Obnova Plečnikove kapelice se odmika
Še lani je kazalo, da je obnova dolga leta zapuščene in propadajoče Plečnikove kapelice v vrtu graščine Katzenstein v Begunjah tik pred vrati. A so nato statiki in geologi ugotovili, da bi zgolj stroški stabilizacije plazovite brežine znašali kar milijon evrov, in predlagali razmislek o prestavitvi paviljona na stabilnejše zemljišče.
Begunje – Ko je lastništvo Plečnikovih paviljonov Brezjanka in Jožamurka pred nekaj leti prevzela Občina Radovljica, so se začeli prvi konkretni premiki v smeri zaščite in obnove obeh objektov, opredeljenih kot spomenika državnega pomena. Občina je za potrebe obnove naročila statično presojo in načrt sanacije temeljev objektov ter tudi načrt statične stabilizacije plazovite brežine, kjer stoji paviljon Jožamurka.
Milijon samo za utrditev brežine
A izsledki, ki so jih pripravili izdelovalci načrta sanacije paviljona in stabilizacije brežine, kažejo, da bo obnovo treba prilagoditi, so pojasnili na radovljiški občinski upravi. »Izkazalo se je, da sanacija Jožamurke na obstoječi lokaciji ekonomsko ni upravičena. Po oceni inženirske stroke (statikov in geologov) stroški zgolj statične stabilizacije plazovite brežine znašajo najmanj milijon evrov, zato so predlagali premislek o prestavitvi paviljona na stabilnejše zemljišče.«
Turistično društvo Begunje, ki si že desetletja prizadeva za ustavitev propadanja in obnovo Plečnikove dediščine v Begunjah, je zaradi toka dogodkov zaskrbljeno. »Trenutno stanje spomenikov državnega pomena kaže zelo klavrno podobo razpadajočih objektov in dolgoletna prizadevanja krajanov, da se zaščiti Plečnikova dediščina v Begunjah, ne kaže želenih rezultatov,« ugotavlja predsednik društva Peter Kolman.
»Posebno nas je presenetila ideja o prestavitvi Jožamurke, saj vemo, da je arhitekt Plečnik lokacijo izbral z namenom in objekt zelo premišljeno umestil v prostor. Ob tem pa tudi sami ocenjujejo, da prestavitev niti ni cenejša od same sanacije brežine.«
Pričakujejo obljubljena pojasnila
Kot pravi, v kraju razumejo, da največjo težavo predstavlja plazenje zemljišča, na katerem stoji Jožamurka, pa tudi to, da nihče ne bo dal milijona evrov samo za sanacijo, kakršno trenutno predlaga stroka. »Težje pa razumem, da po toliko letih opozarjanja – minilo je tudi Plečnikovo leto – in po tem, ko je občina zagotovila, da je pripravljena vlagati v obnovo, ne najdejo ustrezne, tako za finančno kot za stroko sprejemljive rešitve.«
Kljub vsemu upajo, da je kompromis mogoč. »Vsekakor pričakujemo s strani ZVKD že za lani in nato za konec letošnje pomladi napovedano predstavitev ugotovitev, ki se nanašajo na Plečnikovo dediščino v Begunjah. V kraju si želimo, da se končno začne sanacija in da nam bo Plečnikova dediščina – kar je je še ostalo – v ponos, in ne v sramoto.«