Po ujmi je bilo skoraj neprepoznavno. (Foto: Gorazd Kavčič)

V Železnikih spet pokopavajo

Na pokopališču v Železnikih, ki so ga opustošile poplave, je pokopavanje zopet možno. Vsaj pol leta bodo uporabljali mrliške vežice v Selcih.

Železniki – Opustošeno pokopališče v Železnikih počasi spet dobiva lepšo podobo, a bo dela še veliko, pravi Martin Pintar, predsednik Krajevne skupnosti Železniki, ki je minulo soboto organizirala akcijo urejanja pokopališča, ki je bilo po neurju skorajda neprepoznavno. »Na njem je bilo meter in pol vode, ki je zalila tudi cerkev na pokopališču in mrliške vežice, na katerih je za od 20 do 30 tisoč evrov škode in jih bo treba temeljito sanirati. Ta čas jih izsušujemo,« je pojasnil. Pokopališče so kmalu po neurju gasilci, vojaki in prostovoljci za silo očistili navlake in blata, minulo soboto pa so tam zravnali razrite poti med grobovi in jih na novo nasuli s peskom, poleg tega pa so odvažali velike skale iz pokopališkega zidu, ki ga je podivjana voda močno poškodovala, ponekod pa odnesla. Tudi mnogi grobovi in spomeniki so že očiščeni, pokopališče pa torej za silo urejeno. »Naša prednostna naloga je zdaj sanacija vežic, čaka nas tudi obnova pokopališkega zidu,« je napovedal Pintar in dodal, da bo stroškov ogromno, zato krajane naprošajo, da bi ob prvem novembru na posameznem grobu gorela le ena svečka, denar, ki bi ga sicer porabili za sveče, pa bi namenili za obnovo pokopališča.

Pokopavanje je na železnikarskem pokopališču znova možno, a bodo po besedah župnika Andreja Jemca vsaj pol leta uporabljali mrliške vežice v Selcih. Dodal je, da tudi pogrebnih maš dve leti ne bo v cerkvici na pokopališču, ki so jo izpraznili, razmočene stene pa bodo obklesali do nivoja vode v času poplav in se nato lotili izsuševanja. Pogrebne maše bodo zdaj darovali v župnijski cerkvi sv. Antona v Železnikih, ki je bila prav tako poplavljena, a so jo že toliko uredili, da so minulo nedeljo imeli v njej prvo nedeljsko mašo. Kot je dodal župnik, jo bodo še morali izsuševati, v prihodnjih mesecih pa se bodo lotili tudi temeljite obnove klopi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 22. junij 2009 / 07:00

Uspeh na tekmovanju v ZDA

Trije maturanti Škofijske klasične gimnazije, vsi trije Gorenjci, so dosegli tretje mesto na mednarodnem računalniškem tekmovanju.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Dnevi groze v Železnikih

"Poskusila sem zadelati vrata trgovine, nakar sem opazila svoj avto, ki ga je voda že nesla po cesti proti cerkvi. Hitro se napotim po torbico v skladišče, pa nisem več mogla odpreti vrat. Ničesar nis...

Škofja Loka / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Podlubnik znova pod vodo

Šolski center Podlubnik, dvorana in dijaški dom je po nekaj letih znova zalila deroča Sora.

Železniki / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Železniki morajo preživeti

Župan Mihael Prevc upa, da zaradi pogostih naravnih nesreč prebivalci ne bodo začeli zapuščati kraja, zato je treba poskrbeti za njihovo varnost.

Šenčur / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Srečanje, da se otroci ne bi zaljubljali med seboj

Na sončno, prvo septembrsko soboto so se pod Tavčarjevim kozolcem zbrali in spoznavali člani rodbine Andrejon.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Oktet ogrel duše in srca

Nastop Slovenskega okteta lepo zaključil prireditve ob zaključku obnove cerkve sv. Urbana.