Marko Bošnjak izvoljen za predsednika sodišča
Škofjeločan Marko Bošnjak, od leta 2016 slovenski sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice, bo z junijem prevzel predsedovanje sodišču v Strasbourgu.
»Izvolitev je tudi dokaz, da v Evropi vendarle ni majhnih in velikih in da lahko tudi tisti, ki prihajajo iz manjših držav z relativno omejeno ekonomsko in politično močjo, pomembno vplivajo na tok stvari v Evropi,« je dejal.
Strasbourg, Škofja Loka – Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu je v ponedeljek za svojega predsednika izvolilo slovenskega sodnika Marka Bošnjaka iz Škofje Loke. Prvi Slovenec na čelu kateregakoli mednarodnega sodišča bo mandat predsednika ESČP začel 1. junija, devetletni mandat na sodišču v Strasbourgu pa se mu sicer izteče maja prihodnje leto.
Bošnjak je po izvolitvi za STA poudaril, da gre za najvišjo funkcijo v sistemu evropskega varstva človekovih pravic, kar prinaša tudi veliko odgovornost. Izvolitev je označil kot velik izraz zaupanja svojih kolegov, pa tudi za priznanje Slovencem kot narodu in Sloveniji kot državi. »Izvolitev je tudi dokaz, da v Evropi vendarle ni majhnih in velikih in da lahko tudi tisti, ki prihajajo iz manjših držav z relativno omejeno ekonomsko in politično močjo, pomembno vplivajo na tok stvari v Evropi,« je še dejal.
V pogovoru za TV Slovenija pa je Bošnjak poudaril, da je cilj ESČP predvsem utrditi položaj varstva človekovih pravic v Evropi kot celoti. »Izzivi, s katerimi se srečujemo, so številni. V številnih državah odstopajo od klasičnih standardov varstva človekovih pravic. Pojavljajo se izzivi na nekaterih novih področjih, kot so podnebne spremembe, umetna inteligenca in podobno. Vedno znova pa prihajajo neke klasične teme, kot so na primer migracije, dolžina postopkov in tako naprej. Letno prejmemo približno 70 tisoč primerov in več, tako da dela ne zmanjka,« je dejal.
ESČP nadzira spoštovanje evropske konvencije o človekovih pravicah v 46 državah članicah z več kot 700 milijoni prebivalcev. Sestavlja ga po en sodnik iz vsake države članice, ki je izvoljen za devetletni mandat, tega pa ni mogoče obnoviti. Bošnjak je bil za slovenskega sodnika izvoljen aprila 2016, svoj mandat pa je nastopil maja tega leta. Pred tem je bil odvetnik in član upravnega odbora v Odvetniški družbi Čeferin in partnerji ter izredni profesor kazenskega prava na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici. Pred prihodom v Odvetniško družbo Čeferin je bil višji znanstveni sodelavec Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti in svetovalec ustavnega sodišča v najzahtevnejših kazenskih zadevah. Ukvarja se s kazenskim, procesnim in materialnim pravom, ustavnim pravom, pravom človekovih pravic in mednarodnim pravom. Javnost ga pozna iz mnogih kazenskih postopkov, v katerih je med drugim branil Dragana Tošića v zadevi Balkanski bojevnik, nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja, nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, koprskega župana Borisa Popoviča ...