Naša hiša prilagojena uporabnikom
V Naši hiši, bivalni enoti Varstveno-delovnega centra INCE v Mengšu, so slovesno – tudi z glasbenim nastopom stanovalcev – zaključili gradnjo prizidka, rekonstrukcijo obstoječega objekta in preureditev zunanjih površin.
Vlaganja v Našo hišo, ki so potekala od lanskega marca, so financirali z lastnimi sredstvi v višini blizu 1,5 milijona evrov.
Mengeš – V enote Varstveno-delovnega centra INCE je vključenih 108 oseb z motnjo v duševnem in telesnem razvoju s širokega območja občin Kamnik, Mengeš, Komenda, Domžale, Trzin, Moravče in Lukovica. Bivalna enota, poimenovana Naša hiša, trenutno nudi dom 29 uporabnikom storitev. Prvim stanovalcem je odprla vrata v letu 2002, ko so jim njihove zmožnosti še dovoljevale šotorjenje, tabore ob Kolpi, hribe, je bila na ponedeljkovem odprtju novih prostorov nazorna direktorica Vladka Pacek. Kot je pojasnila, je staranje oseb z motnjo v duševnem razvoju hitrejše in intenzivnejše. »Novi prostori omogočajo boljše pogoje za življenje gibalno oviranih, obolelih, oseb z motnjami spomina in demenco, kvalitetnejše izvajanje institucionalnega varstva in socialno-zdravstvene oskrbe,« je povzela pridobitve.
Na spremenjene potrebe stanovalcev so odgovorili s prizidkom in rekonstrukcijo obstoječega objekta ter prilagoditvijo zunanjih površin. V prizidku z neto površino 97 kvadratnih metrov so uredili tri dvoposteljne sobe, čajno kuhinjo s sedežno garnituro in sanitarije. Še dve sobi z dvema posteljama so pridobili v obstoječem objektu, pa tudi negovalno sobo in negovalno kopalnico, sobo za obiske, dodatne prostore za strokovne sodelavce in nočno varovanje, pisarno za zaposlene, nov vhod z dostopom za invalide in z bolniško posteljo ..., poskrbeli so za toplotno izolacijo strehe in stropa ter prezračevanje in hlajenje obstoječih sob.
Stanovalci bodo lažje preživljali vroče poletne (in druge) dni tudi na prostem, kjer so površine prilagodili gibalno oviranim ter med drugim uredili park, postavili bioklimatsko pergolo, gugalnico in košarkarski koš. V prihodnjem letu nameravajo na vrt umestiti še dva vodna elementa, poleg tega imajo v načrtu prenovo kopalnic in strehe v obstoječem objektu.
Varstveno-delovni center INCE ob tem čaka še en zalogaj. Lanske katastrofalne poplave in nato še požar so namreč uničili prostore enote ZU v Mostah pri Komendi, namenjene umetniškemu ustvarjanju. Trenutno gostujejo na nadomestni lokaciji, ki pa ne omogoča polnega obsega dejavnosti, zato si prizadevajo za nove lastne prostore.
Slavnostna govornica, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, je dejala, da imajo praktični in simbolni pomen, saj novi prostori poleg bistvenega izboljšanja kakovosti bivanja in življenja stanovalcev ter delovnih pogojev zaposlenih sporočajo, da smo skupnost, ki skrbi za najranljivejše. Ob tem je izrazila zadovoljstvo, da je državni zbor letos ranljivim skupinam soglasno vrnil volilno pravico.
Prizadevanja za kakovostno podporo in ustvarjanje domačnosti sta pozdravila tudi mengeški župan Bogo Ropotar in minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. »Pomemben del vsake socialnovarstvene storitve predstavlja tudi prostor, kjer se izvaja. Sodobno urejeni in dostopi prostori omogočajo samostojnost, ohranjanje pridobljenih in razvoj novih spretnosti ter tudi socialnih veščin. Ključno je ohranjanje visoke kakovosti življenja uporabnikov in krepitev njihovega občutka samopotrdtve,« je med drugim poudaril minister.