Pri sanaciji škode je pred začetkom poletne sezone delavcem parka na pomoč priskočila ekipa vzdrževalcev poti iz pobratenega Narodnega parka Crater Lake v ZDA. / Foto: Marjana Ahačič

Na pomoč priskočili Američani

Lanske poplave so povzročile precej škode tudi na infrastrukturi Triglavskega narodnega parka, zlasti v Pokljuški soteski in na Soški poti. Pri sanaciji škode je pred začetkom poletne sezone delavcem parka na pomoč priskočila ekipa vzdrževalcev poti iz pobratenega Narodnega parka Crater Lake v ZDA.

Skoraj dva kilometra dolgo in do petdeset metrov globoko Pokljuško sotesko, vrezano v apnenčaste sklade, je izdolbel odtok talečega se ledenika na Pokljuki. Ustvaril je največjo fosilno sotesko v Sloveniji.

Kot je povedal direktor TNP Tit Potočnik, je avgusta lani že dan po ujmi prejel klic iz Narodnega parka Crater Lake, kjer so v medijih zasledili poročila o naravni nesreči v Sloveniji. V pobratenem narodnem parku iz ameriške zvezne države Oregon so jim takoj ponudili pomoč. Po pogovorih in pripravah na sanacijo je v začetku maja v Slovenijo res prispela šestčlanska strokovna ekipa, ki je v ameriških nacionalnih parkih specializirana prav za sanacijo in vzdrževanje poti.

Doma skrbijo za 150 kilometrov poti in se glede na sezonske potrebe selijo med tamkajšnjimi narodnimi parki. Kot je povedal vodja ekipe Andrew Hoeg, so tokrat prvič odšli na pomoč v tujino. »Izkazalo se je, da gre sicer za težko delo, a takšnega smo vajeni,« je dejal Hoeg.

V Pokljuški soteski so delali na zahtevnem skalnatem območju, kasneje pa jih je čakala še sanacija poškodovane Soške poti na bolj ravninskih odsekih. V soteski so se najprej lotili sanacije ograj, stopnic v galerijah in same poti. Odstranili so tudi zagozde in jezove na potoku, da se škoda v primeru ponovnih poplav ne bi ponovila. Preizkus tega, kako dobro so opravili delo, pa je prišel že nekaj dni po njihovem prihodu, ko je v kratkem času padla izjemno velika količina padavin in je potok, ki je ustvaril in avgusta lani tudi razdejal sotesko, znova močno narasel.

Kot je povedal vodja vzdrževanja v javnem zavodu TNP Miha Marolt, jih je ekipa ZDA v času skupnega dela ogromno naučila. »Ima veliko izkušenj z delom na terenu, medtem ko v TNP nimamo svoje ekipe, ki bi se ukvarjala prav z vzdrževanjem poti,« je pojasnil.

Skoraj dva kilometra dolgo Pokljuško sotesko je sicer pri umikanju ledenikov izdolbel nekdanji tok Ribščice. Ko je voda usahnila, je ostala za njo največja fosilna soteska v Sloveniji. Čez najožji del so že leta 1930 uredili prehod z lesenimi mostovi. V Triglavskem narodnem parku si prizadevajo za ohranjanje naravnih procesov in pristnosti soteske s čim manjšimi posegi vanjo.

Kot je poudaril Marolt, je zdaj soteska znova precej varnejša za obisk, v vsakem primeru pa je treba biti zanj še vedno ustrezno pripravljen in ustrezno obut, tudi čelada ni odveč.

Obiskovalcev slikovite soteske je iz leta v leto več, ugotavljajo v TNP, kjer si skupaj z Občino Gorje prizadevajo za vzpostavitev prometnega režima, ki bi motorna vozila obiskovalcev obdržal v Zgornjih Gorjah. Tam je po njihovem mnenju tudi najprimernejši začetek obiska Pokljuške soteske. Že sam sprehod skozi Zgornje Gorje in naselje Krnica do vstopa v Pokljuško sotesko je namreč posebno doživetje, ki obogati obisk te izjemne naravne vrednote.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Avsenikov spomin na prednike

Na novo odprta muzejska zbirka o skoraj 200-letnem bivanju Avsenikove rodbine pri Jožovcu v Begunjah kaže na skrben odnos sedanjih lastnikov domačije do prednikov.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 27. september 2010 / 07:00

Jesenski lepotni prvenec

Licenčna oddaja, resničnostni šov Slovenski top model je prišel na male zaslone minuli teden in v čast lansiranja šova je televizija TV3 na Ljubljanskem gradu za povabljene in medije pripravila z...

Nasveti / ponedeljek, 27. september 2010 / 07:00

Piramidni lepotec

Veliki Draški vrh (2243 m) - Legendarni Tine Mihelič ga je označil za mladostniško vitkega in elegantnega. Gora, vrhunske oblike, na katero ne vodi nobena markirana pot. Idilični razglednik.

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. september 2010 / 07:00

Velika škoda v kmetijstvu

Ljubljana - Nedavne poplave so po prvi oceni kmetijske svetovalne službe prizadele okoli trideset tisoč hektarjev kmetijskih zemljišč, največ v Posavju, ob Krki, Sotli, v Zasavju...

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. september 2010 / 07:00

Na začetku naj bi promocijo plačevala država

Kranj - Zakon o promociji kmetijskih in živilskih proizvodov, ki so ga pripravili na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, predvideva, da bi denar za promocijo zagot...

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. september 2010 / 07:00

Povprečna letina sadja

V sadovnjaku Resje (KGZ Sava Lesce) bodo letos pridelali od 550 do šeststo ton sadja. Spomladi naj bi na novo zasadili dva hektarja nasada.