Svetniški denar in računalniki
V Kranju bodo prekinili prakso, da je občina mestnim svetnikom ob nastopu mandata v breme sredstev svetniških skupin avtomatsko kupila nove računalnike, četudi so še naprej uporabljali stare.
Mestni svetnik mora osnovno sredstvo vrniti v tridesetih dneh po prenehanju mandata svetnika, razen če je ponovno izvoljen.
Kranj – Kranjski mestni svetniki so spremenili pravilnik o sredstvih za delo svetniških skupin in samostojnih svetnikov Mestnega sveta Mestne občine Kranj. V njem je po novem zapisano, da občina osnovno opremo (računalnik, telefon ...) iz sredstev za delovanje svetniških skupin zagotovi na pisni zahtevek skrbnika sredstev svetniški skupini ali samostojnim svetnikom. Ob tem so še zapisali, da mora svetnik osnovno sredstvo vrniti v 30 dneh po prenehanju mandata svetnika, razen če je ponovno izvoljen.
Zakaj je bila sprememba pravilnika potrebna? Svoj primer je predstavil Igor Velov (LRK): »Računalnik imam iz prejšnjega mandata, zame je dober. Uporabljam ga tudi ta mandat, zato novega nisem naročil, vendar so naša svetniška sredstva bila vseeno bremenjena in nekje v skladišču zdaj čaka name računalnik, ki ga nisem naročil. Povrhu vsega pa še berem v medijih, da imam dva računalnika. Popravimo pravilnik tako, da če imaš opremo in si svetnik še naprej, jo lahko uporabljaš.« Podobno izkušnjo z dosedanjim pravilnikom sta imela tudi Sandra Gazinkovski (GS) in Zoran Stevanović (Resni.ca), ki je svojo opisal takole: »Cena tega računalnika je bila 850 evrov. Občinsko upravo sem prosil, ker ga ne morem sinhronizirati z ostalo elektronsko opremo, ki jo uporabljam, da bi doplačal razliko in kupil drug računalnik. Nazadnje sem si računalnik kupil sam, občinskega pa tudi nisem hotel vzeti in mi je bil na koncu vsiljen, hkrati pa so bila odtrgana sredstva za svetniško skupino.«
Nekateri svetniki in tudi Komisija za finance in premoženjska vprašanja so še predlagali, da bi svetnikom po koncu mandata omogočili odkup tehnične opreme, glede na to, da ta pogosto nekje obleži in se ne proda na javni dražbi. Vodja kabineta župana Katja Štruc je odgovorila, da je po zakonu o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti taka prodaja mogoča, če je amortizacijska vrednost tehnične opreme nič, namero prodaje pa je treba javno objaviti. »Če se za nakup prijavi še kdo drug, je treba ravnati po načelu dobrega gospodarja.« Svetnica Sonja Mašič (VZK) je predlagala, da naj se potem svetnikom s pravilnikom omogoči predkupna pravica.
Bojana Homana (SDS) pa moti, ker občina za nakup računalnikov in telefonov, ki jih svetniki potrebujejo za nemoteno delo, sploh uporabi sredstva, ki so namenjena za delovanje svetniških skupin: »Občina bi morala iz občinskega denarja svetniku kupiti računalnik, telefon. Ko prideš v državni zbor, dobiš telefon, računalnik, konec mandata pa ju lahko vrneš ali odkupiš. Če je to možno v parlamentu, je to možno tudi na občini.« Podžupan Janez Černe (SD) je odgovoril, da primerjava med zaposlitvijo v državnem zboru in delom mestnega svetnika ni primerna.
Rok Harter z Oddelka za pametno skupnost je sicer pojasnil, da vrnjeni računalniki ne končajo v kleti, kot so dejali nekateri svetniki. »Trudimo se, da jih dobijo tisti, ki jih potrebujejo, ki niso zahtevni glede uporabe, kot so šole, nekaj smo jih tudi podarili.«