Pri suhi gradnji so uporabili skale, ki so jih dobili na kraju gradnje, podrli pa so tudi nekaj originalnih zidov, ki so bili posedeni, in so jih postavili nazaj. / Foto: Vilma Stanovnik

Suhi zid še ni pozabljen

Tehnike suhozidne gradnje na Slovenskem ne poznamo le na Krasu in v Istri, temveč tudi na Gorenjskem, v delavnici Šole prenove pa so v zadnjih dneh prenavljali grajski hrib v Škofji Loki.

Ta teden je v Škofji Loki potekala zanimiva in poučna delavnica suhozidne gradnje. Veščine in tehnike suhozida so tako kot Škofjeloški pasijon vpisne na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.

Škofja Loka – Tehnika suhozidne gradnje je od leta 2018 vpisana na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Opredeljena je kot veščina zidanja brez uporabe veziva, pri kateri z odbiranjem razpoložljivega lokalnega kamna, pridobljenega s čiščenjem in urejanjem zemljišč, ter ob razumevanju skladnje nastajajo različni tipi trdnih kamnitih objektov.

»Združenje zgodovinskih mest Slovenije skupaj s partnerji – Fakulteto za arhitekturo, Srednjo gradbeno, geodetsko in okoljevarstveno šolo in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije – izvaja projekt Šola prenove. V okviru tega projekta potekajo delavnice, s katerimi želimo obuditi nekatera stara znanja obrti in spretnosti, ki so potrebna za kvalitetno prenovo. Eno od teh znanj, ki so se izgubljala in za katero skušamo najti načine, kako ga znova postaviti v okolje, je suhi zid oziroma suha gradnja. Suhi zid je znan po vseh pokrajinah v Sloveniji, zato smo, v dobrem sodelovanju z Občino Škofja Loka, pripravili delavnico tukaj na brežini Škofjeloškega gradu,« je povedala Generalna sekretarka Zgodovinskih mest Slovenije Mateja Hafner Dolenc.

Dela so potekala pod mentorstvom kamnoseka, kiparja in restavratorja Tomaža Furlana. »Na bregu nad Nunskim vrtom je bila suha gradnja uporabljena zato, da so iz te brežine ustvarili terase. S tem posegom se prilagajamo načinu, ki so ga uporabljali v preteklosti, in sicer z željo, da ne bi spreminjali pejsaža tega dela, ampak bi dograjevali na isti način in dobili celotni breg lepo urejen. To pa pomeni, da uporabljamo skale, ki smo jih dobili tukaj. Podrli smo tudi nekaj originalnih zidov, ki so bili posedeni, in jih bomo postavili nazaj. V to dovajamo nekaj tehnologij, ki bodo pomagale zadrževati toke vode in posedanje brega. To pomeni drenažne sisteme do določene mere. Ne uporabljamo pa sodobnih materialov, kot so betoni in železne konstrukcije, zato ker bi s tem samo dodatno obremenjevali brežino in povečali tveganje posedanja,« je povedal Tomaž Furlan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 23. december 2021 / 08:38

V trgovinah omejitev ena stranka na 10 kvadratnih metrov

Ljubljana – Vlada je včeraj s spremembo odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb s covidom-19 določila omejitev števila strank v prodajalnah, v katerih se izvaja dejavnost p...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 27. november 2020 / 20:28

Okraski za Vatikan so šli na pot iz Radovljice

Izdelovali so jih po vsej Sloveniji, zbirali pa ves november v radovljiškem župnišču, od koder so jih danes opoldne, potem ko jih je blagoslovil župnik Andrej Župan, s tovornim vozilom odpeljali proti...

Gorenjska / petek, 27. november 2020 / 17:02

Še se povečuje pritisk na bolnišnice

Včeraj so v Sloveniji potrdili 1609 novih okužb s koronavirusom. Hospitaliziranih je bilo 1324 covidnih bolnikov, kar je 22 več kot dan prej. Zaradi posledic te bolezni jih je umrlo 48.

Gorenjska / petek, 27. november 2020 / 16:32

Grožnje Rozmanu, Beovićevi ...

Člani vladne svetovalne skupine za covid-19 in njihovi sodelavci, tudi direktor Klinike Golnik Aleš Rozman, že več mesecev prejemajo anonimna grozilna sporočila.

Kronika / petek, 27. november 2020 / 16:29

Delavcu stisnilo nogo

Žeje pri Komendi – V enem od podjetij v poslovni coni v Žejah pri Komendi se je v začetku tedna pri delu huje poškodoval delavec. Pri delu na paletnem viličarju je pri vzvratni vožnji trčil v drug,...

Šenčur / petek, 27. november 2020 / 16:29

Nezadovoljni s prometno ureditvijo

Občinski svet v Šenčurju je zavrnil občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za drugo fazo urejanja poslovne cone severno od državne ceste. Moti jih še en predviden uvoz na to območje.