Tretjina hrane plod oprašitve
Ob svetovnem dnevu čebel, ki ga zaznamujemo 20. maja, so na Breznici počastili 290. obletnico rojstva prvega učitelja čebelarstva Antona Janše, ki je pomembno prispeval k širjenju čebelarskega znanja zunaj domačih meja.
Breznica – Svetovni dan čebel, ki ga letos praznujemo že sedmo leto, sovpada z obletnico rojstva čebelarja Antona Janše, ki se je rodil 20. maja 1734 na Breznici. Kot je na proslavi pri Janševem čebelnjaku dejal predsednik Čebelarskega društva Antona Janše Breznica Matjaž Pogačnik, so ob razglasitvi tega dneva upali in si želeli, da bi praznik prinesel večje zavedanje o pomenu čebel in drugih opraševalcev. »Brez kančka dvoma lahko rečemo, da je sporočilo tega dne doseglo svoj namen. Številne države po svetu so namreč s pomočjo tega dneva ozavestile ljudi o pomenu čebel in začele razmišljati o projektih, ki bi posvečali večjo pozornost čebelam in drugim opraševalcem. Danes se svet spoštljivo pogovarja o čebelah, čebelarjih in vsem, kar sodi zraven. Zavedamo se, da je prehranska varnost odvisna od teh majhnih in marljivih žuželk,« je poudaril Pogačnik.
Pobudnik svetovnega dneva čebel in predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je opozoril na pomembnost tega praznika po celem svetu. »Pred desetletjem si nismo predstavljati, da bo ta dan postal svetovno gibanje. Ob tej priložnosti potekajo po celem svetu številne prireditve, posvečene čebelarstvu. Lahko smo ponosni, da je Janšev čebelnjak temelj svetovnega dneva čebel in da se imenuje ravno po Slovencu, največjem čebelarju z Breznice,« je dejal Noč in dodal, da je vsaka tretja žlica hrane plod opraševanja čebel in drugih opraševalcev.
Direktor Zavoda za turizem in kulturo Žirovnica Matjaž Koman je spomnil, da so pred leti s pomočjo Občine Žirovnica čebelnjak Antona Janše obnovili. »Kritino iz skodel smo nadomestili s slamnato kritino, in sicer z namenom, da bi videz čebelnjaka čim bolj približali času, ko sta v njem čebelarila Anton in njegov oče. Uredili smo lesene dele, panjske končnice, notranjost, v okolici pa postavili nove informacijske table, da bi se obiskovalci čebelnjaka lahko še bolje povezali z našim krajanom, njegovim delom in spominom nanj,« je strnil Koman.
V osrednjem delu proslave je nekdanja kustosinja Čebelarskega muzeja Radovljica, zgodovinarka Verena Štekar Vidic, temeljito predstavila svoja raziskovanja arhivov na Dunaju in v Celovcu o učitelju čebelarstva Antonu Janši. Zbrani so si po nagovoru žirovniškega župana Leopolda Pogačarja ogledali še kratek film o čebelarstvu v Sloveniji, ki so ga ustvarili mladi raziskovalci Srednje šole Jesenice. Dogodek, ki sta ga organizirala Zavod za Turizem in Kulturo Žirovnica ter Čebelarsko društvo Antona Janše Breznica, so s kulturnim programom obogatili otroci iz vrtca Osnovne šole Žirovnica in duet Eva in Peter.