Policisti praznovali svoj dan
V slovenski policiji junija z različnimi dogodki zaznamujejo svoj praznik. Še posebno slovesno je bilo 27. junija, na dan policije, ko so v Kongresnem centru Brdo pripravili državno proslavo. Osrednja govornika sta bila generalni direktor policije Senad Jušić in minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar.
Ob dnevu policije se vsako leto spominjajo dogodkov iz leta 1991, v katerih so dejavno sodelovali tudi policisti. Spominjajo se nekdanjih sodelavcev Željka Ernoiča, Bojana Štumbergerja, Marijana Dobelška, Roberta Hvalca, Stanislava Straška in Franca Šošterja, ki so za domovino med osamosvojitveno vojno dali svoja življenja.
Kranj – Generalni direktor policije Senad Jušić je v svojem govoru poudaril pomembnost nekaterih zgodovinskih dogodkov, ki so se zgodili kmalu po razglasitvi neodvisnosti Slovenije, a si niso prislužili statusa državnega praznika. »Eden takih je vsekakor 27. junij 1991, ko so se policisti, tedaj še miličniki, spopadli z Jugoslovansko ljudsko armado na mejnem prehodu Holmec. To je bil eden izmed večjih oboroženih poskusov jugoslovanskih oblasti, da bi nam vzela pravico do lastne države. Junaška dejanja miličnikov so to preprečila,« je povedal generalni direktor. Ravno v spomin na dogajanje v Holmcu so si policisti 27. junij izbrali za svoj praznik.
V slovenski policiji je danes po Jušićevih besedah nekaj več kot osem tisoč zaposlenih, ki jih povezuje skupna skrb za varnost državljanov. Opozoril je, da so se družba, vrednote in varnostne razmere v regiji in širše po svetu močno spremenile ter prinesle nove varnostne izzive. Klasičnim policijskim področjem so zato dodali nova. Med sodobnimi varnostnimi izzivi je navedel kibernetsko kriminaliteto, grožnje z napadi v šolah, migracije zaradi novih vojnih žarišč po svetu in ekstremne naravne nesreče, ki se vse pogosteje dogajajo tudi pri nas.
»Vse bolj očitno je, da so največji varnostni izzivi tudi pri nas povezani z globalnim dogajanjem po svetu. Spremembam v družbi ne moremo ubežati, lahko pa se jim prilagodimo po najboljših močeh. Pomembno je, da svoj pogled usmerimo naprej in si prizadevamo za čim boljši jutri. Mislim, da to tudi počnemo in da smo pri tem uspešni,« je prepričan Jušić. V sklepnem delu je poudaril, da se Slovenija kljub vsem izzivom že skoraj dve desetletji uvršča med najvarnejše države sveta. »Zato naj ob našem prazniku izrazim skromno, a v resnici pomembno željo: da bi bila varnost prepoznana kot najdragocenejši kapital te države.«
Ena najvarnejših držav
Tudi notranji minister Boštjan Poklukar je poudaril, da je Slovenija ena najvarnejših držav na svetu, kar je predvsem zasluga policije. Spomnil je, da se Slovenija tako kot celotna Evropska unija srečuje s spremenjenim varnostnim okoljem na področju notranje varnosti, ob tem pa slovenska policija po njegovi oceni svoje temeljne zakonske naloge opravlja zelo dobro. »Slovenska policija je danes demokratična, avtonomna, enotna, moderna in visoko strokovna institucija, ki ji državljani zaupamo,« je poudaril. V spremenjenem varnostnem okolju so po njegovem mnenju dobrodošle strokovne razprave o tem, kako še izboljšati sistem notranjih zadev in delovanje policije. Opomnil je na izziv zaposlovanja novih policistov. »Srečujemo se s kadrovskim primanjkljajem in vlagamo velike napore v pridobivanje novih kadrov.«
Slovenska policija se je po ministrovem prepričanju še posebno izkazala lani avgusta, ko so poplave prizadele velik del Slovenije. Svoje delo dobro opravlja na področju nezakonitih migracij in preiskav korupcijskih kaznivih dejanj. »Učinkoviti ste pri preiskovanju najtežjih kaznivih dejanj, izvajate nadzor na notranji meji s Hrvaško in Madžarsko, izboljšujete stanje prometne varnosti, zelo dobro opravljate policijsko delo v skupnosti,« je naštel minister. Dodal je, da slovenski policisti zagotavljajo mir in stabilnost v številnih mednarodnih operacijah in misijah po svetu, tudi v najzahtevnejših varnostnih okoljih sveta. »Uspešno delujete v policijskih operacijah agencij, kot so Frontex, Europol in Interpol, od koder prihajajo odlične ocene ter številne pohvale za vaše delo.«
Ob koncu se je zahvalil generalnemu direktorju policije ter celotnemu vodstvu slovenske policije na lokalni, regijski in državni ravni, pa tudi obema socialnima partnerjema, Policijskemu sindikatu Slovenije in Sindikatu policistov Slovenije, za zgleden, konstruktiven in odkrit socialni dialog.
Predstavili policijsko delo
Svoj dan so policisti izkoristili tudi za predstavitev dela. Na Slovenskem trgu v Kranju so pokazali nekatere najzanimivejše vidike policijskega poklica, opremo, naprave in vozila ter službene živali. Mimoidoče so pritegnili policisti Specialne enote z intervencijskim vozilom in robotom, policisti varnostniki z blindiranim vozilom, policist prometnik z motornim kolesom, vodnik službenega psa in konjeniki s svojimi štirinožnimi pomočniki, upravljavci brezpilotnih letalnikov in drugi. Obiskovalce je navdušil tudi krajši nastop Policijskega orkestra. Del predstavitve policijskega dela pa so zatem preselili še na ploščad pred Kongresnim centrom Brdo, kjer je pristal policijski helikopter.
Pred državno proslavo, ki so se je udeležili tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, minister za obrambo Marjan Šarec in minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, je generalni direktor policije Senad Jušić podelil najvišja priznanja policije nekaterim najzaslužnejšim posameznikom.