V mestnih nasadih Nove Gorice je več kot 12 tisoč vrtnic, na vrtu Frančiškanskega samostana v Kostanjevici je doma druga največja zbirka burbonk v Evropi, častno mesto je vrtnica našla tudi v mestnem grbu. Festival vrtnic vas bo razvajal z vonjem in barvami, okusom ter kulturnim dogajanjem vse do 19. maja. / Foto: arhiv organizatorja (Ana Rojc)

Vrtnice lahko vonjate in tudi okušate

Goriško društvo ljubiteljev vrtnic v Novi Gorici že tradicionalno organizira Festival vrtnic, letos že devetnajstič. Festival postaja iz leto v leto bolj prepoznaven, njegov program pa je tudi nepogrešljivi del pomladne kulturno-turistične ponudbe v mestu vrtnic, kot se Nova Gorica tudi imenuje.

Festival se je začel zadnji petek v aprilu, zaključil pa se bo 19. maja, do takrat pa bo mesto gostilo številne razstave, delavnice, koncerte, vodenja, predavanja, tudi rožno tržnico.

V središču pozornosti je poleg novih zasaditev zagotovo ponovno druga največja zbirka vrtnic burbonk v Evropi na vrtu Frančiškanskega samostana v Kostanjevici, ki vedno znova navduši obiskovalce.

Organizatorji festivala si želijo tudi, da bi mesto v prihodnosti dobilo svoj rozarij, nam je med drugim pojasnila Lavra Peršolja Jakončič, sicer zadolžena za stike z javnostjo pri družbi Hit, ki je tudi precej prisotna na Gorenjskem – natančneje v Kranjski Gori, medtem ko že od samega začetka zelo aktivno sodelujejo tudi pri organizaciji Festivala vrtnic. Letos praznujejo 40-letnico in tako so mestu, prebivalcem in obiskovalcem ob obletnici simbolično poklonili nov mali mestni nasad štiridesetih vrtnic, ki bo krasil Delpinovo ulico.

Daj svojemu nosu šanso

Novost letošnjega Festivala vrtnic je razstava naravnih parfumov, ki ima naslov Daj svojemu nosu šanso in bo 11. maja med 12. in 17. uro v prenovljenem Rafutskem parku na Pristavi pri Novi Gorici. Na mali rožni tržnici, ki bo dan kasneje na vrtu Frančiškanskega samostana, boste lahko kupili sadike burbonk in drugih vrtnic. V Vedrijanu pa se boste lahko na kmetiji Marinič pobliže spoznali s še eno vrsto vrtnic, damaščankami – 11. maja med 10. in 14. uro. Dogodek so poimenovali Dan med damaščankami. Pripravljajo tudi delavnico izdelovanja trdega mila z vonjem vrtnic, keramično delavnico pa so naslovili Ustvarjam rožo. Več o vrtnicah in programu festivala lahko najdete na spletni strani organizatorja festivala.

Roža vseh rož

Vrtnice so kraljice med cvetlicami, zato je povsem razumljivo, da so v našem življenju vseprisotne. Srečujemo jih v naravi in na vrtovih, v umetniških upodobitvah in stvaritvah, zdravilstvu, kozmetiki, parfumeristiki, aromaterapiji, kulinariki … Vsakič znova nas spodbujajo k razmisleku in odkrivanju pomenov njihove široke simbolike. Sodijo med najstarejše gojene rože, znane so po svoji lepoti, spadajo med rože ljubezni, o njihovem nastanku pa kroži več zanimivih zgodb. Burbonke so med vrtnicami nekaj posebnega. Predstavljajo nekakšno razvojno stopnico med starimi in modernimi vrtnicami. So vrtnice 19. stoletja in so po svetu večinoma izumrle, zato je Festival vrtnic priložnost, da jih dodobra in pobliže spoznate skozi voden ogled. Ti so v času festivala načrtovani vsak dan ob 11. uri, le v primeru slabega vremena ogled zbirke burbonk na vrtu Frančiškanskega samostana Kostanjevica odpade. To uro so izbrali zato, ker naj bi takrat te prelestne lepotice najbolj dišale.

Obiskovalci festivala hitro ugotovijo, da vrtnice igrajo zanimivo vlogo tudi v kulinariki, saj jih organizator na različne načine vključuje v jedi gostinskih ponudnikov, pa tudi kakšen poseben napitek z vrtnicami lahko pokusite. V restavraciji Hotela Sabotin v Solkanu so se tako letos odločili, da bodo v času Festivala vrtnic stregli pico vrtnica (pelati, mocarela, dimljen losos, sveža in suha vrtnica, vrtnično olje). In če bi vas res zanimal le okus zanimive pice, lahko med tremi velikostmi izberete najmanjšo, tako da zadostite radovednosti svojih brbončic.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 25. december 2007 / 07:00

Železna pot brez meja

Ob zaključku mednarodnega muzejskega projekta Železna pot so v Bohinjski Bistrici premierno predstavili dokumentarni film Železna pot.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Gosposka ulica ni več gosposka

Ulica, ki ji Kroparji pravijo "gosposka", ni niti malo gosposka. Torkovo neurje jo je razdejalo, prav tako tudi del državne ceste proti Dražgošam in številne druge objekte. Staro vaško jedro bo potreb...

Gorenjska / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Bohinj odrezan od sveta

V sredo so Bohinj obiskali kar trije ministri, čeprav to ni bilo v načrtu.

Škofja Loka / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Dijaki dva dni brez pouka

V Šolskem centru Poden je v sredo in četrtek zaradi torkovega neurja odpadel pouk.

Škofja Loka / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Selška Sora pustošila tudi v Loki

Tudi v Škofji Loki so v torkovem neurju zaskrbljeno strmeli v strugo Sore, ki je popoldne začela naraščati, kmalu pa je prestopila bregove.

Kamnik / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Poplavljena Tuhinjska dolina

Najhuje je poplavila Pšata, veliko škodo pa je močno deževje povzročilo tudi na Kamniškem.