s peskom, poleg tega pa so odvažali velike skale iz pokopališkega zidu, ki ga je podivjana voda močno poškodovala, ponekod pa odnesla. Tudi mnogi grobovi in spomeniki so že očiščeni, pokopališče pa torej za silo urejeno. »Naša prednostna naloga je zdaj sanacija vežic, čaka nas tudi obnova pokopališkega zidu,« je napovedal Pintar in dodal, da bo stroškov ogromno, zato krajane naprošajo, da bi ob prvem novembru na posameznem grobu gorela le ena svečka, denar, ki bi ga sicer porabili za sveče, pa bi namenili za obnovo pokopališča.

Pokopavanje je na železnikarskem pokopališču znova možno, a bodo po besedah župnika Andreja Jemca vsaj pol leta uporabljali mrliške vežice v Selcih. Dodal je, da tudi pogrebnih maš dve leti ne bo v cerkvici na pokopališču, ki so jo izpraznili, razmočene stene pa bodo obklesali do nivoja vode v času poplav in se nato lotili izsuševanja. Pogrebne maše bodo zdaj darovali v župnijski cerkvi sv. Antona v Železnikih, ki je bila prav tako poplavljena, a so jo že toliko uredili, da so minulo nedeljo imeli v njej prvo nedeljsko mašo. Kot je dodal župnik, jo bodo še morali izsuševati, v prihodnjih mesecih pa se bodo lotili tudi temeljite obnove klopi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / / 11:19

Praznovala sta občina in turistično društvo

Občinski praznik na Jezerskem so tokrat slavili skupaj z 80-letnico tamkajšnjega turističnega društva.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sobota, 21. november 2009 / 07:00

Postopači v bazenu

Ljubljansko-kranjski blues rock band Mestni postopači bo danes z žurom navdihoval v Izbruhovem kulturnem bazenu.

Kultura / sobota, 21. november 2009 / 07:00

Ne, nikoli ni prepozno

V nedeljo bodo v Prešernovem gledališču uprizorili drugo premiero letošnje sezone, igro Lep dan za umret avtorja in režiserja Vinka Möderndorferja.

Prosti čas / sobota, 21. november 2009 / 07:00

Večer neuveljavljenih skupin

V soboto ob 21. uri se bodo v gasilskem domu na Trebiji predstavile skupine, ki običajno nastopajo kot predskupine. Nastopili bodo Platoniks, Red Pill in Drugi Čut.

Gospodarstvo / sobota, 21. november 2009 / 07:00

V Jelovici izdelali 12-tisočo hišo

Razvoj izdelkov Jelovice je usmerjen k energetski varčnosti. Kupili so zemljišče v Preddvoru.

Gospodarstvo / sobota, 21. november 2009 / 07:00

Krava ni zbolela za BSE

Ljubljana - Centralni referenčni laboratorij v Veliki Britaniji ni potrdil suma na bolezen BSE (bovino spongiformno encefalopatijo) pri tri leta in pol stari črno beli kravi, ki...