Priznanje Palestine
Palestinska država (v nastajanju) je Republiko Slovenijo priznala že leta 1992. Naša država vrača priznanje šele v začetku junija 2024. Sicer pa Palestina z oblikovanjem svoje državnosti nima take sreče, kot jo je imela Slovenija …
Priznana od leta 1988
Poglejmo najprej, od kdaj poteka mednarodno priznavanje Palestine kot države. »Mednarodno priznanje države Palestina je cilj Palestinskega osvobodilnega gibanja (PLO) od razglasitve neodvisnosti 15. novembra 1988 v mestu Alžir, na zasedanju Palestinskega državnega sveta v izgonu. Razglasitev države Palestina je nemudoma priznala vrsta držav in do konca leta skupno več kot 80 držav. Februarja 1989 je predstavnik PLO pred Varnostnim svetom OZN potrdil priznanje 94 držav. V sklopu reševanja izraelsko-palestinskega konflikta je podpis Oselskega sporazuma med Izraelom in PLO septembra 1993 pomenil ustanovitev Palestinskega avtonomnega sveta (PNA) kot prehodne vlade za upravljanje palestinskega ozemlja. Izrael ne priznava države Palestine in ohranja de facto vojaški nadzor tudi nad ozemlji, ki so uradno pod upravo PNA. Do danes je 145 (75,1 odstotka) od 193 članic Združenih narodov priznalo državo Palestino. Več držav, ki je ne priznava, vseeno priznava PLO kot 'predstavnike palestinskega ljudstva'. 29. novembra 2012 je Generalna skupščina OZN potrdila pobudo za spremembo statusa Palestine v 'državo nečlanico opazovalko' s 138 glasovi za, 9 proti in 41 vzdržanimi. Izrael in več drugih držav, ki ne priznavajo države Palestine, zagovarja stališče, da se ustanovitev države lahko določi le na podlagi mirovnih pogovorov med Izraelom in PNA. Glavne prepreke v doseganju dogovora so meje, varnost, pravice nad vodo, status Jeruzalema in prost dostop do verskih središč, vztrajno širjenje izraelskih naselbin ter pravni pomisleki o pravici palestinskih beguncev do vrnitve.«
Dve državi ali ena
Vprašanje je že ves čas, ali naj Izraelci in Palestinci sobivajo v eni ali dveh državah. »Združeni narodi so leta 1947 sprejeli načrt za delitev Palestine, ki je predvideval vzpostavitev neodvisne judovske in arabske države. Načrt je bil označen za sionističnega, saj je, kljub temu da je bilo arabskega prebivalstva tedaj dvakrat več kot judovskega, Judom prisodil skoraj dve tretjini ozemlja. Sionistična Judovska agencija za Palestino ga je sprejela, Arabci pa so mu nasprotovali, kar je sprožilo vojno. Načrt ni bil nikoli implementiran, Izrael pa si je priboril mnogo večje ozemlje. V resoluciji o mirni rešitvi vprašanja o Palestini so Združeni narodi leta 1974 predlagali soobstoj Izraela in Palestine z mejami Palestine izpred izraelske okupacije leta 1967. Resolucijo je nazadnje leta 2013 podprlo 165 držav, le šest jih je bilo proti, med njimi Izrael in ZDA.« Prvotno je bilo mišljeno, da bi Izraelci in Palestinci skupaj živeli v eni državi. »Predlog vzpostavitve ene države na območju nekdanjega britanskega mandata za Palestino predstavlja rešitev, po kateri bi imeli dvonacionalno državo. Predlogov modelov njenega ustroja je več, skupno pa jim je prizadevanje, da bi Arabci in Judje sobivali v eni državi in bili deležni enakih državljanskih pravic in svoboščin. Kljub temu da je ta rešitev vse bolj pogosta v akademskih krogih, še ni bila deležna uradnih predlogov ali podpore. Raziskave javnega mnenja ugotavljajo, da ima predlog zelo nizko podporo med izraelskimi Judi, najvišjo pa med izraelskimi Arabci, ki ga večinoma podpirajo. Predlog ene države izhaja iz dejanskega stanja na območju, ki je dejansko vse bolj podobno obstoju ene same države, Izraela, vendar pa ta trenutno s segregacijo Arabcev v marsičem spominja na obdobje apartheida v Južni Afriki.«
Zahodni breg
Od oktobra lani je mednarodna pozornost usmerjena na dogajanje v palestinski enklavi Gaza. Večina Palestincev pa živi na zahodnem bregu reke Jordan. Kaj se dogaja tam? »S Palestinci poseljeno gorato območje severno od Mrtvega morja, ki na vzhodu meji na Jordanijo, je Izrael vojaško okupiral leta 1967. Na območju je 165 razdrobljenih palestinskih enklav, ki jih v celoti ali delno vodi palestinska oblast, in okoli 250 izraelskih naselij, ki jih nadzira Izrael in po mnenju Združenih narodov predstavljajo kršitev mednarodnega prava. Na območju prebiva nekaj manj kot 2,8 milijona Palestincev in 700.000 izraelskih naseljencev. Kljub temu je le 11 odstotkov ozemlja pod palestinskim nadzorom, 28 odstotkov pod deljenim, 61 odstotkov pa pod izraelskim. Palestinska oblast na Zahodnem bregu nasprotuje Hamasu. Izraelske sile neposredno onemogočajo razvoj industrije in gradnjo, omejujejo ali prepovedujejo kmetijsko pridelavo in številnim palestinskim podjetjem prepovedujejo prodajo izdelkov v Izraelu, zaradi česar morajo Palestinci večino potrebščin uvažati iz Izraela.« (Vir: Wikipedija in Delo) Skratka: položaj je zapleten in se zdi nerešljiv.