V Begunjah so proti širitvi Elana
Tako Krajevna skupnost Begunje kot predstavniki civilne iniciative opozarjajo na potencialne negativne vplive, ki bi jih lahko imela načrtovana širitev proizvodnje Elana.
Begunje – »Če kapitalu ne postavi pravil in omejitev občina, jih moramo mi, krajani,« je v sredo na novinarski konferenci, na kateri so se odzvali na načrtovano širitev podjetja Elan, poudaril predstavnik civilne iniciative Andrej Čufer. Ta se je oblikovala po tem, ko je Elan konec aprila krajanom predstavil načrte, po katerih naj bi zaradi širitve proizvodnje prostor za parkirišča uredili nasproti sedanjega, to je na drugi strani ceste proti Begunjam. Zemljišča so trenutno kmetijske površine v zasebni lasti, a občinski prostorski dokumenti že vse od sredine osemdesetih let njihovo namembnost opredeljujejo prav kot prostor, namenjen širjenju proizvodnje.
Predstavniki civilne iniciative so prepričani, da bi nadaljnja širitev podjetja negativno vplivala na kakovost bivanja okoliških prebivalcev in tudi uničila možnosti razvoja turizma. Predvsem jih skrbijo sicer še nepotrjene informacije, da naj bi Elan v neposredni bližini naselja postavil novo, veliko proizvodno halo, ki bi imela posebej negativen vpliv tako na življenje v kraju kot na njegov nadaljnji razvoj.
Kot je v izjavi za javnost že prejšnji teden zapisal svet Krajevne skupnosti Begunje, v kraju sicer podpirajo rast gospodarstva, a jih obenem skrbita varovanje okolja in zdravja ljudi. »Predvsem nas skrbi ozadje načrtovane umazane industrije, ki ne sodi v vas, ampak v industrijske cone z ustrezno infrastrukturo,« so poudarili in dodali, da tudi ne podpirajo dodatnega uničevanja zelenih in kmetijskih zemljišč.
Rešitev vidijo v selitvi v industrijsko cono
V Begunjah se je zaradi načrtov podjetja oblikovala civilna iniciativa z geslom Poliester z razlogom iz vasi v industrijsko cono. Kot je na novinarski konferenci povedal njen predstavnik Andrej Čufer, bi moral Elan proizvodnjo kompozitov oziroma velikih komponent za vetrne elektrarne preseliti na drugo lokacijo.
Poudaril je, da proizvodnja Elana zaradi smradu stirena, steklenih vlaken, prahu in dimnih plinov plastike že zdaj negativno vpliva na okoliške prebivalce, prav tako je tudi požarno nevarna. Prepričan je tudi, da sončni paneli, s katerimi so prekrite strehe Elanovih objektov, ne sodijo na strehe proizvodenj, v katerih se uporabljajo lahko hlapljive, hitro gorljive in eksplozivne snovi. Prav tako je opozoril na veliko obremenitev, ki jo za sicer že tako šibko prometno infrastrukturo predstavljajo transporti tovora velikih dimenzij, ki prihaja iz Elana.
Spomnil je še, da v Elanovi proizvodnji skoraj ni več domačinov, zaradi česar se večina delavcev vozi iz drugih krajev, vse več pa tudi iz drugih držav.
Kot idealno lokacijo, kamor bi Elan lahko preselil proizvodnjo kompozitov za vetrne elektrarne, Čufer vidi območje Hrušice tik ob izvozu za avtocesto, kjer bi bil proizvodni objekt od prvih hiš oddaljen 350, ne zgolj 20 metrov, kot je to v Begunjah.
Opozoril na vlogo občine
Drugi predstavnik civilne iniciative Janez Urbanc je opozoril, da je pri reševanju trenutne situacije ključnega pomena usmeritev občine, ki s svojimi prostorskimi načrti lahko kreira pogoje bivanja in kakovost življenja občanov. Zato je Občini Radovljica podal pobudo za ureditev ceste in predlog, da bi se parkirišča nadomestila s parkirnim objektom znotraj trenutnega območja Elana, kjer bi bila za Begunje kar najmanj moteča.