Na Jezerski promenadi ob idilični kulisi Blejskega jezera se je v nedeljo zbralo štiristo petdeset harmonikarjev iz Slovenije in zamejstva. / Foto: Tina Dokl

Na Bledu zazvenele harmonike

V nedeljo se je ob Blejskem jezeru zbralo več kot 450 harmonikarjev na osmi prireditvi Harmonike ob Blejskem jezeru, ki jo je pod organizacijsko taktirko Iztoka Pesrla pripravil Javni zavod Turizem Bled.

Bled – Pred svetovnim dnevom harmonike, ki ga zaznamujemo 6. maja, so se na Bledu srečali harmonikarji iz Slovenije in zamejstva, da bi skupaj proslavili ta pomembni praznik in ustvarili nepozaben glasbeni dogodek. Prvo srečanje so v gorenjskem turističnem biseru gostili že leta 2013, nadaljevala pa so se vse do leta 2019, ko jih je prekinila pandemija. Po nekajletnem premoru so srečanje lani ponovno obudili na željo pobudnika prireditve, blejskega župana Antona Mežana.

Anton Mežan je bil pred slabim desetletjem pobudnik prvega srečanja harmonikarjev na Bledu. »Ko sem nastopil župansko funkcijo, sem si zadal, da srečanje obudimo prav v letu 2024, a me je že lani pregovoril podžupan Iztok Pesrl, ki se je zavzel, da organizacija steče takoj. V sodelovanju z Javnim zavodom Turizem Bled je prevzel organizacijske vajeti in tako je bil Bled letos ponovno stičišče vseh, ki jim je igranje harmonike v ponos, ter tistih, ki uživamo v njenem zvoku,« je dejal Mežan, ki je prepričan, da Bled postaja domovanje harmonik. »Tudi zato, ker imamo v neposredni bližini Gorje, od koder prihaja Alpski kvintet, le korak proč so Begunje, vsem znane po Ansamblu bratov Avsenik. Bled je navsezadnje navdihnil številne glasbenike, da so v svojih skladbah opisovali njegove lepote,« je dodal župan.

Vzdušje enkratno

Ob kulisi Blejskega jezera se je letos zbralo več kot 450 harmonikarjev, od tega 11 harmonikarskih skupin, ki so točno ob 12. uri skupaj zaigrali znameniti skladbi Otoček sredi jezera Ansambla bratov Avsenik in Čebelar Lojzeta Slaka. Ker pa, kot je poudaril župan Mežan, ni veselice brez pesmi Na Golici, je zadonela še legendarna instrumentalna polka. V popoldanskem delu prireditve je sledila povorka harmonik, sklenili so jo s koncertom Primorskih fantov ter Okroglih muzikantov. Vzdušje je bilo po oceni blejskega podžupana in gonilne sile prireditve Iztoka Pesrla preprosto enkratno. »Letos je bilo v primerjavi z letom poprej manj posameznih harmonikarjev, a več skupin, med njimi je bila najštevilnejša skupina Harmonike Zorana Lupinca, ki je združevala osemdeset harmonikarjev,« je povedal Pesrl.

Del slovenske identitete

Med nastopajočimi sta bila najstarejša 89-letna Anton Kravanja in Franc Ostrelič. »Prireditve se vselej udeležim, saj je priložnost, da se snidem s harmonikarji, ki jih med letom ne vidim. Vsako srečanje nato skrbno zabeležim na svoje papirje, tako tudi vem, da je pred epidemijo na Bledu igralo kar 560 harmonikarjev,« je dejal Franc Ostrelič z Brezij pri Tržiču, ki harmoniko z vmesnimi prekinitvami igra že petdeset let. »Harmonika je moja ljubica, saj me sprosti in razveseli. V šali pravim, da jo igram vsak drug dan in še kakšen dan vmes. Nedvomno je del slovenske identitete in kulturne dediščine.«

Najmlajši harmonikar Noel Lugar šteje le štiri leta, med mlajšimi pa je bila tudi šestletna Nadja Stegeman iz Ljubljane, ki harmoniko igra od oktobra. »Najraje zaigram Jaz pa pojdem na Gorenjsko in Hišca ob cest stoji,« nam je zaupala Nadja, na vprašanje, kako ji je bilo, pa preprosto odgovorila: »Zelo lepo!« Osemletna Brina Škrabl iz Rogaške Slatine harmoniko igra šele štiri mesece. »Prav ta prireditev jo je spodbudila, da se nauči skladbi Otoček sredi jezera in Čebelar,« je povedala njena mama Jerneja Krulec in dodala: »Še nikoli nisem slišala toliko harmonik na enem mestu, izkušnja je bila izjemna. Bled je resnično akustičen kraj, kjer se glas širi v vse smeri.«

Prireditve se vselej udeležita Janez Grilc iz Podnarta in Janko Iskra iz Bohinjske Bistrice. »Ni ga lepšega občutka na svetu, kot zaigrati Otoček sredi jezera v njegovi neposredni bližini in v družbi toliko vrhunskih harmonikarjev,« je poudaril Grilc. Iskra, ki je nekoč igral v raznih kvintetih, pa je dejal: »Ob tej priložnosti si izmenjujemo izkušnje, sklepamo nova prijateljstva in skupaj z najmlajšimi poskrbimo, da bo harmonika ostala pomemben slovenski inštrument. Veseli me tudi, da je med nami veliko deklet, ki prav tako suvereno raztegnejo meh. Kljub temu da nas je bilo več kot 450 harmonikarjev, smo zaigrali izredno usklajeno.«

S harmoniko vselej veselo

Mnogi harmonikarji so ob tej priložnosti prvič prišli na Bled. »Neverjetno je videti toliko harmonikarjev na enem mestu – res posebno doživetje. Prišla sem z očetom, s katerim sva se pred leti skupaj opogumila in se udeležila prvih vaj igranja harmonike. Zagotovo se bova še vrnila,« je navdušeno povedala Lara Lorger Čater iz Laškega. Enako očarana je bila Maja Plevel iz Cerkelj na Gorenjskem. »Občutek je bil nepopisen. S harmoniko je vselej veselo. Ljudje pojejo, plešejo, so nasmejani in srečni. Točno tako je bilo tudi ob Blejskem jezeru.« Iz italijanske Benečije pa je na Bled pripotovala skupina deklet, ki igrajo pod imenom Vesele čičice. »Glas o prireditvi množičnega igranja harmonik je segel tudi čez mejo, in ker česa podobnega še nismo izkusile, smo se odločile, da se pridružimo ter doživimo to edinstveno glasbeno poslastico,« je bila zadovoljna Agata Coszach.

Glasba, ki povezuje

Čez dan se je na Bledu zvrstilo okoli pet tisoč obiskovalcev, pester program pa je potekal vse do večernih ur. »Vzdušje je čudovito, zbralo se je neverjetno število harmonikarjev. Moj sin je velik oboževalec diatonične harmonike. Slovenska domača glasba je vedno del našega nedeljskega kosila, tokrat pa je nismo poslušali po radiu, ampak v živo,« je opisal Gorazd Ropret iz Vogelj. Marta in Jože Stare iz Bohinjske Bistrice, ki sta ljubitelja narodnozabavnih viž, opažata, da je tovrstna glasba vedno bolj pri srcu tudi mladim. »Mladi so nekoč dejali, da je to 'goveja' glasba, današnji dogodek pa je dokaz, da ravno ta glasba povezuje vse generacije.«

Na stojnicah so obiskovalci lahko okušali kulinarično ponudbo, obarvano v okuse Blejskega lokalnega izbora. Organizatorji so k sodelovanju povabil tudi lokalna društva, na poziv se je odzvalo kar petdeset posameznikov, ki so se izkazali s predanostjo lokalni skupnosti. Že od vsega začetka je glavni pokrovitelj dogodka BP harmonika Poličar, ki je tudi tokrat za glavno nagrado v žrebu namenil harmoniko, izdelano iz javorja in kroma.

V sklopu praznovanja je že v soboto v Festivalni dvorani potekalo tradicionalno tekmovanje Zlata harmonika Bled 2024, ki je hkrati predstavljalo predizbor za 10. državno tekmovanje v igranju na diatonično harmoniko. Več o tekmovanju pa v naslednji številki Gorenjskega glasa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 24. januar 2024 / 13:30

Delovni skupini

Ljubljana – V sredo so se sestali predstavniki vlade in gospodarstva. Dogovorili so se za ustanovitev delovnih skupin za spremembo davčne zakonodaje in za zmanjšanje administrativnih ovir. Kot je p...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 7. november 2013 / 14:50

Devedeset let besniške mežnarice

Te dni je visok jubilej, 90 let, praznovala Frančiška Skvarča, dolgoletna mežnarica iz Besnice.

Kranj / četrtek, 7. november 2013 / 13:43

Tretjina vpisanih le zaradi statusa

Zlasti v visokošolske strokovne programe se vpiše vsaj trideset odstotkov takih študentov, ki že ob samem vpisu nimajo namena študirati, po pogovoru z vodstvi sorodnih fakultet ugotavljajo na kranjski...

Kranj / četrtek, 7. november 2013 / 13:37

Obnovili bodo kopalnice

Potem ko so v kranjski občini ugotovili, da se načrtovana gradnja nove dvorane in tribun v športnem centru v bližnji prihodnosti še ne bo začela, so sklenili obnoviti vsaj dotrajane kopalnice in garde...

Naklo / četrtek, 7. november 2013 / 13:36

Preživljajo se z najemninami

Triindvajsetega oktobra je minilo sto deset let, odkar so v Naklem ustanovili mlekarsko zadrugo, prvo predhodnico sedanje kmetijske zadruge.

Železniki / četrtek, 7. november 2013 / 13:34

Stekla dela na čistilni napravi

Gradbena dela pri rekonstrukciji čistilne naprave v Železnikih so v polnem teku.