Partnerji projekta Soenergetika so stopili skupaj pred leti in v četrtek ob odprtju posodobljene kotlovnice. (Foto: Tina Dokl)

Stroške znižali za četrtino

Z modernizacijo toplotnih postaj, optimizacijo omrežja, zamenjavo kotlov in postavitvijo soproizvodnje toplote in električne energije stanovalci Planine do nižjih stroškov za ogrevanje.

S projektom Soenergetika so partnerji realizirali najučinkovitejšo metodo soproizvodnje toplote in energije. »Pričakovana proizvodnja elektrike je 21,7 milijona kilovatnih ur ali za 5400 gospodinjstev, kar je za tisoč več, kot je gospodinjstev v soseski Planina v Kranju,« je povedal Aleš Ažman. »Ustvarili smo boljše izkoristke, manjše toplotne izgube, s tem pa prihranke in nižje stroške ogrevanja za stanovalce Planine,« pa Vera Zevnik.

Kranj - »Civilna iniciativa je običajno proti določenim posegom, dejavnostim, mi pa smo si prizadevali za spremembe in uspeli,« je ob četrtkovem odprtju prenovljene kotlovnice Planina v Kranju povedal Beno Fekonja iz Civilne iniciative za cenejše ogrevanje na Planini.

Z vrsto investicij v skupni vrednosti 5,8 milijona evrov, ki se bodo povrnile v več letih, so lastnikom oziroma stanovalcem privarčevali dodatna vlaganja v sistem ogrevanja, pridobili so okolju prijaznejšo proizvodnjo toplote, hkrati pa plačujejo za 24 odstotkov nižje stroške za ogrevanje. »Prihranimo približno 250 tisoč evrov, kar so stanovalci konkretno občutili v sredo, ob prejemu položnice. Tokrat so prejeli drugi popust v višini približno evra na kvadratni meter ali povprečno okoli 65 evrov na stanovanje,« je pojasnil Fekonja. Tako znižanih položnic bo še devet, vsako leto po ena.

Poleg zgodbe o cenejšem ogrevanju pa za investicijami v Toplarno Planina stoji tudi uspešna zgodba konzorcija v soproizvodnjo toplote in ogrevanja. Zadovoljstvo ob zaključku investicije so izrazili Bojan Luskovec, predsednik uprave Elektro Gorenjska, in Aleš Ažman iz hčerinske družbe Gorenjske elektrarne (te so od EG tudi prevzele projekt), direktorica Domplana Vera Zevnik, Matjaž Janežič, predsednik uprave HSE, in Rok Vodnik iz Petrola. Vse naštete družbe so sodelovale v konzorciju Soenergetika.

Soproizvodnja toplote in električne energije spada med najsodobnejše načine za povečanje energetske učinkovitosti. Omogoča devetdesetodstoten izkoristek goriva in do 38 odstotkov prihranka primarne energije. V kotlovnici so postavili dva plinska motorja, ki bosta proizvajala tako električno kot toplotno energijo. Eden bo deloval vse leto in bo pokrival potrebe po topli sanitarni vodi, drugi, zmogljivejši pa bo skrbel za ogrevanje med kurilno sezono. Lani je Domplan zamenjal tudi dva kotla za ogrevanje, ki sta pozimi že proizvajala in oddajala toploto v sistem daljinskega ogrevanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / ponedeljek, 24. junij 2019 / 12:42

Vsem zagotoviti dostop do vode

V sklopu Blejskega vodnega festivala so predstavniki gospodarstva in države med drugim podpisali zavezo za doseganje ciljev Združenih narodov, s katero naj bi do leta 2030 vsem zagotovili dostop do vo...

Objavljeno na isti dan


Komenda / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Komendčani o krvavški vodi

Komenda - Komendski svetniki so se v zadnjih dneh kar dvakrat sestali na izredni seji, namenjeni problematiki vodovodnega sistema Krvavec. Kot je sporočil župan Tomaž Dro...

Mengeš / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Mengšani bodo pili svojo vodo

Občina Mengeš ne bo pristopila k projektu povečanja zmogljivosti vodovodnega sistema Krvavec. Svoj vodovod bodo priklopili na mengeške vrtine.

Kranj / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Pet občin za obnovo vodovoda

Razen Mengša obnovo krvavškega vodovoda podpirajo vse občine solastnice: Kranj, Šenčur, Cerklje, Vodice in Komenda.

Zanimivosti / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Bo Vurnik dobil spominsko sobo?

Radovljica - Občinski svetnik Janez Urbanc je dal županu in občinski upravi pobudo, da bi v Radovljici uredili stalno razstavo o uglednem rojaku, arhitektu Ivanu Vurniku. V občin...

Kranjska Gora / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Občina bo plačala dežurno službo

Kranjska Gora - V turistični kranjskogorski občini že dalj časa nimajo urejene dežurne zdravstvene službe prek vikendov in ob praznikih. Na Občini Kranjska Gora so zato iskali mo...