Inovacije so ključni dejavnik uspešnosti
Regionalna zbornica Gorenjska je podelila 16 priznanj za inovacije.
Kranj – Letos je v izboru najboljših gorenjskih inovacij sodelovalo devet podjetij in trije samostojni inovatorji. Ti se po besedah Stanislava Jaklja, predsednika ocenjevalne komisije pri regionalni gospodarski zbornici, vedno pogosteje odločajo za sodelovanje, kar prida raznolikost in široko vključenost. Skupno so inovatorji poslali v presojo 16 projektov. Toliko jih je bilo tudi lani, a je bilo podjetij v preteklem letu več, je spomnil Jakelj – s povabilom k prijavi inovacij na razpis za podelitev priznanj.
Predsednica upravnega odbora v Regionalni zbornici Gorenjska Janka Planinc je v nagovoru poudarila, da je v priznanjih mnogo več kot barva leska. Gre za znak spoštovanja, prispevek k prepoznavnosti podjetij, za soustvarjanje tako imenovanega ekosistema inovativnosti, skupnosti, ki jemlje težave kot izzive. Inovativne rešitve po njenih besedah prispevajo ne le k razvoju podjetij, temveč celotne regije in gospodarstva nasploh. »Inovacije in inovacijska kultura so ključni dejavnik uspešnosti visokotehnološke družbe in gospodarstva.«
Rdeča nit letošnjega nagrajevanja inovacij je trajnost. Glavni izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček je dejal, da odločitev za trajnostno poslovanje ni več stvar izbire, ampak potreba. »Trajnost je ključ do dolgoročnega uspeha in blaginje posameznikov, podjetij in družbe kot celote.« Priznanje za izziv s področja trajnosti je prejelo podjetje Iskraemeco, in sicer za modularno platformo eIoT in pametne števce energije IE.X. Kot so pojasnili, inovativne rešitve predstavljajo pomemben napredek na področju tehnologije pametnega merjenja energije.
Sedem zlatih priznanj
Inovacija kranjskega podjetja je ena od štirih, ki se bodo v septembru potegovale za priznanje na nacionalni ravni. Med kandidati so še SIJ Acroni z jeklom prihodnosti – inovacijo, ki so jo razvili skupaj z nemškim kupcem za novo generacijo vodikovih gorivnih celic, Domel z razvojem elektronsko komutiranih motorjev družine ZKG, ki se ponaša z najvišjo energijsko učinkovitostjo ter prispeva k trajnostni naravnanosti, in Alples z modelom kuhinje Aroma, ki dosega visoke standarde funkcionalnosti in estetike, omogoča pa tudi hitre kombinacije elementov.
Podelili so še tri zlata priznanja. SIJ Acroni je bil nagrajen tudi za izboljšave v izdelavi najbolj prodajanega visokotrdnostnega jekla SIMAXX 700, Domel pa za razvoj in industrializacijo pogona 830 za oljno črpalko. Samostojna inovatorka Karlina Gašperin je priznanje prejela za družabno didaktično igro Skriti zaklad, ki ob pridobivanju socialnih veščin spodbuja nezavedno učenje štetja.
Srebrna priznanja so šla v roke inovatorjev iz podjetij Tab Systems, Poclain Hydraulics, SIJ Acroni in Iskra. Bronasta priznanja je GZS – Regionalna zbornica Gorenjska ob boku s podporniki INOvativnosti ter v partnerstvu z gospodarskim ministrstvom in agencijo Spirit namenila še eni inovaciji jeseniškega Acronija, SRC Infonet, ResEvo in projektoma samostojnih inovatorjev Naima Malokuja ter Martine Praprotnik in Jožeta Misleja (In the essence institut).
Ob podelitvi priznanj je o svojih izkušnjah inoviranja spregovoril glavni direktor podjetja M Sora, doktor lesarskih znanosti Aleš Ugovšek. Besedo pa so dali tudi dijakom Srednje šole za strojništvo iz Šolskega centra Škofja Loka, ki so pod mentorstvom Kristjana Prosena izdelali inovativen fizikalni sef, s katerim so dosegli drugo mesto na državnem tekmovanju v odpiranju fizikalnih sefov ter se uvrstili na svetovno prvenstvo.