Po ujmi je bilo skoraj neprepoznavno. (Foto: Gorazd Kavčič)

V Železnikih spet pokopavajo

Na pokopališču v Železnikih, ki so ga opustošile poplave, je pokopavanje zopet možno. Vsaj pol leta bodo uporabljali mrliške vežice v Selcih.

Železniki – Opustošeno pokopališče v Železnikih počasi spet dobiva lepšo podobo, a bo dela še veliko, pravi Martin Pintar, predsednik Krajevne skupnosti Železniki, ki je minulo soboto organizirala akcijo urejanja pokopališča, ki je bilo po neurju skorajda neprepoznavno. »Na njem je bilo meter in pol vode, ki je zalila tudi cerkev na pokopališču in mrliške vežice, na katerih je za od 20 do 30 tisoč evrov škode in jih bo treba temeljito sanirati. Ta čas jih izsušujemo,« je pojasnil. Pokopališče so kmalu po neurju gasilci, vojaki in prostovoljci za silo očistili navlake in blata, minulo soboto pa so tam zravnali razrite poti med grobovi in jih na novo nasuli s peskom, poleg tega pa so odvažali velike skale iz pokopališkega zidu, ki ga je podivjana voda močno poškodovala, ponekod pa odnesla. Tudi mnogi grobovi in spomeniki so že očiščeni, pokopališče pa torej za silo urejeno. »Naša prednostna naloga je zdaj sanacija vežic, čaka nas tudi obnova pokopališkega zidu,« je napovedal Pintar in dodal, da bo stroškov ogromno, zato krajane naprošajo, da bi ob prvem novembru na posameznem grobu gorela le ena svečka, denar, ki bi ga sicer porabili za sveče, pa bi namenili za obnovo pokopališča.

Pokopavanje je na železnikarskem pokopališču znova možno, a bodo po besedah župnika Andreja Jemca vsaj pol leta uporabljali mrliške vežice v Selcih. Dodal je, da tudi pogrebnih maš dve leti ne bo v cerkvici na pokopališču, ki so jo izpraznili, razmočene stene pa bodo obklesali do nivoja vode v času poplav in se nato lotili izsuševanja. Pogrebne maše bodo zdaj darovali v župnijski cerkvi sv. Antona v Železnikih, ki je bila prav tako poplavljena, a so jo že toliko uredili, da so minulo nedeljo imeli v njej prvo nedeljsko mašo. Kot je dodal župnik, jo bodo še morali izsuševati, v prihodnjih mesecih pa se bodo lotili tudi temeljite obnove klopi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / sobota, 25. junij 2022 / 06:51

Prenovljeni prostori vrtca

Otroci vrtca v Kamni Gorici zdaj dneve preživaljajo v sodobno opremljenih, svetlih prostorih. Ob obeh popolnoma prenovljenih igralnicah so tudi nove sanitarije.

Objavljeno na isti dan


Kronika / / 07:00

Požar zanetila elektrika

V Špitaliču je zgorelo gospodarsko poslopje, stanovanjsko hišo pa je gasilcem uspelo še pravočasno zaščititi.

Gospodarstvo / / 07:00

Dokapitalizacija Skimarja spet odložena

Na skupščini Skimarja so imenovali le tri nove nadzornike, med katerimi pa ni Pavla Ruparja.

Zanimivosti / / 07:00

"Strelske vaje" na Gradišču

Bašelj - Naše planine in gore obiskujejo ljudje, ki nimajo s sabo le nahrbtnika, pohodnih palic in drugih planinskih pripomočkov, ampak očitno tudi orožje. Le kdo je na Gradišču...

Tržič / / 07:00

Rupar želi spet med poslance

Nekdanji tržiški župan in poslanec državnega zbora Pavel Rupar je zadovoljen, da so ga izvolili v izvršilni odbor SDS. Napoveduje, da bo spet kandidiral za poslanca.

Kranj / / 07:00

Referendum za Tenetiše bo

"Ali ste za to, da se na območju sedanje deponije Tenetiše v skladu s predpisi EU zgradi sodoben regijski center za ravnanje z odpadki?" bo vprašanje za občane kranjske občine v nedeljo, 11. novembra.