Za jezik in za šole gre
Slovenski praznik dan državnosti bodo počastili tudi na Koroškem. Generalni konzul Republike Slovenije v Celovcu dr. Anton Novak tudi letos vabi na praznični sprejem, ki bo v torek, 18. junija, ob 18. uri v Deželnem arhivu v Celovcu.
Kjerkoli teče zadnja leta beseda o ohranjanju slovenskega jezika in kulture v sosednjih državah, kjer živijo Slovenci, se najpogosteje kot ključna dejavnika omenjata raba slovenskega jezika v javnosti in vzgoja in izobraževanje v slovenščini na vseh ravneh, od predšolske vzgoje do visokih šol. Pomembne so seveda tudi druge oblike ohranjevanja slovenstva v sosednjih deželah, tudi s pomočjo čezmejnega sodelovanja na različnih področjih vključno z gospodarskim, vendar sta vzgoja in izobraževanje v slovenščini ključna. To je bilo slišati tudi na ponedeljkovi seji Sveta vlade za Slovence v zamejstvu, ki jo je vodil predsednik vlade dr. Robert Glob in na kateri so bili tudi ministri, odgovorni za zunanje zadeve, gospodarstvo, šolstvo in kmetijstvo.
Dolga noč cerkva
Tudi župnije z dvojezičnega območja Koroške so bile vključene v tradicionalno vsedržavno ekumensko prireditev z naslovom Dolga noč cerkva, ki se je začela v petek, 7. junija, zvečer. Različne cerkve, Katoliška, Evangeličanska, Starokatoliška in Romunska pravoslavna, so na okrog devetdesetih lokacijah v državi predstavile raznotero sliko cerkva. Okrog tristo dogodkov je vabilo k skupnemu doživljanju duhovnosti, umetnosti in kulture ter odprlo svoja pogosto zaprta vrata. Največ se je dogajalo v mestni cerkvi v Pliberku in v farni cerkvi v Štebnu pri Bekštanju v zgornjem Rožu.
Na severni strani Karavank se je zvrstila še vrsta drugih dogodkov. V Pliberku v Podjuni je Mešani pevski zbor Podjuna proslavil 50-letnico delovanja. Skoraj 40-članski pevski zbor že dvajset let vodi Anja Kapun. Na slovesnem koncertu v polni dvorani Kulturnega doma v Pliberku je bil tudi prvi zborovodja Otto Wutte, ponosni pa so bili na udeležbo koroškega deželnega glavarja dr. Petra Kaiserja. Pol stoletja delovanja je slavil tudi Moški pevski zbor Janez Petjak iz Štebna pri Globasnici. Zbor je bil ustanovljen na pobudo domačina, pevskega zanesenjaka in samouka Janeza Petjaka, po katerem se zdaj zbor tudi imenuje.
V Hodišah (Keutschach) – nad vasjo so pred leti zgradili znameniti sto metrov visoki stolp iz jekla in lesa – so v soboto slavili 120. obletnico ustanovitve Slovenskega prosvetnega društva Zvezda in 20-letnico delovanja tamburaške skupine Starabanda. Praznovali so v Grajski štali.