Aktivni v desetih državah
Podjetje Ngen bo v Žirovnici zgradilo še eno poslovno stavbo in stanovanja. S projekti na področju energetike je trenutno prisotno v desetih državah.
Posebno jih veseli, da stopajo tudi na nemška tla. Minuli mesec so namreč podpisali pogodbo z državnim plinskim velikanom Uniper, ki zaposluje okoli osem tisoč ljudi. »Delati s takim podjetjem je velika odgovornost in hkrati priložnost,« meni direktor Roman Bernard.
Žirovnica – Počasi jim zmanjkuje prostora, je povedal ustanovitelj in direktor žirovniškega podjetja Ngen Roman Bernard. Nadeja se, da bo že sredi prihodnjega leta zgrajen še en poslovni objekt, v katerem bo lahko delo dobilo 80 ljudi. Za svoje kadre, s katerimi želijo ustvarjati najboljšo dodano vrednost pri rešitvah za energetske izzive, bodo v bližini zgradili tudi 40 stanovanj; s tem namenom so kupili nekdanji poslovni objekt Elektra Gorenjska, je pojasnil Bernard.
Trenutno je v njihove projekte vpetih 120 zaposlenih. V Kidričevem, na lokaciji Taluma, začenjajo postavljanje še enega hranilnika, največjega doslej, z močjo 70 megavatov in zmogljivostjo hranjenja 140 megavatnih ur električne energije, ki bo namenjen zlasti odprtemu trgu, lastnikom velikih sončnih ali vetrnih elektrarn. Ob tem je poudaril, da bo Slovenija kmalu vodilna v Evropi po hranilnikih na prebivalca.
V Avstriji, Nemčiji, Italiji …
V Avstriji so že lani poleti nagovorili trg. Kot je pojasnil Bernard, je ta zelo dobro razvit, ni nobenih zamejitev cen … V Wagenhamu blizu Salzburga zdaj postavljajo hranilnik z zmogljivostjo hranjenja 160 megavatnih ur električne energije.
Posebno jih veseli, da stopajo tudi na nemška tla. Minuli mesec so namreč podpisali pogodbo z državnim plinskim velikanom Uniper, ki zaposluje okoli osem tisoč ljudi. »Delati s takim podjetjem je velika odgovornost in hkrati priložnost,« meni direktor Roman Bernard. Nov korak je po oceni Ngena pomemben ne le zanje, temveč slovensko gospodarstvo nasploh ter za razvoj celotnega energetskega sistema, ki počasi povezuje Evropo. Na podlagi sklenjene pogodbe v vrednosti blizu 50 milijonov evrov bodo na območju elektrarne Heyden v Petershagnu zgradili baterijski sistem z zmogljivostjo hranjenja sto megavatnih ur električne energije, ki naj bi začel delovati prihodnje leto. Z Uniperjem načrtujejo še nekaj poslov, je povedal Bernard, pogovarjajo pa se tudi z drugimi nemškimi podjetji, ki se ukvarjajo z energetiko. Med državami, v katerih so še aktivni, je omenil Italijo, Poljsko, Portugalsko in Hrvaško.
Poleg velikih projektov jih zaposluje potencial razpršenih oziroma malih hranilnikov pri končnih uporabnikih. Kot je pojasnil, se v Sloveniji zadnja leta hitro povečuje moč sončnih elektrarn, kar prinaša izziv, kako polno izkoristiti na ta način pridobljeno energijo.