Po ujmi je bilo skoraj neprepoznavno. (Foto: Gorazd Kavčič)

V Železnikih spet pokopavajo

Na pokopališču v Železnikih, ki so ga opustošile poplave, je pokopavanje zopet možno. Vsaj pol leta bodo uporabljali mrliške vežice v Selcih.

Železniki – Opustošeno pokopališče v Železnikih počasi spet dobiva lepšo podobo, a bo dela še veliko, pravi Martin Pintar, predsednik Krajevne skupnosti Železniki, ki je minulo soboto organizirala akcijo urejanja pokopališča, ki je bilo po neurju skorajda neprepoznavno. »Na njem je bilo meter in pol vode, ki je zalila tudi cerkev na pokopališču in mrliške vežice, na katerih je za od 20 do 30 tisoč evrov škode in jih bo treba temeljito sanirati. Ta čas jih izsušujemo,« je pojasnil. Pokopališče so kmalu po neurju gasilci, vojaki in prostovoljci za silo očistili navlake in blata, minulo soboto pa so tam zravnali razrite poti med grobovi in jih na novo nasuli s peskom, poleg tega pa so odvažali velike skale iz pokopališkega zidu, ki ga je podivjana voda močno poškodovala, ponekod pa odnesla. Tudi mnogi grobovi in spomeniki so že očiščeni, pokopališče pa torej za silo urejeno. »Naša prednostna naloga je zdaj sanacija vežic, čaka nas tudi obnova pokopališkega zidu,« je napovedal Pintar in dodal, da bo stroškov ogromno, zato krajane naprošajo, da bi ob prvem novembru na posameznem grobu gorela le ena svečka, denar, ki bi ga sicer porabili za sveče, pa bi namenili za obnovo pokopališča.

Pokopavanje je na železnikarskem pokopališču znova možno, a bodo po besedah župnika Andreja Jemca vsaj pol leta uporabljali mrliške vežice v Selcih. Dodal je, da tudi pogrebnih maš dve leti ne bo v cerkvici na pokopališču, ki so jo izpraznili, razmočene stene pa bodo obklesali do nivoja vode v času poplav in se nato lotili izsuševanja. Pogrebne maše bodo zdaj darovali v župnijski cerkvi sv. Antona v Železnikih, ki je bila prav tako poplavljena, a so jo že toliko uredili, da so minulo nedeljo imeli v njej prvo nedeljsko mašo. Kot je dodal župnik, jo bodo še morali izsuševati, v prihodnjih mesecih pa se bodo lotili tudi temeljite obnove klopi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 27. junij 2023 / 21:12

Tanja odgovarja

Spoštovana Tanja, sprašujem za prvega vnuka, ki ima v šoli popravne izpite. Hodi v osmi razred osnovne šole in obetajo se mu popravni izpiti. Zanima me, ali bo uspel narediti razred ali pa...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / / 07:00

Darilo za kamniške novorojence

Starši novorojenca iz občine Kamnik bodo v letu 2009 iz občinskega proračuna prejeli denarno pomoč v višini 180 evrov.

Kamnik / / 07:00

Poudarek na razvoju Tuhinjske doline

Kamniški svetnik Anton Rajsar je občinski upravi zastavil javno vprašanje, kako namerava v bodoče več pozornosti nameniti razvoju Tuhinjske doline.

Kamnik / / 07:00

Nagrade za okolju prijazne terme

V Termah Snovik so ob svojem sedmem rojstnem dnevu predstavili dosedanje dosežke in načrte za prihodnje.

Zanimivosti / / 07:00

Loška papiga svetovna prvakinja

Ivan Hafner iz Škofje Loke se z vzrejo papig ukvarja že več kot 20 let. Januarja sta na svetovnem prvenstvu v Italiji dve njegovi papigi zasedli prvo in tretje mesto.

Zanimivosti / / 07:00

Starodobniki na snegu z Lubnika

Okoli devetdeset smučarjev po starem, ki so v organizaciji društva Rovtarji tekmovali v Škofji Loki, se je spustilo po snegu, ki so ga na grajski hrib navozili z Lubnika.