Mlaka hoče na svoje
Na kranjski občini so potrdili, da naj bi mestni svet pobudi obravnaval na eni od prihodnjih sej. Mlaka bi šla uradno lahko na svoje, če bodo izpolnjeni pogoji, leta 2010.
Kranj - Krajan Mlake Miran Hude je že pred posvetovalnim referendumom o gradnji regijskega centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah poudaril, da bi se raje udeležil referenduma, na katerem bi se krajani Mlake opredelili do tega, ali hočejo imeti svojo krajevno skupnost. Mlaka je zdaj del Krajevne skupnosti (KS) Kokrica. »Župan je povedal, da bo razpravo o tem uvrstil na eno od jesenskih sej,« je povedal Miran Hude. Mlaka ima približno 1500 prebivalcev, voljo krajanov sosednjih Srakovelj in Ilovke, ali se želijo pridružiti Mlaki, pa bodo še preverili, je povedal Hude, in dodal: »Kulturni dom in kakšno veselico imamo lahko še skupaj s Kokrico, drugo pa bo treba deliti. Ne bomo podlegli nobenim pritiskom ali grožnjam, da bomo zaradi želje po odcepitvi prikrajšani za kakšno investicijo.«
Stališče kranjske občine je sporočila predstavnica za stike z javnostjo Mendi Kokot: »Krajevni skupnosti Kokrica je Mestna občina (MO) Kranj v začetku septembra v pojasnilu o pobudi zbora krajanov, da se ustanovi nova KS Mlaka, opozorila, da je treba upoštevati določila Statuta MO Kranj, kjer je v 54. členu zapisano: ‘Svet lahko s spremembo statuta ukine krajevno skupnost ali spremeni njeno območje. Sprememba statuta, s katero se ukine krajevna skupnost oziroma spremeni njeno območje, lahko začne veljati šele po izteku mandata sveta krajevne skupnosti. Pred ustanovitvijo krajevnih skupnosti ali pred spremembo njihovih območij mora svet na zborih krajanov ali na referendumu ugotoviti interes prebivalcev posameznih območij v občini, kjer naj bi bile ustanovljene krajevne skupnosti. Ugotavljanje interesa se nanaša na ime in območje krajevne skupnosti.'« Na občini so potrdili, da naj bi Svet MO Kranj pobudo obravnaval na eni od prihodnjih sej oziroma še v tem mandatu. Mlaka bi šla uradno lahko na svoje, če bodo izpolnjeni pogoji, leta 2010.