Raziskovali Trbovlje
V okviru projekta Naš klik, ki se mu je v letošnjem šolskem letu pridružila tudi Osnovna šola Orehek Kranj, so se šolarji z Orehka povezali s partnersko Osnovno šolo Tončke Čeč Trbovlje.
Glavni namen projekta je povezovanje učencev in učiteljev v Sloveniji ter spoznavanje lokalnih značilnosti slovenskih krajev. Tako so se učenci z Orehka v začetku aprila udeležili izmenjave v Trbovljah, trboveljski učenci pa so jim obisk vrnili dva tedna kasneje. »Učenci obeh šol so na prijeten, zabaven in poučen način spoznali Kranj in Trbovlje, stkali nove prijateljske vezi in poskrbeli, da bomo tradicijo izmenjave med slovenskimi šolami nadaljevali tudi v prihodnje,« sta pojasnili mentorici projekta Naš klik na Osnovni šoli Orehek Andreja Urbanec in Barbara Ahačič.
Spoznavanje Trbovelj so učenci z Orehka začeli v prostorih tamkajšnje občinske uprave, kjer so za učence pripravili tudi spominska darila. Nato so se odpravili v šolo, kjer so jih sprejeli učenci, s katerimi so preživeli dva dneva. »Prek socialnih iger smo se medsebojno spoznavali in tkali nove prijateljske vezi,« sta povedali mentorici. V skupinah so z aplikacijo Centra šolskih in obšolskih dejavnosti Misija raziskovali Trbovlje, pomerili pa so se tudi v športnih igrah. Odpravili so se še na pohod do skulpture rudarja Prometeja, od koder se jim je ponudil najlepši razgled na rudarsko mesto. Prespali so v šoli, naslednji dan pa so skupaj z gostitelji obiskali Virtualni muzej rudarstva 4. dritl, Zasavski muzej in rudarsko kolonijo Njiva.
Trboveljske učence so ob obisku v Kranju prav tako najprej sprejeli v prostorih Mestne občine Kranj, kjer so spoznali podobnosti in razlike med obema mestoma, potem pa so se odpravili v šolo na Orehku. Po končanih igrah na šolskem igrišču in reševanju kviza so orehovški učenci svoje vrstnike odpeljali po Poti jeprškega učitelja, kjer so občudovali lepote Zarice. Večer je minil v znamenju zabave in druženja, sobotno dopoldne pa so namenili ogledu starega mestnega jedra Kranja. V svet človeške ribice so pokukali v centru SOS Proteus, skrivnosti fotografije na steklu pa spoznavali v Kabinetu izumitelja Puharja. Ogledali so si še najpomembnejše stavbe v Kranju in ugotovili, zakaj Kranju rečemo Prešernovo mesto.