Dobili okoljevarstveno dovoljenje
Podjetje Harsco je dobilo okoljevarstveno dovoljenje in podpisalo sporazum z Alpe Adria Green, ki tej okoljski organizaciji omogoča pregled nad predelavo bele žlindre.
Jesenice - Podjetje Harsco Minerali je prejelo okoljevarstveno dovoljenje za predelavo bele žlindre na območju Acronija. To pomeni, da bo podjetje - ko bo zgrajen objekt za predelavo, predvidoma v začetku prihodnjega leta - lahko začelo predelovati tudi kupe žlindre, ki se že desetletja dolgo kopičijo na obrežju Save Dolinke ob Acroniju. Na leto bodo lahko predelali 49 tisoč ton omenjene žlindre, okoljevarstveno dovoljenje pa bo veljalo deset let od začetka predelovanja. S tem je družba Harsco Minerali dobila vsa potrebna dovoljenja za svojo dejavnost na območju Acronija. Prvotno so imeli le dovoljenje za predelavo žlindre, ki prihaja neposredno iz proizvodnje. Za to žlindro je namreč Acroni pridobil certifikat, da gre za stranski produkt v proizvodnji in ne več za odpadek. Zato za njeno predelavo ne potrebujejo okoljevarstvenega dovoljenja. Več težav pa so imeli s pridobitvijo okoljevarstvenega dovoljenja za nakopičeno žlindro. Stranka v postopku pridobitve dovoljenja je bila okoljska organizacija Alpe Adria Green, s katero pa jim je vendarle uspelo najti skupni jezik. Kot je povedal direktor Harsca Minerali Andrej Begelj, so podpisali poseben sporazum, s katerim je podjetje ugodilo okoljskim zahtevam, s tem pa je Alpe Adria Green odstopila od nasprotovanja podelitvi okoljevarstvenega dovoljenja.
Kot je dejal predsednik Alpe Adria Green Vojko Bernard, podpisani sporazum Alpe Adrii Green omogoča pregled nad predelavo bele žlindre. »Vse pripombe, ki smo jih kot stranski udeleženec v postopku podali na osnutek okoljevarstvenega dovoljenja, so bile upoštevane,« je povedal Bernard. Tako bo transport žlindre moral potekati v zaprtih vagonih in kamionih. Obenem bodo vzeli vzorce žlindre z območja, ki ga namerava Harsco sanirati, saj ni jasno, ali gre za čisto žlindro ali pa so v njej tudi druge substance, ki bi lahko pri predelavi povzročile dodatno nevarnost za okoliške prebivalce. »To okoljevarstveno dovoljenje je prvo tako dovoljenje, v katerega je vključen tudi obvezujoč dogovor z nevladno organizacijo in bi bil lahko vzorčni primer, kako morajo biti sestavljena izdana okoljevarstvena dovoljenja,« je še poudaril Vojko Bernard. Sicer pa bodo po besedah Andreja Beglja nakopičeno žlindro začeli predelovati predvidoma v začetku prihodnjega leta. Obrat za predelavo že gradijo, čez mesec dni pričakujejo še preostanek opreme, dela pa naj bi bila končana v nekaj mesecih. Po načrtih naj bi Harsco, ki ta čas zaposluje petnajst ljudi, v prihodnje zaposlil še dvajset delavcev.